aA
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino – kitąmet vandens, elektros bei dujų kainos kils. Brangsta ir degalai, kyla minimali alga, o prekybininkams aiškumo neatneša ir augsiantys stipraus alkoholio akcizai bei Vyriausybės siūlomi planai maisto kainų mažinimui. Regionuose susiduriama ir su papildomais iššūkiais – darbo jėgos mažėjimu, vietinių tiekėjų sezoniškumu. Todėl verslas turi ieškoti būdų, kaip išlikti konkurencinėje kovoje ir taikyti modernius veiklos optimizavimo metodus.
Arūnas Tarnauskas
© Asmeninio albumo nuotr.

Efektyvus resursų panaudojimas yra kiekvieno verslo variklis, o šiandien, tarp kainų kilimo ir vartotojų perkamosios galios augimo dažnai susidarant tarpui, ne visada įmanoma išaugusias sąnaudas kompensuoti didesnėmis kainomis. Tai ypač aktualu regionuose, kur savas taisykles diktuoja ir demografinė padėtis. Pirkėjas čia kitoks nei didmiestyje – apsipirkimo tempas yra lėtesnis, o su klientu privalu palaikyti artimesnius ryšius, ką padaryti keliant kainas tampa nelengva. Kita vertus, tai skatina ieškoti kitų būdų kaštų mažinimui.

Regioninis verslas niekada neprilygs didiesiems rinkos žaidėjams savo ištekliais bei veiklos mastu. Dėl to, norėdami spėti su kylančiomis kainomis bei augančiomis veiklos sąnaudomis, prekybininkai turi ieškoti kitų priemonių tiek sukuriant palankias sąlygas darbuotojams, tiek klientams siūlant prekes už prieinamas kainas.

Šiuos metus prekybininkai pradėjo prekybos alkoholiu sugriežtinimu, išaugusiu darbo užmokesčiu, o labiausiai sąnaudas išaugino kuro kainų didėjimas. Reiktų išskirti alkoholio prekybą reglamentuojančius teisės aktus, naujausias jų – ketinimas uždrausti prekiauti alumi plastikinėje taroje. Nors nesant konkrečių veiksmų ateitį vertinti sunku, verslas bet kokiu atveju turės gebėti prisitaikyti prie galiojančių įstatymų. Ribojimai verslui visuomet būna iššūkis, ir veikiausiai jie turės bent jau trumpalaikės įtakos pardavimams, todėl jiems būtina ruoštis.

Konkurencija mažmeninės prekybos maistu rinkoje didėja, o kaimo vietovėse perkamoji galia yra ribota. Vartotojų įpročiai regione taip pat gana specifiniai. Pirmiausia, išlaikomas glaudesnis tarpusavio ryšys, lojalumas. Be to, regione yra lėtesnis apsipirkimo tempas ir didesnis dėmesys naujovėms. Todėl, nors ir iš lėto, tačiau vyksta pasikeitimai ir tipiniame pirkinių krepšelyje. Pavyzdžiui, šią vasarą rekordiškai augo nealkoholinio alaus pardavimai. Taigi prie pokyčių regiono vartotojai, nors ir iš lėto, bet prisitaiko.

Nemažus pokyčius stebime ir duonos rinkoje, kuri pastaruoju metu traukėsi. Pirkėjai vis dažniau pirko mažesnius kepalus, mažėjo pyragų, batonų pardavimai. Augo duonos gaminių, praturtintų grūdais, saulėgrąžomis ir įvairiomis sėklomis, pardavimai. Žmonės vis dažniau renkasi produktus, sudėtyje turinčius mažiau druskos ir cukraus.

Regioninis verslas privalo nuolat tvarkytis ir su įvairiais demografiniais iššūkiais. Darbuotojų paieška visuomet yra viena daugiausiai dėmesio reikalaujančių sričių prekybos versle. Tad išsaugoti esamus ir pritraukti naujų darbuotojų – vienas pagrindinių prioritetų. Renkantis veiklos optimizavimo priemones, verslininkams svarbu, kad jų diegimo metu darbo vietų skaičius nemažėtų.

Nėra abejonės, kad sąnaudos didės ir kitais metais – ypač dėl brangstančių kuro ir elektros energijos. Siekiant optimizuoti procesus, vis dažniau taikomi LEAN sistemos metodai – atsisakoma nereikalingų darbų, peržiūrimos tiekimo ir logistikos grandinės. Jau pastebima nemažai atvejų, kur verslas papildomai investavo tam, kad sutaupytų ateityje. Šiandien jau ir regioninės prekybos vietose matome diegiant įvairias modernizavimo priemones – skaitmenizuojamas aptarnavimas, net nedidelėse krautuvėse atsiranda savitarnos kasos.

Vis dėlto, proceso priežiūra yra didžiausias ateityje laukiantis iššūkis. Apie vykdomus pokyčius reikia nuolat informuoti darbuotojus. Vykdant sistemos diegimą, komanda gauna informaciją, kas turi būti daroma, susipažįstama su problemomis, apmokoma ir stebima, ar laikomasi šių standartų. Tiesa yra tokia, kad neprižiūrint proceso, prie rutinos linkstama grįžti net ir pasiūlius patį geriausią sprendimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dijana Šinkūnienė. Sprendimas „Google“ byloje: ar netapsime baudų įkaitais? (4)

Prancūzijos duomenų apsaugos priežiūros institucija (CNIL) JAV kompanijai Google skyrė 50...

Marius Gelžinis. Vilniaus prekybos centrų laukia naujas konkurentas (10)

Prie jūsų parduotuvės durų išsirikiuoja penki milijonai žmonių. Vieni nori valgyti, kiti –...

Robertas Žulpa. Bendradarbystės biurai brangūs, o nuoma neturi viršyti 15 proc. įmonės pajamų

Nedaug darbuotojų turinčioms įmonėms, kurioms biurui reikia iki 200 kv. m ploto, tenka įsikurti...

Gintaras Balčius. Ar viskas atskleidžiama apie mokesčių amnestiją? (2)

Reklamuodama mokesčių amnestiją, Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) deklaruoja, kad...

Ieva Povilaitienė. Nauja praktika, kaip užtikrinti, kad pareiga vengti interesų konflikto ir saugoti komercines paslaptis būtų įgyvendinama

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ką tik išnagrinėjo bylą dėl darbuotojo atleidimo iš darbo...

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (204)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (172)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (169)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (46)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (50)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (73)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (181)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (570)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (20)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...