aA
Norite pasiimti grynųjų, tačiau nežinote, kur yra artimiausias bankomatas, padėsiantis tai padaryti geriausiomis sąlygomis? Įsivaizduokite, jog vietoje blaškymosi ir nuviliančių paieškų galite pasinaudoti paslauga, kuri ne tik parodys, kur aplink jus yra bankomatai, bet ir pateiks juose taikomus mokesčius. Tai tik vienas iš pavyzdžių, kokias galimybes vartotojams gali suteikti atvirosios bankininkystės (angl. open banking) idėja.
Evaldas Remeikis
Evaldas Remeikis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuva buvo viena pirmųjų šalių, perkėlusių atvirosios bankininkystės principais paremtą Europos Sąjungos PSD2 (angl. Payment Services Directive) direktyvą į nacionalinius teisės aktus.

Tai reiškia, kad bankai, kredito unijos ir elektroninių pinigų įstaigos jau nuo rugsėjo visa apimtimi turės suteikti prieigą prie vartotojų duomenų (žinoma, tik su vartotojų sutikimu) kitiems finansinių paslaugų tiekėjams ir trečiosioms šalims. Tokie pasikeitimai gali suveikti kaip stimulas Lietuvoje kurtis vis daugiau inovatyvias paslaugas gyventojams teikiančių „fintech“ sektoriaus įmonių.

Varomoji jėga – vartotojų poreikiai

Lietuvoje jau veikia tokios paslaugos, kaip mokėjimų inicijavimas ar sąskaitos informavimas, kurios leidžia gyventojams paprastai ir efektyviai tvarkyti savo finansus. Vienas sėkmingiausių pavyzdžių, atliepiančių gyventojų ir verslo lūkesčius, yra mokėjimų surinkimo proceso pokyčiai.

Ilgą laiką dominavusią „Banklink“ sistemą keičia konkurencinga mokėjimų inicijavimo paslauga. Bankams atvėrus duomenis pinigus saugiai ir lengvai perveda tarpininkas, galintis gauti informaciją iš daugiau nei vienos sąskaitos. Šį principą jau taiko įmokų surinkimo sistemos ir elektroninės parduotuvės. Tai leidžia ir joms veikti efektyviau, ir supaprastina procesą klientui. Pavyzdžiui, nenukreipia atlikti mokėjimo į dar vieną naują puslapį – viskas vyksta tame pačiame.

Tiesa, kiekviena valstybė gali atviros bankininkystės idėją praplėsti ir nuspręsti atverti didesnį duomenų kiekį nei nurodyta direktyvoje. Taip šalyje atsirastų niša tiek esamiems, tiek ir naujai susikūrusiems tiekėjams siūlyti paslaugas, atliepiančias dar daugiau vartotojų poreikių.

Pavyzdžiui, galėtų atsirasti įmonės, kurių technologijos padėtų atsakyti į gyventojams aktualius klausimus: kurioje įstaigoje palankiausiu kursu keičiama valiuta ar kuriame banke mokėjimo kortelę įsigyti ir išlaikyti yra pigiausia. Tokios ir panašios paslaugos gyventojams būtų naudingos praktiškai – nereiktų naršyti skirtinguose tinklalapiuose, tikrinti ir lyginti sąlygų. Visą informaciją jie galėtų patogiai pasiekti keliais mygtukų paspaudimais.

Pirmas žingsnis žengtas. Kas toliau?

Norėdami užtikrinti, kad atvirosios bankininkystės principų taikymas būtų naudingas visiems, galime mokytis ir iš pažangiausiomis laikomų valstybių. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje be minėtų paslaugų verslas ir vartotojai jau gali gauti informaciją ir apie kredito korteles, kompanijų ir privačias sąskaitas.

Būtent šioje šalyje jau veikia programėlė leidžianti lengvai rasti geriausias sąlygas siūlantį, netoliese esantį bankomatą. Lietuvos banko atvirosios bankininkystės sektoriaus apžvalgoje nurodoma, kad iki 2022 m. sprendimas atverti bankų duomenis Jungtinei Karalystei padės uždirbti daugiau kaip 7 mlrd. svarų pajamų.

Savo ambicijomis išsiskiria ir Australija, kur didžiųjų bankų turimi duomenys apie įvairius sąskaitų tipus, žmonių naudojamus taupymo produktus ir paskolas bei kreditus jau nuo kitų metų taip pat bus atviri. Tai lemia, jog šiose šalyse sparčiai kuriasi „fintech“ įmonės, galinčios gyventojams pasiūlyti inovatyvias paslaugas.

Šiais pavyzdžiais galėtų remtis ir Lietuva. Turime nemažai skaitmenizuotų ir saugomų duomenų, tad kartu su atviros bankininkystės principais galėtume integruoti ir kitų duomenų valdytojų (pvz., Registrų centro) paslaugas. Gyventojai tuomet galėtų žymiai paprasčiau sužinoti, kokie jų finansiniai įsipareigojimai įvairioms įstaigoms – ne tik bankams, bet telekomunikacijų ar komunalinių paslaugų bendrovėms.

Pavyzdžiui, imant paskolą būstui atviri duomenys padėtų gauti visą reikiamą informaciją apie jo vertę pagal tai, kokie sandoriai konkrečiame name ar gatvėje vyko tuo laikotarpiu. Tokios galimybės sumažintų laiko ir piniginius kaštus ir gyventojams, ir verslui.

Akivaizdu, kad atviros bankininkystės idėja yra kur kas platesnė nei PSD2 direktyvos principai. Sprendžiant šį klausimą aktyviau, įtraukiant įvairių sektorių patirtis bei plečiant galimybes dalintis duomenimis, atsirastų daugiau erdvės ir paskatų Lietuvoje kurtis finansines paslaugas teikiančioms kompanijoms.

Mokėjimų taryboje, kurioje veikia ir valstybės institucijų, ir verslo atstovai, jau ruošiama galimybių studija, kaip įvairias paslaugas Lietuvoje išvystyti iki vartotojams patogaus lygio, atsižvelgiant ir į duomenų saugumo klausimą. Tokios iniciatyvos bei tolimesnis glaudus bendradarbiavimas galėtų būti geras impulsas tolesnei šalies „fintech“ sektoriaus plėtrai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Audronė Nakrošienė. Tai, kas kompanijose veikė pirmojo karantino metu, per antrąjį prarado prasmę (4)

Pirmojo karantino metu į namus sugrįžę darbuotojai pasižymėjo sutelktumu, darbingumu,...

Greta Ilekytė. Pinigų lietus artėja: ką jis žada Lietuvai? (25)

Europos Komisija pagaliau patvirtino bendrijos septynerių metų biudžetą, kuris siekia...

Laura Joffė. Mankštiname „raumenis“, kurių anksčiau reikėjo rečiau (3)

2020 metai kiekvienam verslo sektoriui smarkiai įsirėš į istoriją. Kalbant apie aviacijos...

Raminta Stravinskaitė. BDAR baudos 2020: ko galime pasimokyti? (3)

Praėjus daugiau nei dvejiems metams po Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ( BDAR )...

Nerijus Mačiulis. Kodėl pandemijos metu sparčiai augo atlyginimai? (5)

Vidutinis darbo užmokestis po mokesčių trečiąjį šių metų ketvirtį buvo net 11,2 proc....

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (186)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Lina Širvinskienė | D+ nariams

Pandemija – tobulas laikas pradėti verslą: pagrindinis sėkmės įrankis – ne pinigai Ciklas „Kaip pradėti savo verslą: nuo idėjos iki sėkmės“, II dalis

Kas bendro tarp tokių kompanijų kaip „Microsoft“, „FedEx“, „General Motors“ ? Atsakymas:...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (402)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Aštuoni kontraceptinių tablečių šalutiniai poveikiai, apie kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris

Tai buvo geriausias laikas, tai buvo sunkiausias laikas – ei, nejaugi ką tik taikliai apibūdinome...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto (9)

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Siaubinga „Tesla“ avarija: vairuotojas išgyveno, bet baterijos celės išdaužė aplinkinių namų langus (12)

Greitis – viena dažniausių avarijų priežasčių. Tuo dar kartą galėjo įsitikinti policijos...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (50)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Evelina Joteikaitė | D+ nariams

Psichoterapeutas paaiškino, kur slypi „velnio apsėstuoju“ vadintu Paganini fenomenas: klausytojams sukeldavo ekstazę

XIX a. italų smuikininkas , gitaristas ir kompozitorius Niccolo Paganini įgijo „velnio...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (14)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Kalbos ekspertė trijų moterų valdymui įvardyti pasiūlė naują žodį: kadencijai baigiantis pažiūrėsim, kas kaip (7)

Susiklosčius neįprastoms politinėms aplinkybėms (valdžios viršūnėn iškilo trys moterys), šen...

|Maža didelių žinių kaina