aA
Turkijos opozicija du kartus metė iššūkį prezidento Recepo Tayyipo Erdogano politiniam aparatui Stambule – ir laimėjo.
Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas
© AFP / Scanpix

Susidoroti su tuo, ką ji vadina švaistymosi tradicija ir nesuvaldoma skola šalies didžiausiame mieste gali tapti kur kas didesniu išbandymu.

Vidaus audito metu buvo nustatyta, kad savivaldybės nekonsoliduota skola nuo 2014 m. daugiau nei patrigubėjo, o naujasis meras Ekremas Imamoglu prognozuoja, kad neįvykdyti įsipareigojimai šiais metais padidės dar 30 proc. ir sieks 35 mlrd. lirų (6,1 mlrd. dolerių). Atsižvelgiant į dramatiškus liros svyravimus, pagrindine miesto problema išlieka neapsaugota užsienio skola, kuri sudaro 84 proc. visos skolos sumos, teigia „Fitch Ratings“.

„Nors skolos dydis tokio dydžio miestui kaip Stambulas yra nominaliai mažas, grąžinti ją be papildomų lėšų būtų labai sudėtinga, – pabrėžė Stambulo politinių tyrimų įmonės „Foresight“ įkūrėjas Mertas Yildizas. – O šiuo metu E. Imamoglu neturi jokių papildomų lėšų.“

Savivaldybės finansai formuojami mūšio erdvėje po to, kai opozicija šiais metais perėmė pagrindinių didmiesčių apskričių kontrolę, įskaitant sostinę Ankarą ir prekybos centrą Stambulą. Nors viena iš Turkijos kaip visumos stiprybių yra suverenus balansas, vietiniai biudžetai yra labai priklausomi nuo valiutų svyravimų ir permainingų ekonominių vėjų.

Turkijos išgyvenamas nuosmukis vis labiau atsiliepia Stambului, miestui su 16 milijonų gyventojų, kuris maždaug trečdaliu prisideda prie visos šalies ekonomikos. Skirtingai nei ankstesniais metais, „Fitch“ prognozuoja, kad 2019 m. Stambulo ekonominis augimas bus mažesnis negu visos Turkijos.

Ekremas Imamoglu
Ekremas Imamoglu
© AP / Scanpix


„Agresyvus švaistymas“

„Agresyvus“ išankstinis kapitalo švaistymas prieš šių metų rinkimus prisidėjo prie „žymiai padidėjusio skolinimosi ir išlaidų disciplinos pablogėjimo“, – pranešime teigė „Fitch“ analitikai, įskaitant Nilay Akyildiz.

Buvęs Stambulo meras Mevlutas Uysalas ir jo patarėjai žiniasklaidos klausimais komentarų šiam straipsniui nepateikė.

E. Imamoglu, buvęs verslininkas ir iki šiol mažai žinomas Stambulo priemiesčio apygardos meras, pabrėžė, kad vienas iš jo kampanijos uždavinių – padaryti galą mokesčių mokėtojų milijonų švaistymui.

Kritika nuskambėjo po to, kai triuškinanti E. Imamoglu pergalė užbaigė ketvirtį amžiaus trukusį R. T. Erdogano partijos ir jos pirmtakų viešpatavimą Stambule. Iš pradžių atsisakęs pripažinti pralaimėjimą ir apkaltinęs oponentą sukčiavimu, praėjusį mėnesį M. Uysalas privertė pakartoti balsavimą, kurį E. Imamoglu laimėjo netgi dar didesne persvara.

Pagaliau prie vairo atsisėdusi opozicija išvydo nerimą keliančią skolos trajektoriją ir iššvaistytą biudžetą.

„Netinkamas lėšų valdymas“

Susikaupusi neapmokėta skola – E. Imamoglu pirmtakų „netinkamo lėšų valdymo“ rezultatas, teigia Tarikas Balyali, Stambulo miesto tarybos audito komiteto narys, atstovaujantis E. Imamoglu Liaudies respublikonų partijai. Interviu jis pabrėžė, kad naujoji administracija su skola galės susidoroti tik tuo atveju, jei imsis priemonių padidinti biudžeto taupymą.

„Naujasis meras turėtų stengtis gerokai sumažinti išlaidas ir įgyvendinti visas įmanomas taupymo priemones, – teigė T. Balyali. – O paskui turėtų įtraukti į taupymą ir visus miesto gyventojus, sumažindamas dujų ir kitų komunalinių paslaugų kainas.“

Cituodamas ataskaitą, kurią jis parengė kartu su kitais vidaus auditoriais, T. Balyali teigė, jog savivaldybės skolą sudaro 11,3 mlrd. lirų, pasiskolintų iš užsienio bankų ir 3,3 mlrd. lirų iš vietinių skolintojų, bei dar 3,8 mlrd. lirų, kurias miestas skolingas valstybinėms bendrovėms. Ataskaitoje teigiama, kad Stambulas skolingas 2 mlrd. lirų, įskaitant palūkanas, kompanijai „Igdas“ – miesto dujų tinklo operatoriui.

Erdogano oponentai iš Stambulo spintos traukia skolų skeletus: geruoju tai nesibaigs
© Reuters / Scanpix


Protekcijos tinklas

Audito komitetas taip pat nustatė, kad miesto valdyba savivaldybių įmonėms skyrė kelis projektų pasiūlymus aukcionuose, kuriuose dalyvavo tik vienas dalyvis. Vienas iš artimiausių naujojo mero planų – sustabdyti pinigų švaistymą „tam tikriems vyriausybės remiamiems fondams“ ir nutraukti lėšas automobilių lizingui ir pirkimui, sakė T. Balyali.

Pasak E. Imamoglu, „užkertant kelią švaistymui“ būtų galima sutaupyti net 5,5 mlrd. lirų per metus, arba daugiau nei penktadalį metinių išlaidų. Duodamas interviu „Haber Global“ televizijai, meras taip pat pareiškė, kad planuoja retroaktyvų nepriklausomą miesto sąskaitų auditą, o perstruktūravus kai kurias skolas, miestas galėtų ieškoti naujo finansavimo.

Vis dėlto E. Imamoglu negali sau leisti atsikratyti R. T. Erdogano įtakos, nors ir yra matomas kaip galimas konkurentas Turkijos prezidentui.

Erdogano oponentai iš Stambulo spintos traukia skolų skeletus: geruoju tai nesibaigs
© Bloomberg


Mažai autonomijos

Remiantis „Fitch“ duomenimis, nacionaliniu mastu surinktos ir paskirstytos mokesčių pajamos sudaro 80 proc. miesto veiklos pajamų. Reitingų kompanijos ataskaitoje taip pat teigiama, kad Stambulo gebėjimas generuoti papildomus finansavimo šaltinius ekonominio nuosmukio laikais yra „ribotas“, atsižvelgiant į mažą miesto mokesčių autonomiją.

Jei skolos klausimas taptų politine problema ar būtų naudojamas kaip keršto įrankis, rizika susipykti su R. T. Erdoganu galėtų sukelti dar daugiau įtampos Stambule. E. Imamoglu jau pastebėjo, kad centrinės vyriausybės išduotas aplinkraštis gali reikšti bandymą susiaurinti mero įgaliojimus.

Turkijos municipalinių obligacijų rinkos trūkumas taip pat riboja miesto galimybes. Kaip bebūtų, problema neabejotinai gilės, ir tai, ko E. Imamoglu apsispręs imtis, gali apibrėžti iš esmės visą jo kadenciją.

„Stambulo reitingą riboja santykinai didelė skolos našta“, – ataskaitoje teigė „Moody's Investors Service“ analitikai, įskaitant Mauro Crisafulli. Ji „išliks aukšta per 2019–2020 m. ir susidurs su augančiu spaudimu dėl skolos aptarnavimo išlaidų, atsižvelgiant į reikšmingą miesto įsiskolinimą užsienio valiuta“.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.8571

Baisiausia gali tapti ne šalių skolos: gresia ilgas ir skausmingas laikotarpis (140)

Kai koronaviruso pandemija pagaliau pasibaigs, Europa gali apsižiūrėti, jog žalingiausias...

Mažų įsiskolinimų era Rytų Europoje baigiasi: ar skolų duobė netaps per gili (10)

Vadinamųjų „mažų skolų“ ekonomikose, prisijungusiose prie Europos Sąjungos ( ES ) griuvus...

Šaltiniai: į Rusijos „kiemą“ įsibrovusi Turkija keičia planus (80)

Turkija siekia atgaivinti santykius su tradiciniais Vakarų sąjungininkais ir pagrindine regiono...

28 dienas – nė vieno naujo COVID-19 atvejo: išmokome vertingą pamoką (123)

Viktorijos valstijoje, kur kilo didžiausias koronaviruso protrūkis Australijos mastu, per 28...

Negyvos audinės toliau šiurpina Daniją (43)

Danijoje milijonai negyvų audinių, suverstų į masines kapavietes, vėl išlindo į paviršių,...

Top naujienos

Baisiausia gali tapti ne šalių skolos: gresia ilgas ir skausmingas laikotarpis (140)

Kai koronaviruso pandemija pagaliau pasibaigs, Europa gali apsižiūrėti, jog žalingiausias...

Dailius Dargis | D+ nariams

Sportas ir kriminalinis pasaulis: kas sieja Lietuvos futbolą ir Šiaulių Princus

Lietuvos Maradona ar nusikalstamo pasaulio legenda? Geriausiu Pabaltijo čempionato futbolistu...

Rimvydas Valatka. Mes, Lietuvos Prezidentas, Žemaičių seniūnas (175)

Rinkimus prapylęs Trumpas ir jo tvirtasprandžiai gerbėjai ragina laukti dienos X. Prasidėjęs...

FIBA „burbulas“ Vilniuje: Lietuva – Belgija (6)

Lietuvos krepšinio rinktinė trokšta reabilituotis po istorinio pralaimėjimo Danijos rinktinei ir...

Sunku patikėti, bet tai – tiesa: kaliniams – nauji draudimai, dėl kurių Lietuva gali nuskambėti visame pasaulyje (47)

Lietuvos įkalinimo įstaigose laisvės atėmimo bausmes atliekantys ir dar teismo verdikto laukiantys...

Košmaras Bahreine: „F-1“ bolidas lūžo perpus, pilotas skendo liepsnose

Bahreine vykusiose „Formulės-1“ lenktynėse Romainas Grosjeanas išgyveno košmarą. Netrukus po...

Žvilgtelėkite, kokie megztiniai bus madingiausi šią žiemą 5 pagrindiniai modeliai (15)

Greta svarbiausių rudens-žiemos pirkinių, tokių kaip paltai, auliniai batai ir šaltojo sezono...

Dietistė Vaida Kurpienė paaiškino, kodėl dabar pats tinkamiausias metas keisti mitybą (1)

Prasidėjo Adventas , kurio metu rekomenduojama laikytis pasninko. Kokius produktus įtraukti į...

Maradonos asmeninio gydytojo atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl netyčinio nužudymo (1)

Asmeninis Diego Maradonos gydytojas atsidūrė tyrimo dėl netyčinio nužudymo centre, praėjus...

|Maža didelių žinių kaina