aA
Pasiekus „Brexit“ susitarimą, britams pavyko išvengti prekybos centrų kainų šoko, tačiau pirkėjai vis tiek gali pastebėti, kad naujaisiais metais kainos nemaloniai šoktelės aukštyn.
Brexit
Brexit
© Shutterstock

Pasak Jungtinės Karalystės maisto ir gėrimų federacijos, galybė biurokratinių kliūčių ir nauji patikrinimai pasienyje maisto importuotojams gali padidinti kaštus 3 milijardais svarų (3,3 mlrd. eurų). Tai būtų maždaug 8 proc. augimas, kuris kažkiek atsilieps ir kasose mokamoms kainoms.

„Nuo visiškai sklandžios prekybos pereiname prie tokios, kurioje laukia nemažai trinties, – sakė federacijos tarptautinės prekybos vadovas Dominicas Goudie. – Bet kokie įtikinėjimai, kad visos šios išlaidos nepadidins maisto prekių kainų, turėtų būti priimami su tikrai nemenku žiupsneliu druskos.“

Jungtinė Karalystė maždaug pusę savo maisto perka iš užsienio, o didžioji importo dalis atkeliauja iš Europos Sąjungos. Dar prieš „Brexit“ Jungtinėje Karalystėje maisto nepriteklius nuolat augo, o pandemija sutrikdė tiekimo grandines.

Kol tiekėjai, jau ir taip spaudžiami menkų maržų, skaičiuoja naujas atsiskyrimo nuo bloko išlaidas, kyla klausimas, kas prisiims sunkiausią naštą. Pramonės finansuojamos Žemės ūkio ir sodininkystės plėtros tarybos vertinimai rodo, kad išlaidos gyvulininkystės produktams augs 5–8 proc., o pasėliams – 2–5 proc.

„Gali kilti audringų diskusijų tarp tiekėjų ir prekybos centrų, kurie puikiai supranta kainų konkurencingumo svarbą“, – pažymėjo Willas Hayllaras, Londono „OC&C Strategy Consultants Ltd.“ vartojimo prekių praktikos partneris.

Dvigubas smūgis, suduotas ekonominio nuosmukio dėl pandemijos ir papildomų „Brexit“ išlaidų, gali pabloginti Jungtinės Karalystės maisto nepriteklių, teigė Londone įsikūrusios maisto atliekų paskirstymo labdaros organizacijos „The Felix Project“ vadovas Markas Curtinas.

Praėjusiais metais organizacija išdalijo beveik 21 milijoną patiekalų ir tikisi, kad šiemet šis skaičius išaugs iki 38 milijonų. Siekdama patenkinti šitokį poreikį, vėliau šiais metais organizacija planuoja atidaryti 800 kv. metrų ploto sandėlį Rytų Londone.

„Jau dabar susiduriame su didžiule paklausa, – sakė M. Curtinas. – Ir ji tiktai augs, nes reikės padėti žmonėms, kurie nebegalės sau leisti kokybiško maisto.“

Bet kokios pasienio kliūtys tik dar labiau padidins prekybos sutrikimus, kilusius dar prieš Kalėdas, kai Prancūzija laikinai sustabdė eismą dėl aptiktos naujos koronaviruso padermės. Dėl to susidarė kelių kilometrų ilgio eilės, kuriose vairuotojai liko įstrigę keletą dienų. Dėl uoste kilusio chaoso kai kurie Europos ekspeditoriai atmetė krovinių gabenimo į JK sutartis, baimindamiesi, kad po „Brexit“ pasikartos tas pats scenarijus.

Vaisių ir daržovių importo kompanijos „Fruco Plc“ savininkas Simonas Lane’as sakė, kad po praėjusios savaitės fiasko transporto išlaidos ženkliai išaugo, o bet koks šio tipo krovinių užlaikymas pakeltų kainas didmenininkams, mažmenininkams ir pirkėjams. Šiuo metų laiku JK daugiausia importuoja tokias kultūras kaip citrusiniai vaisiai ir žiediniai kopūstai.

„Kils šiokių tokių sutrikimų, nes pasikeitė taisyklės, – pažymėjo jis. – Pirmosios dvi ar trys sausio savaitės gali būti mažumėlę neramios.“

Visgi kai kurie analitikai teigia, kad pirkėjai prie kasų nepamatys didelio kainų skirtumo, nes vidutiniškai 18 proc. galėję siekti tarifai – tuo atveju, jei nebūtų pasiektas susitarimas – galiausiai nesimaterializuos. Bet kokie administraciniai prekybos mokesčiai vartotojams „greičiausiai nepasijus“, interviu „British Broadcasting Corp.“ pabrėžė didžiausio JK prekybos tinklo „Tesco Plc“ prezidentas Johnas Allanas.

Mažmenininkai taip pat stengsis išvengti kainų augimo, nes recesija verčia pirkėjus vis uoliau lyginti kainas, pažymėjo Sarah Baker, Varvikšyre įsikūrusios įmonės „AHDB“ vyresnioji strateginių įžvalgų vadovė.

„Vieninteliai numatomi pokyčiai bus sienų kontrolė ir logistikos kaštai, kurie neturėtų persikelti į mažmeninės prekybos lentynas, – el. laiške teigė Tosin Jack, „Mintec Ltd.“, įsikūrusio Bakingamšyre, prekių žvalgybos vadovė. – Manyčiau, kad visas papildomas išlaidas perims kitos tiekimo grandinės dalys.“

Prekybos centrai spėjo sukaupti pagrindinių maisto prekių atsargas, tačiau nerimaujama dėl šviežių vaisių ir daržovių tiekimo, kol krovinių siuntėjai prisitaikys prie naujų pasienio protokolų, teigiama Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos konsorciumo maisto ir tvarumo direktoriaus Andrew Opie pranešime. JK siūlė šešių mėnesių lengvatinį laikotarpį muitinės patikrinimams, tačiau ES su tuo nesutiko, taigi sunkvežimiai su maisto produktais gali užstrigti bloko pusėje

Išstojimas iš bloko taip pat kelia iššūkių Didžiosios Britanijos gamintojams, nes dauguma mėsą perdirbančių ir derlių surenkančių darbuotojų atvykdavo iš kitų ES valstybių. Remiantis parlamento pranešimu, galas judėjimo laisvei gali reikšti kainų augimą, jei ims trūkti darbo jėgos.

Vyriausybė patrigubins vizų sezoniniams darbuotojams skaičių, nors uogų augintojai sakė, kad kol kas per anksti įvertinti, ar to pakaks.

„Tai, kad susitarimas vis dėlto buvo pasiektas, yra gera žinia pramonei, – teigė S. Baker. – Tačiau mūsų neišvengiamai laukia pokyčiai.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.5909

Taisyklė „nėra skiepo, nėra darbo“ Europos įmonėse nedažna: ieško kitų priemonių (22)

Grupė Jungtinių Valstijų bendrovių, nuo „United Airlines Holdings Inc.“ iki „Citigroup“,...

COVID-19 mėginiuose neįprastus rezultatus užfiksavę mokslininkai: mums šokas (84)

Lapkričio 19 dieną didžiausios Pietų Afrikos privačios testavimo laboratorijos mokslo vadovė...

D+Bloomberg News

Dujų prekybininkai nerimauja dėl nenuspėjamos žiemos ir kainų: blogiausia dar toli gražu nesibaigė

Šie metai gamtinėms dujoms buvo tikri amerikietiški kalneliai, o didžiąją laiko dalį jos kopė...

Omikron pasaulio centriniams bankams žada naują galvos skausmą dėl kainų augimo (8)

Koronaviruso omikron atmainos atsiradimas gali reikšti naujus iššūkius centriniams bankams –...

Omikron žlugdo kalėdinių darbo vakarėlių planus: Londone įmonės jau keičia planus (8)

Bankininkai, kurie tikėjosi chaotiškų finansinių metų pabaigą atšvęsti audringu vakarėliu,...

Top naujienos

Liūdni laikai antivakseriams: gražiausios Kalėdų mugės neskiepytų neįsileidžia, tikrina net pasą (982)

Po metų pertraukos Vokietijoje ir Šveicarijoje vėl vyksta gražiausiomis Europoje vadinamos...

Šilutės ligoninėje COVID-19 skyriaus gydytojas pradėjo švaistytis švirkštu ir iššoko pro langą (75)

Šilutės ligoninės COVID-19 skyriuje medikas staiga pradėjo švaistytis švirkštu ir vėliau jis...

Šią savaitę laukia šalčio iššūkis: net dienomis laikysis neigiama temperatūra naktį šals iki -17 (8)

Pirmadienį orai šalyje bus nevienodi. Rytinė Lietuvos pusė išliks arčiau žemo slėgio...

Anapilin iškeliavo buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius Stevanas Jelovacas (139)

Atėnų AEK krepšinio klubas sekmadienio vakarą pranešė tragišką žinią. Būdamas 32-ejų...

Dėl COVID-19 izoliuoti migrantai paspruko iš ligoninės: jų laukė iš Belgijos atvykęs tautietis (54)

Į Švenčionių ligoninę dėl grėsmės išplatinti koronaviruso infekciją pristatyti ir čia...

D+Modesta Meškė

Aprangos ekspertė išaiškino, kaip išsirinkti kelnes pagal ūgį ir figūros tipą: vadovaukitės šiais principais ir niekada nesuklysite (1)

Stovėdami priešais parduotuvių lentynas ar naršydami internetinių parduotuvių puslapiuose...

Kaune kritusi „Baskonia“ Barselonoje įrašė antrąjį pralaimėjimą Jasikevičiaus auklėtiniams (27)

Netikėtumą Ispanijos ACB krepšinio pirmenybėse pateikė dviejų lietuvių atstovaujama Vitorios...

Omikron atmaina pasiekė Estiją: nustatyti du atvejai (54)

Estijoje nustatyti du užsikrėtimo COVID-19 ligą sukeliančio viruso SARS-CoV-2 įtariamos...

Gaisro suniokota Kauno eglė jau baigta tvarkyti pasigėrėti atgimusiu Kalėdų simboliu traukia minios žmonių (179)

Vandalo padegta ir nuo kilusio gaisro nemenkai nukentėjusi Kauno Kalėdų eglė jau atgavo...