aA
Darbdaviai, susidūrę su kvalifikuotų darbuotojų stygiumi, nuolat ieško nestandartinių galimybių juos pritraukti ir išlaikyti. Ne taip seniai Seime buvo svarstomas Įmonių socialinių iniciatyvų įstatymo projektas, kuris taip ir nebuvo priimtas, motyvuojant, jog Lietuvos mokesčių įstatymuose įtvirtinta ir taip daug lengvatų, leidžiančių darbdaviams skatinti savo darbuotojus. Tačiau kai kurios motyvacinės priemonės reikalauja pasidomėti mokestinėmis prievolėmis.
Rūta Švedarauskienė
Rūta Švedarauskienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Greičiausiai viena iš veiksmingiausių priemonių, leidžiančių darbdaviui pritraukti kvalifikuotų darbuotojų bei užsitikrinti jų lojalumą – tai galimybė dalyvauti darbdavio ar grupės įmonės siūlomame finansinio skatinimo akcijomis plane. Tokio plano esmė – darbuotojui suteikiama teisė ateityje neatlygintinai arba už lengvatinę kainą įgyti įmonės akcijų, jeigu bus įvykdytos tam tikros skatinimo plane numatytos sąlygos (pvz. darbuotojui išdirbus įmonėje nustatytą laikotarpį nuo tokios teisės suteikimo arba įmonei pasiekus akcijų plane nustatytus finansinius rodiklius). Taip sudaromas vadinamasis pasirinkimo sandoris (opcionas).

Nuo 2016 m. tokia darbuotojų nauda (pajamos natūra), iš savo darbdavio įgijus bendrovės akcijų neatlygintinai arba už lengvatinę kainą, nėra apmokestinama valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokomis, jei teisė į akcijas suteikiama (t. y. akcijų nuosavybė darbuotojui pereina) ne anksčiau kaip po 3 metų nuo pasirinkimo sandorio sudarymo.
Tačiau, jeigu akcijos gaunamos iš su darbdaviu susijusio asmens (pvz. grupės įmonės), o darbdavys nekompensuoja šiai grupės įmonei su pasirinkimo sandorio įgyvendinimu susijusių išlaidų, VSD bei PSD įmokų lengvata būtų taikoma nepaisantį 3 metų sąlygos.

Nuo šių metų vasario 1 d. įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPM įstatymas) pakeitimams (17 str. 1d. 58 p.), buvo įvesta ir gyventojų pajamų mokesčio lengvata, kuri naudinga įmonės akcijų planuojantiems gauti darbuotojams. Pakeitimai reiškia, kad neapmokestinamosioms pajamoms priskiriama nauda, gauta įsigijus iš darbdavio akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, jeigu akcijos įgyjamos ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo. Pažymėtina, kad ši GPM lengvata taikoma pajamoms pagal pasirinkimo sandorius, kurie sudaryti nuo 2020 m. vasario 1 d. Taigi realiai pagal pasirinkimo sandorius gauta nauda bus priskiriama neapmokestinamosioms pajamoms tik tokiu atveju, jei šios pajamos bus gautos ne anksčiau kaip po 2023 m. vasario 1 d.

Kokie sandoriai laikomi pasirinkimo sandoriais, GPM įstatyme nėra atskleista. Taip pat dar nėra ir GPM įstatymo komentaro, kuriame Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) būtų pateikusi savo oficialią su Finansų ministerija suderintą nuomonę dėl pasirinkimo sandorių traktavimo, kurių rinkoje tikrai yra daugiau nei tradiciniai opcionai. Tačiau, diskutuojant su VMI šiuo klausimu, galima susidaryti nuomonę, jog VMI būtų linkusi pasirinkimo sandoriams priskirti ne tik opcionus, bet ir kitus savo turiniu ir esme panašius į pasirinkimo sandorius (pvz. angl. Employee Stock Purchase Plan), jeigu yra tenkinamos esminės sąlygos: visų pirma, kai darbuotojo ir darbdavio susitarimas atitinka pasirinkimo sandorio esmę (t. y. suteikiama teisė, bet ne įsipareigojimas įsigyti akcijas už sutartą kainą), ir antra - darbuotojas neatlygintinai arba lengvatine kaina iš darbdavio (ar su juo susijusio asmens) akcijas įsigyja ne anksčiau kaip po 3 metų.

Darbuotojo gauta nauda pinigais ar natūra priskiriama apmokestinamoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms keliais atvejais: jeigu pasirinkimo sandoris yra įgyvendinamas suteikiant darbuotojui galimybę gauti piniginę išmoką; jeigu iki nuosavybės teisės į akcijas perėjimo darbuotojui darbdavys jam moka dividendus ar jų ekvivalentą; taip pat kitais atvejais, kai darbuotojo ir darbdavio (ar su juo susijusio asmens) susitarimas neatitinka aukščiau paminėtų lengvatos taikymo sąlygų.

Taigi, nuo šių metų vasario 1 d. turime naują priemonę, skatinančią darbuotojus išlikti lojalus savo darbdaviams. Ji darbuotojui kaip ir nieko nekainuoja, tačiau nereiktų pamiršti, kad mokestinių pasekmių visiškai išvengti nepavyks – prievolė mokėti bei deklaruoti GPM atsirastų, kai darbuotojas pasirinkimo sandorio (ar kito savo turiniu ir esme tapataus sandorio) įgyvendinimo metu įgytas akcijas vėliau parduotų. Tokios pajamos turėtų būti apsimokestinamos GPM kaip vertybinių popierių pardavimo pajamos, tačiau nekiltų pareiga nuo šių pajamų mokėti VSD bei PSD įmokų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Aleksandras Izgorodinas. Infliacija Lietuvoje įsibėgėja ir spartės iki rudens

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, infliacijos tempas Lietuvoje įsibėgėja. 2021 m....

Sigitas Leonavičius. Eksporto ir verslo plėtrai – vieta paraštėse? Kleponės atsakymas: „Versli Lietuva“ paslaugos išliks ir dar prasiplės

Dar viena nauja institucija skambiu pavadinimu „Inovacijų agentūra“ turėtų pradėti veikti...

Donatas Lapinskas. Suderintų statybos projektinių pasiūlymų keitimas: ar reikia viešinti iš naujo? (1)

Tikriausiai niekas nesiryš ginčytis, kad nekilnojamojo turto statybos – kompleksiškas ir ilgas...

Daiva Mikučionienė. Pagrindiniai sumanios tekstilės ir dėvimosios elektronikos keliami iššūkiai bei perspektyvos

Pastaruoju metu vis dažniau susiduriame su sąvokomis „sumanioji tekstilė “, „e- tekstilė...

Martynas Janėnas. Mediena išplaukė už Atlanto: ar Lietuvos statybas ištiks apokalipsė? (4)

Apokalipsė – tai pasaulio pabaiga. Ar Lietuvos statyboms atėjo galas, jos sustos, nors ką tik...

Top naujienos

Raskevičius: mano bendruomenės žmonės šiuo metu jaučiasi įbauginti (11)

Artėjant šeimos gynimo maršui skirtingų politinių stovyklų politikai sutinka, kad toks renginys...

Avulis: būsto įsigijimas gali tapti tik turtingųjų privilegija (66)

Nekilnojamojo turto (NT) rinka kaista – per pirmus keturis metų mėnesius būsto kainos smarkiai...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (77)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Vytenis Miškinis | D+

Mįslingoje baikerio dingimo istorijoje klausimų iki šiol – daugiau nei atsakymų

Iki šiol neįminta bene didžiausia pastarojo dešimtmečio mįslė - baikerio Aivaro Kilkaus...

Šeimų maršo Vilniuje lauks siurprizas – trys antimitingai (52)

Šeštadienį rengiamos trys akcijos prieš šeimų gynimo maršą, tai „Delfi“ patvirtino...

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (320)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (107)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (152)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Transliacija / Saldžios ir sūrios amerikietiškos mini picos vaikams

Nustebinkite ne tik vaikus, bet ir kitus šeimos narius. Pagaminkite mini picų, kurios gali būti...

Po darbuotojų išpažinties skandalo nutraukiama legendinė Ellen DeGeneres laida, gyvavusi net 18 metų

Televizijos laidų vedėja Ellen DeGeneres ir jos prodiuseriai pastaraisiais mėnesiais buvo...