aA
Į Vašingtoną po dviejų savaičių pertraukos grįžusiems respublikonų senatoriams teks svarstyti ne tik tai, kaip tvarkytis su Atstovų rūmų apkaltos tyrimu prieš Donaldą Trumpą, bet ir reaguoti į plačiai smerkiamą prezidento sprendimą išvesti iš Sirijos JAV karius.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

„Palikus kovos lauką ir išvedus JAV pajėgas iš Sirijos būtų vėl sukurtos tos pačios sąlygos, kurias mes taip sunkiai stengėmės panaikinti, – teigiama Kentukio respublikono, Senato daugumos vadovo Mitcho McConnellio pranešime. – Laukiu, kada su Senato kolegomis ir aukščiausiais administracijos pareigūnais galėsime aptarti, ką Jungtinės Valstijos galėtų padaryti, kad išvengtų strateginės katastrofos.“

Pajėgų išvedimas iš Sirijos suvienijo vieną ištikimiausių prezidento gynėjų, respublikonų senatorių Lindsey Grahamą, su įstatymų leidėja, kurią jis vadino pagrindine savo antagoniste apkaltos tyrime – Atstovų rūmų pirmininke Nancy Pelosi.

Respublikonai skrupulingai stengiasi atskirti savo opoziciją D. Trumpo Sirijos politikai nuo bet kokios pozicijos dėl apkaltos tyrimo, kurį pradėjo demokratai, siekdami ištirti prezidento veiksmus, susijusius su Ukrainos politika.

Vis dėlto daugelis respublikonų, viešai kritikavusių D. Trumpo kariuomenės išvedimą, yra tie patys įstatymų leidėjai, kurių palaikymo jam reikės pradėjus gynybą apkaltos procese.

L. Grahamas ir N. Pelosi pirmadienį patvirtino, kad ketina bendromis jėgomis siekti nustatyti sankcijas Turkijai už jos karinį išpuolį Sirijoje, sukėlusį abiejų partijų pasipiktinimą ir susirūpinimą kurdų kovotojais, padėjusiems JAV kovoti su „Islamo valstybe“.

Tačiau Senato demokratai gali būti nepatenkinti sankcijų paketu – net jei jis viršys tai, ką pasiūlė D. Trumpas.

Pirmadienio pranešime Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris kartu su senatoriais Jacku Reedu ir Bobu Menendezu, atitinkamai Senato ginkluotosios tarnybos ir Užsienio ryšių komiteto nariais, pareiškė, kad vien sankcijos situacijos neišspręs.

„Prezidento Trumpo sumanytas JAV pajėgų išvedimas prisideda prie chaoso ir sumaišties, kurią kelia Turkija šiaurės rytų Sirijoje, – teigė jie. – Kongresui šią savaitę pradėjus naują sesiją, pirmasis žingsnis bus įtikinti respublikonus kartu su mumis priimti rezoliuciją, aiškiai nurodant, kad abi šalys reikalauja, jog prezidento sprendimas būtų atšauktas.“

D. Trumpas praėjusią savaitę pareiškė, kad ketina išvesti iš regiono JAV pajėgas, o tai savo ruožtu leido Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui pradėti operaciją, sulaukusią tarptautinio pasmerkimo, kaltinimo karo nusikaltimais ir grasinimo JAV bei Europos sankcijomis.

Reaguodamas D. Trumpas pirmadienį atsakė, kad vėl padidins Turkijos plieno tarifus iki 50 proc., kokie buvo iki gegužės mėnesio sumažinimo, ir sustabdys derybas dėl prekybos pakto.

D. Trumpas taip pat pabrėžė, kad jo administracija nustatys sankcijas esamiems ir buvusiems Turkijos vyriausybės pareigūnams ir visiems, prisidedantiems prie Turkijos „destabilizuojančių veiksmų šiaurės rytų Sirijoje“.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as pranešė, kad vadovaus delegacijai į Turkiją, kuri D. Trumpo prašymu stengsis sustabdyti karinius veiksmus.

L. Grahamas pirmadienį vakare pažymėjo, kad palankiai vertina administracijos bandymą derėtis dėl Turkijos agresijos pabaigos.

L. Grahamas apibūdino D. Trumpo sankcijas kaip „gniuždančias“ ir paragino abiejų šalių įstatymų leidėjus tęsti pasisakymus prieš Turkijos karinius veiksmus šiaurės Sirijoje.

„Prezidento komanda turi planą, ir aš ketinu jį remti iš visų jėgų, suteikdamas jiems pakankamai laiko ir erdvės pasiekti mūsų visų tikslams“, – pirmadienį vakare pažymėjo L. Grahamas.

Prieš tai, kai D. Trumpas paskelbė savo sankcijų paketą, N. Pelosi tviterio žinutėje rašė, kad Baltųjų rūmų pasiūlymas yra nepakankamas. Ši tviterio žinutė buvo paskelbta po to, kai N. Pelosi pasikalbėjo su L. Grahamu apie sankcijas ir paragino Parlamentą ir Senatą priimti bendrą rezoliuciją ir atšaukti D. Trumpo veiksmus Sirijoje.

Praėjusią savaitę L. Grahamas buvo vienas iš garsiausių D. Trumpo kritikų dėl kariuomenės išvedimo iš Sirijos. Jis pristatė Turkijos sankcijų planą, nukreiptą prieš Turkijos lyderius ir visus kitus, kurie teikia paramą Turkijos kariuomenei arba remia Turkijos energijos gamybą, skirtą jos ginkluotosioms pajėgoms.

„Dirbsiu nepaisydamas partijų takoskyros, kad kuo grei
iau patvirtinčiau ir paskelbčiau sankcijas, – pirmadienio rytą tviteryje paskelbė L. Grahamas. – Atstovų rūmų pirmininkas man leido suprasti, kad neturime daug laiko.“

Ir Atstovų rūmai, ir Senatas pateikė siūlymus nubausti Turkiją už jos greitą invaziją, per kurią žuvo kurdų civiliai gyventojai, o kalėjimai, kuriuose laikomi „Islamo valstybės“ kovotojai, liko nesaugomi.

Merilendo demokratas, senatorius Chrisas Van Hollenas, ketinantis paremti L. Grahamo sankcijų projektą, D. Trumpo sankcijų pasiūlymą pavadino „apgailėtinu atsaku“.

Pirmadienį tviteryje Ch. Van Hollenas pareiškė, kad Kongresas privalo „laikytis kurso ir nustatyti griežtas sankcijas, kurios paveiktų Turkijos veiksmus“.

Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto respublikonas, Teksaso atstovas Michaelas McCaulas taip pat pritarė, kad D. Trumpo pasiūlymas nepakankamas. M. McCaulas ir demokratų pirmininkas Eliotas Engelis praėjusią savaitę pristatė dvišalį sankcijų projektą.

„Mes vertiname administracijos planuojamas sankcijas, tačiau jų nepakanka, siekiant nubausti Turkiją už jos baisius nusikaltimus Sirijoje“, – elektroniniame laiške pabrėžė M. McCaulo atstovė spaudai Kaylin Minton.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Top naujienos

Naujausi politikų reitingai: Karbauskis dar niekada nebuvo taip blogai vertinamas (8)

Naujausios šalies gyventojų apklausos rodo ne tik rekordinį nusivylimą „valstiečių“ partija,...

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (530)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Teismas imasi nagrinėti Venckienės skundą dėl suėmimo, prie durų laukia jos rėmėjai advokatė prašo nušalinti du teisėjus (96)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pradeda nagrinėti Neringos Venckienės advokatės...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (4)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Bugavičiaus žudikų teisme – velionio šeimos nariai ir mylimoji Vita Jakutienė prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (33)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Netekęs darbo televizijoje Jurijus Smoriginas vos pragyvena: pensininkas priverstas dirbti nuo ryto iki vakaro (97)

Žinomo baleto artisto Jurijaus Smorigino jau ne vienerius metus nėra televizijos eteryje, tačiau...

Instagramas keičia taisykles: neberodo patiktukų skaičiaus (1)

Instagramo vartotojai Lietuvoje nebemato, kiek žmonių paspaudė „patinka“ prie paskelbtų...

Lietuvoje retai matoma Violeta Repčenkaitė: aš ne iš tų, kurios apsivelka rūbą vos vieną kartą (5)

Šį penktadienio rytą „10 stiliaus klausimų“ užduodame buvusiai televizijos laidų vedėjai, o...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (86)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Motyvacija judėti. Vladai Musvydaitei — netikėti iššūkiai ledo ritulio treniruotėje

„Motyvacija judėti“ laidos vedėjai Vladai Musvydaitei teko nelengva užduotis – ne tik...