Linas Linkevičius dar kartą pabrėžė, kad Lietuva reikalauja jėgainę statyti pagal Espo konvencijos standartus, pagal Europos Sąjungos taisykles atlikti rizikos testus.

„Kalbant apie branduolinės energetikos objektus, ne tik Lietuvos, bet ir Baltarusijos visuomenė nusipelnė išsamios informacijos apie šį projektą. (...) Visuomenės apklausos yra svarbios, nes visuomenė turi būti informuojama ne emociškai, bet faktais“, - trečiadienį spaudos konferencijoje, kurioje pristatyta rinkos tyrimų bendrovės RAIT apklausa apie Astravo AE grėsmę, kalbėjo L. Linkevičius.

Naujienų agentūros BNS užsakymu atlikta visuomenės apklausa parodė, kad 65 proc. mano, jog Astravo AE kelia grėsmę Lietuvos saugumui. 23 proc. sakė grėsmės nematantys, o 12 proc. neturėjo nuomonės.

L. Linkevičius teigė, kad kitą savaitę turėtų vykti Orhuso konvencijos šalių susitikimas, kuriame be kitų klausimų bus aptarta ir Astravo jėgainės problematika bei visuomenės informavimo klausimai.

„Mes reikalaujame stabdyti jėgainės statybas ir tęsti darbus pagal Espo konvencijos standartus, kad būtų atlikti rizikos ir atsparumo vertinimo testai pagal Europos Sąjungos taisykles, kad būtų iki galo ištirti aikštelės parinkimo principai ir kriterijai“, - Lietuvos keliamus klausimus dėl Astravo AE priminė L. Linkevičius.

Ministras pridūrė, kad Astravo AE ir joje pagamintos elektros pirkimo klausimu Lietuvai pritaria Lenkija, tačiau Latvija, Estija ir Suomija turi kiek kitokias pozicijas.
Seimo narys konservatorius Dainius Kreivys teigė, kad visuomenės apklausa rodo, jog Astravo AE grėsmė yra reali.

„Visuomenė yra gerai informuota apie statybų aikštelėje įvykusius incidentus, visuomenė tą mato ir reaguoja. Taip pat žinome Rytuose esančią darbo kultūrą ir tai kelia didelį nerimą. (...) Lietuva niekada nesusitaikys su tokios atominės elektrinės eksploatacija, aiškiai matome, kad ši elektrinė yra realus pavojus mūsų saugumui, gyventojų sveikatai , gamtai“, - spaudos konferencijoje kalbėjo Seimo opozicijos atstovas.

Astravo AE Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos vyriausybė teigia, kad darbai vykdomi nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus neigia.

Siekdama sukliudyti projektą, Lietuva žada neįsileisti joje gaminamos elektros, tačiau ekspertai sako, kad blokavimas būtų efektyvus tik prisijungus kitoms regiono šalims.

Lietuvos vyriausybė dar 2016 metų pradžioje kreipėsi į Latviją, Estiją, Lenkiją ir Suomiją, siūlydama sutarti neįsileisti jėgainės elektros į ES rinką, tačiau tokiai iniciatyvai kol kas pritaria tik Lenkija.

Du 1200 megavatų Astravo AE reaktoriai turėtų pradėti veikti 2020-ųjų vasarą.

Astravo AE poveikio žemėlapis
Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (25)