aA
Didžiausias JAV mažmeninės prekybos tinklas pasaulyjeWalmart Inc.“ šį mėnesį planuoja įnešti rimtų pokyčių į savo darbuotojų užimtumo politiką, suteikdamas mokamas nedarbingumo atostogas valandiniams darbuotojams Jungtinėse Valstijose ir tuo pačiu palengvindamas atleidimą tų, kurie pradykinėja per daug pamainų.
© Reuters/Scanpix

Vasario 2 d. pristatytos permainos standartizuoja vietinių ir regioninių įstatymų kratinį, kuriuo reikalaujama, kad įmonės savo darbuotojams teiktų mokamas nedarbingumo atostogas. Dabar visi „Walmart“ parduotuvių ir sandėlių darbuotojai galės uždirbti net 48 valandas vadinamojo „mokamo nedarbingumo“, kuris klasifikuojamas atskirai nuo reguliarių atostogų laiko ir gali būti naudojamas dėl bet kurios priežasties.

Tai naujausias „Walmart“ bandymas pagerinti savo, kaip darbdavio, reputaciją. Praėjusiais metais bendrovė pakėlė atlyginimus, išplėtė tėvystės atostogų politiką ir ėmė laisviau žiūrėti į aprangos kodą. „Walmart“ teigimu, šie žingsniai Jungtinėse Valstijose sumažino darbuotojų apyvartos rodiklius daugiau nei 10 procentinių punktų.

„Džiaugiamės, kad bendrovė ryžosi imtis pokyčių ir daro didelę pažangą savo politikoje, – teigia Dina Bakst, „A Better Balance“ prezidentė, iki šiol buvusi arši „Walmart“ įdarbinimo praktikos kritikė. – Tuo pačiu raginame „Walmart“ persvarstyti kai kuriuos politikos aspektus, kurie darbuotojams gali būti dar vis per griežti.“

Garsi JAV įmonė nebesusitvarko su dykinėjančiais darbuotojais: siūlys apmokamus laisvadienius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Naujosios „Walmart“ mokamos nedarbingumo atostogos – tik viena medalio pusė. Mažmenininkas beveik perpus sumažino leistinų lankomumo pažeidimų (per šešis mėnesius iki darbuotojo atleidimo) skaičių. Be to, ketvirčio premijos, kurios anksčiau buvo paremtos parduotuvės veiklos rezultatais, nuo šiol iš dalies bus susietos su lankomumu. Tarkim, darbuotojui, kuris praleido porą pamainų, premija gali sumažėti net perpus. Tuo tarpu tie, kurie neturi pažeidimų, gali gauti 25 proc. daugiau. Tuo tarpu darbuotojai, pasinaudoję mokamu nedarbingumu, už neatvykimą į darbą baudžiami nebus, nesvarbu, kokia neatvykimo priežastis.

„Walmart“ darbuotojai vasario 2 d. atverčia švarų puslapį – lankomumo atžvilgiu. Vis dėlto bent vienas „Walmart“ darbuotojas premijų politikos pokyčiais liko nepatenkintas. „Mūsų lankomumas su tuo neturi nieko bendra“, – skundėsi 68-erių Sherry Koska, dirbanti „Walmart“ Kalifornijos Rialto mieste. Tiesa, Sh. Koska prisipažino neturinti nelankomumo taškų, taigi galėtų pretenduoti į papildomą premiją.

Pagal įstatymus ji ir taip gaudavo mokamas nedarbingumo atostogas, kaip ir kiti „Walmart“ darbuotojai Ilinojuje, Filadelfijoje ir kitose jurisdikcijose, kuriose to reikalaujama. Tas pats laukia ir kitų didelių tinklų; šiek tiek mažiau nei pusė mažmenininkų, apklaustų konsultacinės įmonės „Mercer“, teigė, kad valandiniams darbuotojams mokama ne tik už reguliarias atostogas, bet ir už nedarbingumo dienas.

„Starbucks Corp.“ darbuotojai gali imti mokamas nedarbingumo atostogas nuo tos dienos, kai įsidarbina, tuo pačiu tarifu, kokį dabar planuoja taikyti ir „Walmart“: vieną laisva valanda už 30 išdirbtų. Tokiu atveju visą darbo dieną dirbantis darbuotojas, triūsiantis 40 valandų per savaitę, po šešių savaičių turėtų teisę nedirbti vienos aštuonių valandų pamainos.

Žvelgiant iš „Walmart“ perspektyvos, naujoji politika sukurta kovoti su darbo praleidinėjimu, skatinant darbuotojus prireikus pasiimti laisvo laiko, bet atgrasinti nuo piktybiško nesirodymo darbe. Pasak „Mercer“, neatvykimo į darbą poveikio matavimas ir mažinimas – vienas svarbiausių įmonių, turinčių 5000 ar daugiau darbuotojų, prioritetų.

„Esmė ta, kad juos neramina, jog žmonės piktnaudžiauja mokamomis atostogomis“, – aiškina Vašingtono universiteto docentė Jennie Romich, kurios tyrimas orientuojasi į mažas pajamas uždirbančius darbuotojus.

Ar naujoji politika sumažins darbo praleidinėjimą, ar ne, priklausys nuo to, kaip ji bus įgyvendinama, teigia žinovai. „Svarbiausia tai, kas iš tikrųjų vyksta konkrečiose parduotuvėse, – svarsto Rutgerso universiteto docentė Anna Haley. – Įrodymai padėti po nosimi.“

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.3000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (40)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (27)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (7)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (544)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (550)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Sėkmingiausias rungtynes San Antonijuje sužaidęs Motiejūnas ir „Spurs“ neatsilaikė prieš „Nuggets“ (4)

Vienoje labiausiai intriguojančių šių metų NBA atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo serijų...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (78)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (249)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų (14)

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Mokslininkai: protėvių poravimasis su kitomis žmonių rūšimis keitė mūsų genus (45)

Neseniai Naujojoje Gvinėjoje atrasta nauja žmonių giminė, kurios atstovai poravosi su...