Vis dėlto, ministro teigimu, svarbiausia, jog dujų visų pirma pakaktų Baltijos regione, be to, pati Lenkija tokiam rusų dujų tiekėjo „Gazprom“ žingsniui buvo pasirengusi ir jai „nelabai ir skauda“.

„Pirmiausia žiūrime į regiono saugumą – kiek dujų reikės Latvijai, Estijai. Taip pat reikia atsiminti, kad, pavyzdžiui, Latvija įsipareigojo „Gazprom“ dujų nepirkti tik nuo Naujų metų“, – trečiadienį žurnalistams sakė D. Kreivys.

„Lietuva neperka, matome, kad Lenkija neperka. Tai pagal poreikį – jei matysime, kad Latvijoje, Estijoje nėra sudėtinga situacija, padėsime ir Lenkijai. Be abejo, turbūt žiūrint iš solidarumo perspektyvos, dujos, jei bus reikalingos Lenkijai, jos tekės į Lenkiją“, – tęsė ministras.

Anot jo, Varšuva buvo gerai pasirengusi tokiam galimam Rusijos žingsniui, tad dujų pietinei Lietuvos kaimynei nepristigs.

„Panašu, kad Lenkijai tas turbūt nelabai ir skauda dėl kelių priežasčių“, – sakė D. Kreivys.

Ministras kalbėjo, kad Lenkijos dujų saugyklos yra pakankamai užpildytos, šalis turi 5 mlrd. m3 talpos SGD terminalą, o po žiemos sumažėjęs ir pats vartojimas. Be to, spalį turėtų pradėti veikti „Baltic Pipe“ dujotiekis, kuriuo kasmet turėtų būti importuojama apie 10 mlrd. m3 dujų iš Norvegijos.
„Juo bus importuojama didžioji dalis reikalingų dujų“, – patikino D. Kreivys.

„Žiūrint per šią prizmę, Lenkija yra pakankamai saugi. Netgi kalbant su jų operatoriumi, (...) operatorius jokių pavojaus ženklų ar kažkokio nerimo nejaučia“, – įsitikinęs jis.

Panaši padėtis, anot jo, yra ir Bulgarijoje, kuriai „Gazprom“ trečiadienį taip pat nutraukia dujų tiekimą.

„Šiandien nei Bulgarijoje, nei Lenkijoje nėra jokios ypatingos padėties, nėra paskelbta nepaprastoji padėtis, kuri reiškia, kad ateityje gali būti ribojamas dujų tiekimas vartotojams. Taip pat sistemų darbas yra stabilus. Lenkija nemažą dalį dujų gauna ir iš Vokietijos. Dujų saugyklų pildymas toliau tęsiasi kaip ir prieš tai“, – paaiškino D. Kreivys.


ELTA primena, kad Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ trečiadienį pranešė sustabdžiusi visus dujų tiekimus Lenkijai ir labai nuo jų priklausomai Bulgarijai, negavusi iš dviejų Europos Sąjungos narių mokėjimo rubliais.

Prezidentas Vladimiras Putinas praėjusį mėnesį pareiškė, kad Rusija priims atsiskaitymus už tiekimus tik savo nacionaline valiuta, pirkėjų reikalaujama sukurti sąskaitas rubliais, kitaip čiaupai bus užsukti. „Gazprom“ pranešime nurodė pranešusi Bulgarijos valstybinei dujų operatorei „Bulgargaz“ ir Lenkijos dujų bendrovei PGNiG apie „dujų tiekimo sustabdymą nuo balandžio 27 d., kol bus atliktas apmokėjimas rubliais. „Nuo balandžio 1 d. už dujas reikia mokėti naudojant naujus banko duomenis, apie kuriuos partneriai buvo laiku informuoti“, – nurodė „Gazprom“.

Energetikos milžinė taip pat perspėjo, kad jei Bulgarija ar Lenkija „neteisėtai naudos“ rusiškas dujas, kurios tranzitu keliauja į trečiąsias šalis, „tiekimas tranzitui sumažės šiuo kiekiu“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)