Parlamentarų iniciatyva norima atsisakyti vasarą atsiradusio 2 gigavatų (GW) suminės galios apribojimo komercinėms saulės elektrinėms.

„Planuojame parengti rezoliuciją, kuria kreipsimės į Vyriausybę ir Energetikos ministeriją su prašymu, kad šita problema būtų kiek tai įmanoma išspręsta be įstatymo keitimo. Lygiagrečiai registruosime ir įstatymo pataisas, kurios panaikintų tą ribojimą“, – Eltai teigė A. Bagdonas, antradienį Seime surengęs politikų ir plėtotojų diskusiją apie saulės jėgainių plėtros problematiką.

Anot jo, jei „Energetikos ministerija nuspręstų ignoruoti tiek investuotojų norus ir lūkesčius, tiek ekspertų vertinimus ir parlamentarų siūlymus“, pataisos turėtų būti įregistruotos kitą savaitę.

Kartu politikas pabrėžė, jog šią iniciatyvą palaiko tiek valdančiųjų, tiek opozicijos frakcijų nariai.

A. Bagdono teigimu, panaikinus suminės galios ribojimą, paspartėtų saulės energetikos plėtra, į ją galėtų investuoti smulkieji investuotojai, mažėtų elektros kaina.

Europos Sąjungoje apskritai tokio ribojimo saulės energetikai nėra, jokioje šalyje. Manome, kad toks ribojimas yra perteklinis, diskriminuojantis smulkiuosius investuotojus“, – kalbėjo Seimo narys.

Liberalas pažymėjo, kad apribojimas atsirado vasarą, Seimui svarstant ministerijos inicijuotą atsinaujinančios energetikos „proveržio paketą“. Ją parengė energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Ministras paskutinėje stadijoje įregistravo siūlymą svarstant „proveržio paketą“, tas pasirodė labai keista. Paketas buvo priimtas su tuo ribojimu, nepaisant to, kad registravome siūlymą, kad to ribojimo nebūtų. Bet jam šiek tiek pritrūko balsų“, – aiškino A. Bagdonas.

Liberalas taip pat pažymėjo, kad antradienio diskusijoje nedalyvavo nei D. Kreivys, nei vienas iš viceministrų ar kitas ministerijos atstovas.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius antradienį Seime kalbėjo, kad komercinių saulės jėgainių plėtra „visiškai užstrigusi“ jau metus, todėl į saulės energetiką Lietuvoje „dabar neinvestuoja niekas“.

Atsinaujinančios energetikos įmonės „Green Genius“ vadovas Ruslanas Sklepovičius savo ruožtu įvestą galios kvotą įvardijo kaip „brutalų rinkos sustabdymą“ bei akcentavo, kad jos nepanaikinus, Lietuva rizikuoja netekti 3 mlrd. eurų užsienio investicijų, kurios būtų skiriamos jokių ribojimų netaikančioms kaimyninėms šalims.

Verslo atstovai taip pat pabrėžia, jog tokiam apribojimui nėra techninių priežasčių.

Energetikos ministerija savo ruožtu argumentuoja, kad jis būtinas siekiant užtikrinti pakankamai tinklo pajėgumų ir gaminantiems vartotojams bei norint išvengti spekuliatyvių galios rezervacijų.
Komercinių saulės elektrinių parkų plėtra sustojo pernai liepą, kai Lietuvoje pastatytų ir ketinamų statyti jėgainių suminė galia viršijo 2 GW ribą.

Konstitucinis teismas praėjusią savaitę priėmė nagrinėti Seimo narių grupės pateiktą skundą, kuriame tikinama, kad šis apribojimas pažeidžia Konstituciją.

Regionų frakcijos nario Remigijaus Žemaitaičio atstovaujami parlamentarai argumentuoja, kad iki šios įstatymo nuostatos priėmimo saulės elektrinių suminė įrengtoji galia nebuvo ribojama, o ją įteisinus 2 GW riba jau buvo viršyta.

Ribą viršijus, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba vykdė šių protokolų patikrinimą, siekiant įsitikinti, ar visos galios plėtotojų buvo rezervuotos pagrįstai.