aA
Taip, politikai turi kalbėti apie energetinį saugumą. Ir tą būtina daryti, nes tai gyvybiškai ir strategiškai svarbi valstybės saugumo sritis. Tačiau kai nuo politikos apie energetinį saugumą pereiname prie labai konkrečios materijos – kaip reikia rekonstruoti elektros transformatorines arba kokias elektros linijas kirpti, – tai jau kas kita.
Žygimantas Vaičiūnas
© DELFI / Domantas Pipas

Yra toks dalykas kaip patikimas elektros tiekimas. Kasdienybėje tai yra labai aiškiai suvokiamas dalykas – tiesiog nuolatinis ir nenutrūkstamas, 24/7 elektros tiekimas visiems ir kiekvienam iš mūsų namuose, darbe ir visur kitur. Tačiau politikams, bijau, kad tai ne iki galo suvoktas reiškinys, ypač Astravo branduolinės elektrinės (BE) kontekste.

Už patikimą elektros energijos tiekimą atsako perdavimo sistemos operatorius, už tai atsako Energetikos ministerija ir už tai atsako energetikos ministras.

Kai politikai ima dalyti patarimus, kaip reikia pertvarkyti elektros transformatorines, kurias „anti-astravines“ linijas kirpti, o kurias statyti, prisimenu posakį „gerais norais kelias į pragarą grįstas“. Kai energetikoje nesi atsakingas už nieką, gali sau leisti politikuoti. Gali siūlyti sprendimus, kurie skamba politiškai populiariai ir neretai, turiu tą pripažinti, net ir gana logiškai, tačiau realybėje techniškai dėl vienų ar kitų priežasčių negali būti įgyvendinami čia ir dabar. Nes jie prasilenkia su tuo, ką jau įvardinau kaip patikimą elektros energijos tiekimą.

Yra toks įstatymas dėl „Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių“. Įstatymas, kuriam choru pritarė ir opozicija. Šiame įstatyme – juodu ant balto parašyta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės (t. y. Baltarusijos). Tame pačiame įstatyme parašyta, kad tokiam ribojimui galima panaudoti tik su PATIKIMU Lietuvos elektros energetikos sistemos veikimu suderinamas technines priemones (iki to momento, kol nebūsime sinchronizuoti su europine sistema).

Darome tai, ką mums liepia įstatymas. Ir nedarome to, ką įstatymas draudžia. Kitaip tariant, nedarome ir negalime daryti to, kas gali pakenkti mūsų energetikos sistemos saugumui ir patikimumui.

Savo elektros energijos rinką mes apsaugome, kadangi jau dabar yra patvirtinta nauja prekybos elektra tvarka, kuri numato du pagrindinius dalykus. Nuo Astravo BE technologinių bandymų pradžios į Lietuvos rinką negalės patekti nė vienas kilovatas baltarusiškos elektros. Pralaidumai prekybai bus lygūs nuliui. Beje, dabar Lietuvos, Estijos ir Latvijos perdavimo sistemų operatoriai yra susitarę, kad prekiauti elektra iš trečiųjų šalių galima tik per Lietuvą (!). Pasirūpinome, kad būtų užkirstas kelias ir tokioms piktnaudžiavimo schemoms, kai Astrave pagaminta elektra galėtų patekti į mūsų rinką per Kaliningradą. Kaliningradas galės parduoti mums tik tiek elektros, kiek pats pasigamins, bet nesuvartos.

Dėjome ir toliau dėsime pastangas, kad mūsų strateginis energetinio saugumo tikslas – sinchronizacija su Europos tinklais – iš dešimtmečių svajonės taptų realybe, nes tai yra geriausia apsauga nuo „astraviškos“ elektros.

Per metus sinchronizacijai padėjome tvirtus pamatus. Pirma, turime politinį sutarimą tarp Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Europos Komisijos. Antra, užsitikrinome gyvybiškai svarbų Lenkijos palaikymą. Trečia, Europos operatoriai leido išplėsti Europos sinchroninę zoną į Baltijos šalis ir kitų metų pradžioje turėsime išduotas prisijungimo sąlygas. Ketvirta, jau esame pateikę paraišką dėl finansavimo užsitikrinimo. Penkta, mes jau dabar modernizuojame savo elektros sistemą, kad perėjimas iš rusiškos į europietišką sistemą būtų sklandus.

Nebuvo naudinga tiek metų svajoti ir tik kalbėti vietoje to, kad kažką realiai padaryti, jog mūsų elektros energetikos sistema būtų kuo greičiau atjungta nuo rusiškos sistemos ir sinchronizuota su patikima, saugia ir politiniams vėjams nepavaldžia europine elektros sistema.

Nematau tikslo šiandien svarstyti apie tai, kas, kada ir ko būdamas valdžioje nepadarė, kad dabar neturėtume tokių iššūkių kaip Astravo BE. Tačiau neatmesčiau, kad viešojoje erdvėje nuolat iškylanti kritika tam, ką darome energetikoje, skirta vien tam, kad nukreiptų dėmesį nuo tų darbų, kurie buvo apleisti arba daromi, bet taip ir nepadaromi Astravo BE atžvilgiu.

Tada ir nebūtų prasmės kalbėti, kaip kai kas kalba, apie tą artėjantį nemalonų susidūrimą su tikrove.

Energetikoje nėra, kaip toje pasakoje – lydekai paliepus, man panorėjus. Bet neabejoju, kad opozicinė elektros pertvarkos tema viešai bus rutuliojama ir toliau. Nėra ką kritikuoti dėl sinchronizacijos proceso, tačiau visada bus galima politizuoti Astravo temą. Populistine prasme čia yra opozicijai nepralošiamas žaidimas iki rinkimų. Tik nežinau, kam jis naudingas. Valstybei tai tikrai ne.

Ir čia jau dedu tašką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Brukas: Apie miškų (ne)naudojimą ir totalinį melą (1)

Ankščiau Labanoro kraštas garsėjo gražia gamta, Labanoro dūda ir stipria samane. Dabar garsėja...

Martynas Nagevičius. „Greenwashing'as“ - žaliasis smegenų plovimas yra blogiau, nei nesirūpinti ekologija iš viso (5)

Pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje, labai auga sąmoningų, atsakingai į aplinką žiūrinčių...

Mantas Vilkas. Pramonė 4.0 revoliucija įsibėgėja: galimybė sustiprinti pozicijas ir vis dar lūkuriuojanti Lietuva

Lietuvos gamybos sektorius yra svarbus ekonomikos ramstis. Gamybos įmonių investicijos į...

Rūtenis Paukštė. Kodėl taip sunku pabėgti iš bankų gniaužtų?

Lietuvos gyvybės draudimo rinka yra viena mažiausiai išvystytų Europoje . Tik 1 iš 10 šalies...

Agnė Jasinskaitė. 2019-ųjų permainoms – masinis pasiruošimas (1)

2019-ųjų pradžia, kuomet įsigalios sulig mokesčių reforma priimti pakeitimai, taps tikru lūžio...

Top naujienos

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (14)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

Užkalnis. Kaip apsupti save protingais žmonėmis

Kodėl reikėtų taip elgtis? Su kvailiais artimoje aplinkoje juk lengviau? Jie mažiau kritiški,...

Klastinga priklausomybė gali pasiglemžti net ir stipriausius: kad tai paveldima, žino ne visi (14)

Moksliškai įrodyta, kad priklausomybė alkoholiui gali būti perduodama genetiškai. Visgi,...

Pranckietis: man ir buvo, ir yra gėda (223)

Geriems įstatymams priimti arba geram keliui išlyginti reikalingas buldozeris, paklaustas, kaip...

Mamų protesto akcija: bijome, kad atims vaikus (17)

Žemaičio aikštėje Raseiniuose vidurdurdienį vyko protesto akcija , kurios tikslas - atkreipti...

Švelnių skanduočių nesitikintis Jankauskas neskuba pats priimti sprendimo dėl savo kėdės (8)

„Kritika yra varomoji jėga ir ji yra savaime suprantama, jei komanda nepateisina lūkesčių. Jei...

Iki galutinio breksito termino liko 4 mėnesiai: ką tai reikš lietuviams (133)

Antradienio vakarą pranešta, kad Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga pasiekė susitarimą...

Net 1,85 prom. pripūtusi teisėja: į kaimo kapines važiavau nusiraminti (2)

Neeiliniame Teisėjų tarybos posėdyje nuspręsta patarti prezidentei atleisti iš pareigų...

Pritarta: Ignalinos AE uždarymui skirs visą Lietuvos prašomą sumą (19)

Trečiadienį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo dėl 2021-2027 m. ES daugiametės finansinės...

Kaune per tris valandas trukusį posėdį nuspręsta: vaikas grąžinamas šeimai atnaujinta (425)

Per beveik tris valandas trukusį posėdį nuspręsta, kad vaikas gali būti grąžintas į šeimą....