Projektui skiriamas maksimaliai galimas 75 proc. finansavimas. Už šiuos pinigus bus įgyvendinami svarbiausi projektai – „Harmony Link“ ir sinchroninių kompensatorių statyba.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad tai svarbi diena Europai.

„Šiandien yra labai svarbi Europai, mes žengiame didelį žingsnį sujungiant Europą ir parodant europietišką solidarumą realiais darbais. Praėjusį vakarą mes nusprendėme skirti 720 mln. eurų iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF) sujungti Baltijos elektros sistemą su likusia Europa“, – bendroje spaudos konferencijoje su Baltijos šalių lyderiais penktadienį sakė U. von der Leyen.

Prezidentas Gitanas Nausėda padėkojo EK pirmininkei už „asmeninį įsitraukimą“ į sinchronizavimo projektą.

„720 mln. eurų bus skirti labai svarbiems projekto darbams, pirmiausia jungčiai „Harmony Link“, taip pat (sinchroniniams) kompensatoriams Baltijos šalyse“, – sakė G. Nausėda.

Jis teigė esąs taip pat patenkintas Baltijos šalių bendradarbiavimu susitariant dėl Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) elektros nepirkimo. Pasak jo, Lietuva, Latvija ir Estija surado bendrą poziciją šiuo klausimu.

Vaičiūnas: EK parama sinchronizavimui – beprecedentė

Antrajam etapui skyrus 720 mln. eurų, o vien Lietuvai – 300 mln. eurų, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad tai yra beprecedentė parama.

Anot jo, Baltijos šalių paraiška buvo įvertinta aukščiausiais balais, dėl to skirtas maksimalus finansavimo intensyvumas – 75 proc.

„Vertinant pastaruosius dvejus metus, jau bus skirta (sinchronizavimui – BNS) daugiau nei vienas milijardas eurų. Svarbu, kad finansinės parama leis užtikrinti kritiškai svarbios infrastruktūros įgyvendinimą“, – spaudos konferencijoje penktadienį kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Iš Europos infrastruktūros tinklų (angl. Connecting Europe Facility, CEF) Koordinacinio komiteto kuriame dalyvauja visų Europos Sąjungos (ES) šalių atstovai, sprendimu skirtos 720 mln. eurų paramos jūrinės Lietuvos ir Lenkijos jungties „Harmony Link“ statybai skirta 493 mln. eurų, sinchroninių kompensatorių įrengimui Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – 166,5 mln. eurų. Likusi dalis bus naudojama „Harmony Link“ būtinų tinklų modernizavimui bei plėtrai.

Lietuvoje įgyvendinamų projektų finansavimui skirta suma sieks 301 mln. eurų.

2020 metų kvietime CEF energetikos projektams buvo numatyta 980 mln. eurų. Vien sinchronizavimui skirta beveik trys ketvirtadaliai sumos.

„Baltijos šalių ir Lenkijos paraiška buvo 915 mln. eurų, šiuo atveju šiam projektui buvo skirta daugiau negu 70 proc. viso šio CEF finansavimo etapo, tai turbūt reikia dėkoti ne tik Baltijos šalims, bet pirmiausia visai Europos Sąjungai už solidarumą (...) Likusi dalis bus teikiama kitiems CEF finansavimo etapams, tai yra kitais ir dar kitais metais“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Iš viso Europos Komisija gavo 28 paraiškas. Baltijos šalių paraiška buvo įvertinta aukščiausiu balu iš visų pateiktų.

Elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas teigė, kad EK sprendimą skirti maksimalią sumą vertina kaip rimtą įsipareigojimą visus projektus atlikti gerai ir laiku.

„Kartu su Lenkijos operatoriumi atliekame paruošiamuosius „Harmony Link“ jungties darbus, o sinchroninių kompensatorių konkursą jau paskelbėme“, – pranešime teigė D. Virbickas.

Lenkijos klimato ministras Michalas Kurtyka teigė, kad Lenkija remia Baltijos šalių sinchronizavimosi pastangas.

„Užtikrinu, kad Lenkija remia šias pastangas. Padedant„Harmony Link“ su didžiausia istorijoje CEF parama mes visi dalyvaujame didinant energetinį saugumą regione. Taip pat manau, kad esant COVID-19 pandemijai mums kaip niekada reikia bendrų veiksmų ir ekonominio ES potencialo stiprinimo“, – spaudos konferencijoje sakė M. Kurtyka.

Ž. Vaičiūnas teigė, kad finansavimo sutartis turėtų būti pasirašyta kitais metais.

„Būna, trunka iki dviejų trijų mėnesių. Tai maždaug toks klasikinis standartas turėtų būti išlaikomas ir šiuo atveju. Bet tai daugiau jau yra darbas teisininkams (...) Tikimės, kad ko gero, galėtų būti ir kitų metų pradžioje“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Bendra Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorių 1,22 mlrd. eurų vertės paraiška buvo pateikta šių metų gegužę. Paraiška dėl likusių mažesnės apimties darbų finansavimo – apie 240 mln. eurų – bus teikiama kitame CEF kvietime.

Ž. Vaičiūnas neatmeta galimybės, kad Baltijos šalys pasirengti sinchronizavimui, išskyrus „Harmony Link“. gali anksčiau nei dabar numatyta galutinė data.

„Galutinė sinchronizacijos data yra 2025 metai. Mūsų, Baltijos šalių, sistemų pasirengimas be „Harmony Link“ projekto, be abejo, gali būti užtikrintas ir šiek tiek anksčiau“, – sakė ministras.

2019 metais EK pirmajam sinchronizacijos etapui skyrė 323 mln. eurų, iš jų Lietuvos elektros energetikos sistemos atnaujinimui ir sustiprinimui – 125 mln. eurų. Projektams taip pat skirta maksimali 75 proc. intensyvumo CEF parama.

Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia vadinamajame BRELL žiede, kuriame elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.

Likusi pavasarį prašytos pramos suma, tikimasi, bus gauta kitais metais, kitame jos skirstymo etape.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)