aA
Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių bendruomenėje gausu įvairių mitų, susijusių su šalies mokesčių sistema. Vienas jų – išsikrausčius iš šalies galima atgauti visus per gyvenimą joje sumokėtus mokesčius, tačiau už tai, esą, prarandama teisė keletą metų grįžti į šalį ir joje dirbti.
Eurai
© DELFI / Karolina Pansevič

Nors ekspertams toks teiginys kelia juoką, tačiau socialiniuose tinkluose gausu emigrantų klausimų remiantis būtent šiuo mitu. Tuo tarpu JK mokesčių inspekcija įspėja, kad išvykstant iš šalies gyventi kitur arba mažiausiai metams dirbti į užsienį, būtina apie tai pranešti. Pranešant pildoma ta pati forma bei pateikiami tie patys dokumentai, kaip ir kreipiantis dėl permokėto pajamų mokesčio grąžinimo.

Šešerius metus JK gyvenusi Jovita Sadauskienė su vyru kreipėsi dėl mokesčių grąžinimo vos išvykus iš šalies. Jos šeimai permokėti pajamų mokesčiai buvo grąžinti už praėjusius penkerius metus, kaip numato įstatymai.

Lietuviams dažnai kelia nerimą klausimas, kiek užtrunka šis procesas, galbūt situaciją apsunkina įsibėgėjęs „Brexit“, tačiau pašnekovė ramina, kad mokesčiai grąžinami pakankamai greitai. „Su vyru kreipėmės į agentūrą, kuri viską sutvarkė: skambino, siuntė laiškus į Angliją, pranešinėjo mums viską proceso metu. Vyrui pinigus grąžino per du mėnesius, man užtruko 3, nes dar turėjo uždaryti mano individualią veiklą Anglijoje“, - sakė J. Sadauskienė.

Grąžinami ne visi permokėti mokesčiai

Dažnas lietuvis deklaracijų pildymo ir dokumentų siuntimo nesiima pats, tad tiek JK, tiek Lietuvoje gausu įmonių, padedančių emigrantams nepasiklysti mokesčių sistemoje. Mokesčių iš užsienio šalių grąžinimo kompanijos „RT Tax“ vadovas Žydrūnas Janušauskas, neslepia girdėjęs mitą apie visus grąžinamus mokesčius, tačiau tikina, kad tai tiesiog neįmanoma.

„Pirmiausia, susigrąžinti galima tik permokėtus pajamų mokesčius. Antra, pajamų mokesčių grąžinimas neturi nieko bendro su socialinėmis garantijoms ar galimybe dirbti užsienyje ateityje. Svarstantiems ar verta susigrąžinti mokesčius, mes visada pabrėžiame, kad mokesčių grąžinimas yra legalus ir Jungtinės Karalystės mokesčių inspekcijos prižiūrimas procesas. Dažnu atveju pildyti mokesčių deklaracijas yra privaloma. Tokią prievolę turi dirbantys savarankiškai, to nepadarius jiems gresia baudos, siekiančios 100 svarų sterlingų per mėnesį“, - sakė Ž. Janušauskas.

Vyro teigimu, pajamų mokesčio susigrąžinimas iš užsienio šalių vis labiau populiarėja, tačiau ne taip sparčiai, kaip galėtų: „Žmonės tampa sąmoningesni ir nebepalieka jiems priklausančių pinigų Jungtinėje Karalystėje. Nors, kiekvienais metais besikreipiančiųjų skaičius auga, vis dėlto, matydami grįžtančių emigrantų skaičių, darome išvadą, kad didelė dalis savo mokesčių permokas vis dar palieka JK“.

Grįžtančių iš Britanijos klaida – dėl netikros baimės palieka permokėtus mokesčius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

J. Sadauskienė po grįžimo gyventi į Lietuvą, netrukus išvažiavo atgal į JK. Moteris piktinasi kitų emigrantų pasakojamomis istorijomis, kad atsiėmus savo paties permokėtus pinigus vėliau nebetenki teisės grįžti atgal ar dirbti. O jeigu jau grįžti, pradėjus dirbti nuskaičiuojamas gerokai didesnis pajamų mokestis.

„Visų mokesčių tikrai negrąžina, tai – didžiausias mitas. Jokių apribojimų (dėl grįžimo į šalį ir darbo, - DELFI.) nėra ir būti negali. Man labai pikta klausytis, kai draugo draugės draugas „susigrąžino visus mokesčius“. Vienas nesupranta klausydamas, prideda nuo savęs, o galiausiai išeina pasaka be galo. Praėjus keliems mėnesiams nuo mokesčių susigrąžinimo išvykome atgal į Angliją ir mums dabar nuskaičiuoja net mažiau mokesčių, nei anksčiau“, - sakė pašnekovė pridurdama, kad šiuo metu JK neretai permokėtus pajamų mokesčius tiesiog prideda prie algos, tad nebereikia pačiam kreiptis į mokesčių inspekciją.

Sumos – ne milžiniškos

Neretai šalia „visų mokesčių susigrąžinimo“ mito keliauja ir milžiniškų grąžinamų sumų mitas. Kalbama, kad bene kiekvienam JK grąžintos sumos pakaks naujo būsto Lietuvoje įsigijimui ar bent jau automobiliui. Taip pat emigrantai baiminasi dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), esą, iš užsienio gauta suma gali sumažėti, nes bus apmokestinta. Ž. Janušauskas teigia, kad vidutinė permokėtų mokesčių suma iš JK grąžinama vienam žmogui yra 845 eurų.

JK mokesčių inspekcijos atstovas spaudai klausimams dėl privačių mokesčių Danas Allenas DELFI teigė, kad nei vidutinių, nei bendrų sumų, grąžinamų išvykusiems imigrantams neturi. Pasak D. Alleno, statistikos apie konkrečių šalių ar net visos ES piliečiams sugrąžinamus permokėtus pajamų mokesčius inspekcija nekaupia.

VMI prie FM Mokesčių informacijos departamento direktorės Reginos Utkienės teigimu, tokių gyventojų skaičius ar užsienyje susigrąžintų mokesčių sumos mokesčių tikslais VMI nėra apskaitomos ar kitaip fiksuojamos ir tokiu būdu gauti pinigai nėra niekaip apmokestinami.

Norint susigrąžinti mokesčius iš JK, šalies mokesčių inspekcijai pirmiausia reikia užpildyti formą P85. Taip pat gyventojas turi pateikti asmens dokumento kopiją, paskutinius algalapius iš visų darboviečių (jeigu dirbta buvo ne viename darbe), išėjimo ar atleidimo iš darbo formas (P45 ir/arba P60), kuriose nurodomos asmens pajamos ir sumokėti mokesčiai. Taip pat reikalinga asmens draudimo (National Insurance) numerio pažymos kopija. Laisvai samdomų darbuotojų prašoma pateikti ir savarankiškos veiklos registracijos (UTR) numerio pažymos kopija.

Ž. Janušausko teigimu, Jeigu žmogus turi tik dalį dokumentų arba jų išvis neturi, procesas tampa šiek tiek sudėtingesnis. Kiekviena situacija yra individuali – dažniausiai mokesčius susigrąžinti galima net ir neturint visų dokumentų.

JK nebegyvenantys lietuviai, tačiau norintys išlaikyti savo nacionalinį draudimą arba ateityje iš šalies gauti pensiją, gali ir toliau savanoriškai mokėti šiuos mokesčius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

5 naudingi patarimai šventinius pirkinius perkantiems svetur (2)

Įkvėpti Kalėdų nuotaikos ir siekdami išvengti pernelyg didelio šventinio šurmulio, daugelis...

Per žiemos šventes laikinai sustos dalis tarpbankinių pervedimų (3)

Per žiemos šventes trumpam sustos dalies klientų tarpbankiniai pinigų pervedimai, tačiau jau...

Ekonomika auga, bet lietuviai priversti skolintis vis daugiau – 39 proc. laiku neapmoka sąskaitų (15)

Po ilgo ekonomikos kilimo laikotarpio išaugo europiečių santaupos, tačiau padidėjo ir...

Iškalbinga statistika: algos už tą patį darbą skiriasi šimtais eurų (154)

Atlyginimas labai priklauso ne tik nuo pačios specialybės, bet ir nuo to, kokio tipo įstaigoje...

Slapto pirkėjo tyrimas: „Lidl“ ir „Maxima“ smarkiai išsiskiria kainomis (515)

Pigiausiai 25 dažno vartojimo prekių krepšelį gali įsigyti Panevėžio gyventojai, savo miesto...

Top naujienos

Kodėl Skvernelis tapo profsąjungų taikiniu: šita valdžia iš kokios pusės bepažiūrėsi atrodo blogai (486)

Mokytojų profesinių sąjungų veiksmai sukūrė precendentą, kuris yra linkęs kartotis ateityje,...

Lietuvė išdavė priežastį, kodėl tautiečiai taip pamėgo Turkiją: atostogos tik priedanga (41)

Kelionės po Turkiją keičia savo veidą. Anksčiau poilsiauti Antalijos ar Kemero viešbučiuose su...

Teismas patvirtino: Kručinskų vaikai buvo paimti teisėtai (614)

Kauno apygardos teismas patvirtino, kad Kručinskų vaikams buvo kilusi reali grėsmė, todėl jie...

Smūgis durelėmis į kitą automobilį nebūtinai baigsis deklaracija – žinovai mato spragų (152)

Galimybė eismo įvykio deklaraciją pildyti tada, kai automobilio šonas paženklinamas greta...

Valgote papelijusius maisto produktus? Net nenutuokiate, kas jūsų laukia (66)

Pelėsiniai grybai gamtoje yra labai paplitę – jų rūšys skaičiuojamos tūkstančiais. Kai...

SGD terminalą dabar nori pirkti: kas pasikeitė (384)

Parlamentui priėmus svarstyti įstatymų projektus, kurie sukurtų teisinį pagrindą suskystintų...

Kauną drebinusiems „Ryto“ fanams liūdna net ne dėl rezultatų – apgailestauja dėl klubo vadovų (71)

Po LKL dvikovos Kaune, kur Vilniaus „Rytas“ nusileido „Žalgirio“ komandai 86:95, sostinės...

Vilniuje rengiamasi statyti unikalų pėsčiųjų tiltą per Nerį (61)

Tokio konkurso sostinė nematė daugiau nei 15 metų – savivaldybė rengiasi tiesti naują ir...

Gražu žiūrėti: vilniečiai parodė, kaip vilkint juodą nepasimesti pilkoje masėje (42)

Jei šiomis dienomis skyrėte laiko pasivaikščiojimams sostinės senamiestyje, žvelgiant į...

Po antrojo dvynukų gimtadienio Zvonkai namuose pasigedo vietos: teko imtis gudrybių (28)

Pirmąją žiemos dieną – gruodžio 1-ąją – Katažinos ir Deivydo dvynukai atšventė savo...