„Dėl šių sistemų pilnumo ir patikimumo Lietuvos ir Europos ekspertai yra uždavę ne vieną klausimą ir suformulavę ne vieną rekomendaciją, į kuriuos atsakyti ir kurias įgyvendinti Baltarusijos pusė, deja, neskuba. Prie padidėjusio atsijungimų skaičiaus galimai prisidėjo ir skubotas pirmojo energijos bloko paleidimas“, – BNS komentavo VATESI.

Pasak inspekcijos, apskritai, tokio pobūdžio atsijungimai, sugedus vienai ar kitai įrangos daliai, numatyti kiekvienos branduolinės elektrinės projekte.

VATESI teigė, kad Minskas apie šį incidentą neturėjo pranešti Lietuvai, nes dvišalis susitarimas tarp inspekcijos ir Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministerijos yra dėl skubaus pranešimo branduolinės avarijos atveju.

Lietuvoje radiacinį foną stebi Radiacinės saugos centras, pokyčių stebėsenoje neužfiksuota“, – aiškina inspekcija.

Baltarusijos energetikos ministerija pirmadienį pranešė, kad AE pirmasis energijos blokas atjungtas nuo šalies elektros perdavimo tinklo, suveikus generatoriaus automatinei apsaugai.

„Liepos 12 dienos 12 val. 57 min. generatoriaus automatinė apsauga atjungė pirmąjį branduolinės jėgainės energijos bloką. Pagal standartinį algoritmą reaktoriaus galia buvo sumažinta“, – teigiama ministerijos pranešime.

Jame pažymima, kad radiacinis fonas branduolinėje jėgainėje ir stebėjimo zonoje nepakito.

„Generatoriaus atjungimo priežastys nustatinėjamos. Jas pašalinus, energijos blokas bus pradėtas eksploatuoti“, – skelbia Baltarusijos ministerija.

Astravo AE pirmasis reaktorius buvo fiziškai įjungtas 2020 metų rugpjūtį, jo pramoninių bandymų etapas pradėtas gruodį ir truko beveik pusmetį, o pramoninis (komercinis) naudojimas pradėtas šių metų birželio 10-ąją.

Kaip skelbta anksčiau, pirmasis blokas, suveikus generatoriaus apsaugos sistemai, buvo atjungtas ir šių metų sausio viduryje, paskui po kelių dienų prijungtas. Tuomet pranešta, kad apsaugos sistema suveikė testuojant sistemas ir įrangą. Vėliau vyko bent keli planuoti jėgainės atjungimai nuo tinklo.

Antrojo reaktoriaus fizinis įjungimas numatytas iki šių metų pabaigos.

Lietuva teigia, kad Astravo AE pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas šiuos priekaištus atmeta.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)