aA
Panevėžio aeroklubo Stetiškiuose aviatoriai, prieš kelerius metus intensyviai ieškoję naujos vietos aeroklubui, galiausiai pradėjo nebesutarti dėl jo tolesnės veiklos ir pasuko skirtingais keliais.
Praėjusių metų vasarą per 70 narių vienijantis klubas išsirinko naują viršininką. Juo tapo Gedimino technikos universitete transporto inžineriją ir logistiką studijuojantis, komercinės aviacijos piloto licencijos siekiantis 23-ejų Laurynas Griauzdė. Jis aeroklubo vairą į savo rankas perėmė pernai spalį.
Tarp aviatorių perbėgo juoda katė
© A.Didžgalvio nuotr.

Buvęs ilgametis aeroklubo viršininkas Bronius Zaronskis su lėktuvų konstruktoriumi Vladu Kensgaila įkūrė savo asociaciją „Jungtinės Pajuosčio pajėgos“ ir jos veiklai plėtoti siekia gauti dalį Pajuosčio aviacijos bazės.

Šiandien, trečiadienį, B. Zaronskis keliauja į Vilnių susitikti su Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Arvydu Pociumi. Kartu vyksta ir Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis. Meras sako, kad jo vizito tikslas – ne tarpininkauti B. Zaronskio vadovaujamai asociacijai, bet gauti informaciją iš pirmų lūpų apie kariuomenės planus dėl buvusios Pajuosčio karinės bazės, kurį jau septynerius metus stovi tuščia ir vis labiau nyksta.

„Aerodromas yra rajono teritorijoje. Kartkartėmis verslininkai mūsų teiraujasi dėl galimybių ten vystyti vienokią ar kitokią veiklą“, – aiškina jis.

Prieš kelerius metus į Pajuostį pretendavo Panevėžio aeroklubas, kai jam kilo uždarymo grėsmė. Aeroklubo Stetiškiuose reikmėms naudojama žemė 13 hektarų iš užimamų 25 hektarų yra privati, jos savininkai siekė ją susigrąžinti net piketais prie Vyriausybės. 2009 metais tuomečio premjero Andriaus Kubiliaus sudaryta darbo grupė konstatavo, kad aeroklubo veikla Stetiškiuose yra nesaugi ir kelia pavojų gyventojams.

2011 metais buvo priimti politiniai sprendimai, leidžiantys aeroklubui kurtis Pajuostyje. Tuometę aeroklubo vadovybę vieta tenkino, tačiau ji skundėsi, kad persikelti neturi lėšų. B. Zaronskis teigė, kad tam reikėtų apie 5 milijonus litų. Aeroklubo viršininkas su kolegomis beldėsi į įvairių valdžios institucijų duris, tačiau lėšų klubui perkelti negavo.

Aeroklubas ir toliau liko veikti senojoje vietoje. Praėjusiais metais tarp B. Zaronskio ir dalies klubo narių kilo rimtų nesutarimų, tačiau nei viena, nei kita pusė apie tai nenori viešai kalbėti.
„Visko buvo. Bet esminis nesutarimas kilo dėl aeroklubo iškėlimo. Aš nemačiau prasmės investuoti, ką nors kurti Stetiškiuose, nes anksčiau ar vėliau iš čia teks išsikelti. Be to, aplink pristatyta gyvenamųjų namų, lėktuvams nebesaugu kilti ir tūpti. Kitiems atrodė, kad reikia dirbti kaip dirbus, kol vėl bus pradėta grasinti uždarymu“, – kalbėjo B. Zaronskis.

Naujasis viršininkas L. Griauzdė teigė, kad aeroklubo perkėlimo į kitą vietą klausimas lieka atviras, o su B. Zaronskiu ir V. Kensgaila esą atsisveikinta gražiuoju.

Lėšų ieškotų savarankiškai

B. Zaronskis anksčiau nematė galimybių perkelti aeroklubą į Pajuostį dėl didelių investicijų. Tačiau neabejoja, kad ten galėtų sėkmingai būti įkurta jo vadovaujama organizacija „Jungtinės Pajuosčio pajėgos“.

Pajuosčio aerodromo bazė apima beveik 600 hektarų. B. Zaronskis norėtų tik dalies.
Beje, aviatorius jau yra įkėlęs koją į Pajuostį. Krašto apsaugos ministerija minėtos aviacijos bazės teritorijoje vieną pastatą yra perdavusi neatlygintinai naudotis Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos (LKRKA) Panevėžio apskrities skyriui, kuriam vadovauja B. Zaronskis.

Pasak jo, jei asociacijai būtų leista įsikurti Pajuostyje, ji savo jėgomis ieškoti rėmėjų ir investuotojų.
„Pajuosčio aerodromui, kad jis būtų tinkamas aviacijos veiklai, reikalingos investicijos: apleistas pakilimo ir nusileidimo takas, remonto reikia ir pastatams. Tačiau ten investuoti perspektyvu, priešingai nei Stetiškiuose“, – kalbėjo buvęs čia įkurto aeroklubo viršininkas.

Praėjusiais metais miesto garbės piliečiu išrinktas V. Kensgaila sakė, kad jis, kaip konstruktorius, Pajuostyje mato geras galimybes užsiimti lėktuvų gamyba. Be to, ten būtų tinkamos sąlygos dirbti ir jauniesiems aviacijos konstruktoriams.

Asociacijos „Jungtinės Pajuosčio pajėgos“ vadovas B. Zaronskis neabejoja, kad, jei būtų įleisti į Pajuostį, atsirastų nemažai norinčiųjų tapti organizacijos nariais.

Aerodromas – tarp perspektyviausių

Į Pajuostį veikiausiai krypsta ne tik minėtų žinomų aviatorių akys. Susisiekimo ministerija šių metų pradžioje paskelbė pirmą kartą šalyje savo užsakymu atliktos Lietuvos civilinių aerodromų infrastruktūros modernizavimo galimybių studiją. Ją atlikusi bendrovė „Smart Continent LT“ į pagalbą buvo pasitelkusi ir aviacijos ekspertus.

Iš 31 šalies aerodromo kaip patys perspektyviausi įvertinti veikiantys Alytaus, Biržų, Druskininkų, Ignalinos, Molėtų, Kyviškių, Pociūnų, Paluknio, Telšių, S. Dariaus ir S. Girėno aerodromai ir trys neveikiantys – Nidos, Pajuosčio ir Kernavės (Musninkuose).

Aerodromų infrastruktūros plėtros galimybės buvo vertintos skirtingais aspektais: oro turizmo, oro taksi, remonto darbų, mokymų, sporto, eksperimentavimo.

Studijos rengėjai padarė išvadą, kad Pajuosčio aerodromas dėl geros geografinės padėties turi daugiau potencialo plėstis nei esantis Stetiškiuose. Panevėžio savivaldybė planuoja padaryti studiją dėl Pajuosčio teritorijos panaudojimo verslui ir sportinio turizmui.

Susisiekimo ministerija ketina ieškoti į perspektyviausių sąrašą įtrauktiems šalies aerodromams plėtoti reikalingų 25 milijonų litų.

Studijos rengėjai aerodromus valdančioms organizacijoms, kad gautų finansavimą, rekomenduoja atitinkamai pakeisti teisinį statusą.

Dairosi ir į Bistrampolį, ir Paįstrį

Panevėžio aeroklubo viršininkas L. Griauzdė patikino, kad, pasitraukus B. Zaronskiui ir V. Kensgailai, klubo veikla nesutriko, jam priklausęs turtas ir toliau liko.
„Buvo išėję dvylika mokinių – dėl ūkinių priežasčių. Dabar jie grįžta ir tęs mokymus“, – sako viršininkas.

Paprašytas patikslinti, kokias ūkines priežastis turi omenyje, L. Griauzdė paaiškino, kad Europos Sąjunga uždraudė tos modifikacijos sklandytuvus, kuriais naudojosi aeroklubas. Toks sprendimas priimtas prieš kelerius metus Vokietijoje žuvus šios modifikacijos sklandytuvu skridusiam aviatoriui.

Aeroklubo vadovas sakė, kad jiems į angarus teko pastatyti 9 mokomuosius sklandytuvus. Dabar klubas turi įsigijęs vieną kitos modifikacijos sklandytuvą, dar vieną ketina pirkti artimiausiu metu.
L. Griauzdė nenorėjo plačiau pasakoti apie kilusius nesutarimus su B. Zaronskiu dėl aeroklubo iškėlimo. „Reikia realiai įvertinti valstybės galimybes, – sako jaunasis vadas. – Niekas neskirs milijonų klubui perkelti. Todėl dalies žmonių nuomonė buvo, kad reikia viską daryti paprasčiau.
Pajuostis nėra blogas variantas – gal kuriuo nors metu ir bus vienintelis, bet dabar mažai realu ten perkraustyti aeroklubą.“

Naujasis aeroklubo viršininkas svarstė, kad bendradarbiaujant su Panevėžio savivaldybe galbūt būtų galima rasti sprendimą dėl klubo perspektyvos. Tačiau jam susidarė įspūdis, kad miestas pernelyg nesuka sau galvos dėl aviatorių.

L. Griauzdė mano, kad realu būtų svarstyti klubo iškėlimo galimybes į Paįstrį, jis mato galimybių kurtis ir netoli Bistrampolio dvaro.

„Kol kas aeroklubas Stetiškiuose turi leidimą veiklai. Yra Vyriausybės nutarimas, kad žemė, kuria naudojasi veikiantys aerodromai, negali būti grąžinama savininkams. Žinoma, tai politinis sprendimas, jis gali būti ir pakeistas“, – sakė viršininkas.

Komentaras

Laimonas Brazaitis , Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento vyriausiasis specialistas

Krašto apsaugos ministerija valdo 576,6 hektaro valstybinės žemės sklypą Panevėžio rajono savivaldybėje, Pajuosčio kaime. Iki 2004 metų šis žemės sklypas buvo naudojamas Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės reikmėms. Nuo 2004 metų Aviacijos bazę dislokavus į Šiaulius, teritorijos dalimi naudojasi kiti Lietuvos kariuomenės vienetai.

Pratybų ir mokymo tikslams dalimi teritorijos – apie 338,4 hektaro, ir infrastruktūra naudojasi ir ateityje numato naudotis Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, taip pat šioje teritorijoje yra Lietuvos kariuomenės Depų tarnybos naudojamos saugyklos.

Nedidele dalimi infrastruktūros pagal panaudos sutartį naudojasi Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos Panevėžio apskrities skyrius, taip pat pagal panaudos sutartį Panevėžio aeroklubo asociacijai perduoti trys pastatai.

Visa šios bazės infrastruktūra kariuomenei naudotis yra neracionalu, todėl siekiama kompleksiškai ir atsižvelgiant į valstybės interesus išspręsti šios infrastruktūros pertvarkymo ir panaudojimo klausimus. Tolesni Pajuosčio aerodromo teritorijos panaudojimo variantai svarstomi Krašto apsaugos ir Susisiekimo ministerijų, Panevėžio rajono ir miesto savivaldybių, Kūno kultūros ir sporto departamento bei kitų suinteresuotų institucijų pasitarimuose.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Antradienis – paskutinė diena teikti paraiškas dėl paramos įsigyjant mažos taršos automobilį (2)

Kvietimas teikti paraiškas 1000 eurų kompensacinėms išmokoms, skirtoms įsigyti mažataršį...

„Ryanair“ iš Rygos oro uosto prisiteisė 1,64 mln. eurų (1)

Rygos apygardos teismas paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo buvo...

Eismo sąlygas sunkina šlapdriba ir snygis

Pirmadienio rytą eismo sąlygas Lietuvos sunkina šlapdriba ir snygis, sudėtingiausios jos...

Pandemija daugiau nei trečdaliu apkarpė autobusų reisų (3)

Dėl suvaržymų sulėtėjus gyvenimo tempui ir žmonėms mažiau važinėjant autobusais, jų srautas...

Baltijos jūroje statomas vienas ilgiausių povandeninių tunelių pasaulyje (58)

Po daugiau nei dešimtmetį trukusio planavimo, pradėti ilgiausio pasaulyje po vandeniu panardinto...

Top naujienos

Paskutinių atodūsių liudininkas: kas vyksta su ligoniu, atsidūrusiu koronaviruso reanimacijoje (113)

Kaip ir didžiuma Romos jaunuolių Edoardo Lucci vakarais skuba paskutinio aperityvo, nes šeštą...

Lietuvių įmonė pasiūlė algą mokėti nors ir kasdien: ekspertai nauda abejoja (35)

Laikinojo įdarbinimo agentūra „ Biuro “ pasiūlė naujovę – darbuotojai gali išsimokėti...

Jack Losh | D+ nariams

Rusijos kariai Kalnų Karabache – aiški pergalė Maskvai

Sudarius šešias savaites trukusią kovą nutraukusias paliaubas mūšio lauke liks rusų kariai –...

Pasitikrinkite, ar jūsų nekankina metabolinis sindromas: endokrinologė išvardijo pagrindinius požymius (7)

XIX amžiaus žudikas – metabolinis sindromas. Gali būti, kad apie šį sindromą nė negirdėjote,...

Kava su vadovu. Pandemija padėjo pasiekti tai, ko bankai tikėjosi jau penkerius metus (14)

Pandemijos ir karantino metu vieni iš geriausių lakmuso popierėlių, kaip sekasi šalies...

Medikų atlyginimų didinimui pinigų 2021 metų biudžete kol kas nenumatyta (41)

2021 metų biudžete kol kas nenumatyta lėšų didinti medikų atlyginimus, sako valdantieji....

Naujas tyrimas pateikė atsakymą į svarbų klausimą: kiek laiko išlieka imunitetas prieš COVID-19? (10)

Turime kol kas geriausią atsakymą ir visiems labai rūpimą klausimą: kiek laiko išlieka...

Paskaičiavo, kada verta pirkti nuosavą būstą ir kokiais atvejais nuomotis yra nuostolinga (36)

Į klausimą, ką rinktis: mokėti būsto nuomą ar investuoti į nuosavą nekilnojamąjį turtą,...

Žiniasklaida: Kim Jong Unas kiniška vakcina paskiepytas nuo koronaviruso (4)

Šiaurės Korėjos vadovas Kim jong-unas ir jo šeima, anot žiniasklaidos, jau paskiepyti nuo...

Svečias iš atogrąžų miškų jau skelbia Kalėdas: Feisbuke plinta „kalėduko“ nuotraukos

Pražydęs kalėdinis kaktusas daugelio namuose jau pranašauja artėjančias šventes, parduotuvėse...

|Maža didelių žinių kaina