aA
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino – kitąmet vandens, elektros bei dujų kainos kils. Brangsta ir degalai, kyla minimali alga, o prekybininkams aiškumo neatneša ir augsiantys stipraus alkoholio akcizai bei Vyriausybės siūlomi planai maisto kainų mažinimui. Regionuose susiduriama ir su papildomais iššūkiais – darbo jėgos mažėjimu, vietinių tiekėjų sezoniškumu. Todėl verslas turi ieškoti būdų, kaip išlikti konkurencinėje kovoje ir taikyti modernius veiklos optimizavimo metodus.
Arūnas Tarnauskas
© Asmeninio albumo nuotr.

Efektyvus resursų panaudojimas yra kiekvieno verslo variklis, o šiandien, tarp kainų kilimo ir vartotojų perkamosios galios augimo dažnai susidarant tarpui, ne visada įmanoma išaugusias sąnaudas kompensuoti didesnėmis kainomis. Tai ypač aktualu regionuose, kur savas taisykles diktuoja ir demografinė padėtis. Pirkėjas čia kitoks nei didmiestyje – apsipirkimo tempas yra lėtesnis, o su klientu privalu palaikyti artimesnius ryšius, ką padaryti keliant kainas tampa nelengva. Kita vertus, tai skatina ieškoti kitų būdų kaštų mažinimui.

Regioninis verslas niekada neprilygs didiesiems rinkos žaidėjams savo ištekliais bei veiklos mastu. Dėl to, norėdami spėti su kylančiomis kainomis bei augančiomis veiklos sąnaudomis, prekybininkai turi ieškoti kitų priemonių tiek sukuriant palankias sąlygas darbuotojams, tiek klientams siūlant prekes už prieinamas kainas.

Šiuos metus prekybininkai pradėjo prekybos alkoholiu sugriežtinimu, išaugusiu darbo užmokesčiu, o labiausiai sąnaudas išaugino kuro kainų didėjimas. Reiktų išskirti alkoholio prekybą reglamentuojančius teisės aktus, naujausias jų – ketinimas uždrausti prekiauti alumi plastikinėje taroje. Nors nesant konkrečių veiksmų ateitį vertinti sunku, verslas bet kokiu atveju turės gebėti prisitaikyti prie galiojančių įstatymų. Ribojimai verslui visuomet būna iššūkis, ir veikiausiai jie turės bent jau trumpalaikės įtakos pardavimams, todėl jiems būtina ruoštis.

Konkurencija mažmeninės prekybos maistu rinkoje didėja, o kaimo vietovėse perkamoji galia yra ribota. Vartotojų įpročiai regione taip pat gana specifiniai. Pirmiausia, išlaikomas glaudesnis tarpusavio ryšys, lojalumas. Be to, regione yra lėtesnis apsipirkimo tempas ir didesnis dėmesys naujovėms. Todėl, nors ir iš lėto, tačiau vyksta pasikeitimai ir tipiniame pirkinių krepšelyje. Pavyzdžiui, šią vasarą rekordiškai augo nealkoholinio alaus pardavimai. Taigi prie pokyčių regiono vartotojai, nors ir iš lėto, bet prisitaiko.

Nemažus pokyčius stebime ir duonos rinkoje, kuri pastaruoju metu traukėsi. Pirkėjai vis dažniau pirko mažesnius kepalus, mažėjo pyragų, batonų pardavimai. Augo duonos gaminių, praturtintų grūdais, saulėgrąžomis ir įvairiomis sėklomis, pardavimai. Žmonės vis dažniau renkasi produktus, sudėtyje turinčius mažiau druskos ir cukraus.

Regioninis verslas privalo nuolat tvarkytis ir su įvairiais demografiniais iššūkiais. Darbuotojų paieška visuomet yra viena daugiausiai dėmesio reikalaujančių sričių prekybos versle. Tad išsaugoti esamus ir pritraukti naujų darbuotojų – vienas pagrindinių prioritetų. Renkantis veiklos optimizavimo priemones, verslininkams svarbu, kad jų diegimo metu darbo vietų skaičius nemažėtų.

Nėra abejonės, kad sąnaudos didės ir kitais metais – ypač dėl brangstančių kuro ir elektros energijos. Siekiant optimizuoti procesus, vis dažniau taikomi LEAN sistemos metodai – atsisakoma nereikalingų darbų, peržiūrimos tiekimo ir logistikos grandinės. Jau pastebima nemažai atvejų, kur verslas papildomai investavo tam, kad sutaupytų ateityje. Šiandien jau ir regioninės prekybos vietose matome diegiant įvairias modernizavimo priemones – skaitmenizuojamas aptarnavimas, net nedidelėse krautuvėse atsiranda savitarnos kasos.

Vis dėlto, proceso priežiūra yra didžiausias ateityje laukiantis iššūkis. Apie vykdomus pokyčius reikia nuolat informuoti darbuotojus. Vykdant sistemos diegimą, komanda gauna informaciją, kas turi būti daroma, susipažįstama su problemomis, apmokoma ir stebima, ar laikomasi šių standartų. Tiesa yra tokia, kad neprižiūrint proceso, prie rutinos linkstama grįžti net ir pasiūlius patį geriausią sprendimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Tadas Povilauskas. Kodėl metų pabaigoje gali pabrangti dyzelinas (4)

Veikiausiai atsimenate, kad praėjusių metų kelias lapkričio savaites dyzelino kaina degalinėse...

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (6)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Top naujienos

EP rinkimų rezultatai: kas išvažiuoja atstovauti Lietuvai (148)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2627)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (73)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Orai: šiluma nelepins ir lis iki ketvirtadienio

Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems ciklonai, tad vyraus debesuoti ir drėgni, tarpais vėjuoti...

Gitano Nausėdos šeima: protokolo žinovė žmona ir užsienyje gyvenančios dukros (14)

Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo...

Į politiką žengiantis Šarūnas Marčiulionis: manau, kad bus sunku (59)

Europos Parlamento (EP) rinkimuose geriausiai pasirodė opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Nausėda pergalę šoko su garsia žurnaliste (6)

Gitano Nausėdos štabe – garsi pergalės šventė. Išrinktasis Prezidentas prieš tai kalbėjęs,...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (120)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...

Nausėdos pergalės kalba Daukanto aikštėje: nuo šiol tikrai bus kitaip (117)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda miniai susirinkusių Daukanto aikštėje dėkojo už jam...

Pasibaigus prezidento rinkimams žinomi žmonės įžvelgė daugiau įdomių aspektų: tapo liūdna dėl dalies Lietuvos (13)

Sekmadienį Lietuvoje pasibaigus prezidento rinkimams ir Gitanui Nausėdai tapus naujuoju šalies...