aA
Jos neišsilaikys. Jos tiesiog negali išsilaikyti. Vienintelis klausimas, kurį būtų galima užduoti dėl paliaubų Idlibe, dėl kurių sutarė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, yra tas, ar prireiks dienų, savaičių ar visgi mėnesių, kol prasidės dar vienas kruvinas mūšis dėl ilgą laiką apsiaustyje esančio Sirijos šiaurvakarinio miesto.
„Bloomberg“: Putino ir Erdogano susitarimas – bloga žinia Europai
© AP / Scanpix

Šioms paliauboms lemta žlugti dėl tos pačios priežasties, dėl kurios žlugo visi ligtoliniai bandymai nutraukti kraujo praliejimą Sirijoje: o gi todėl, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas nesuinteresuotas užbaigti šią humanitarinę krizę. Idlibe, kaip ir kitur, B. al Assado strategija – priversti milijonus taikių žmonių bėgti ir tada užimti jų apleistus kaimus, miestelius ir miestus.

Kaip akcentuoja Tarptautinio strateginių studijų instituto Artimųjų Rytų analitikė Emile Hokayem, humanitarinė krizė – ne B. al Assado karinės kampanijos padarinys, o jos tikslas.

Tai vienintelis svertas, galintis paspausti tarptautinę bendruomenę jį vertinti kaip teisėtą Sirijos vadovą. Jeigu neoficialus režimo šūkis yra „Assadas arba pelenais paversime visą šalį“, tai jo pabaiga turėtų skambėti taip: „ir pas jus išsiųsime dar daugiau milijonų pabėgėlių“.

Diktatorius iš Damasko neabejotinai pasinaudos paliaubomis kaip galimybe užsitikrinti jau užimtų teritorijų nuosavybę ir padidins savo karių skaičių (kurie per pastarąsias kelias savaites patyrė rimtų skriaudų nuo Turkijos pajėgų). Be to, pasinaudos proga pasitarti su V. Putinu ir dėl priedangos iš oro savo naujai kampanijai.

Ar Rusijos prezidentas ir vėl B. al Assadui išties pagalbos ranką, priklauso net nuo kelių veiksnių: jo noro matyti, kaip B. al Assadas susigrąžina visą šalį, ekonominių interesų nesipykti su Turkijos prezidentu ir poreikio pasauliui pademonstruoti, kad ir Rusija turi lemiamą žodį, sprendžiant Sirijos likimą.

Gana tikėtina, kad V. Putinas po šiokios tokios pauzės visgi uždegs žalią šviesą naujai Idlibo atakai: paprasčiausiai jis neturi kito pasirinkimo – tik padėti B. al Assadui išlaikyti Siriją vientisą.

Recepas Tayyipas Erdoganas, Vladimiras Putinas
Recepas Tayyipas Erdoganas, Vladimiras Putinas
© Itar-Tass / Scanpix

Savo ruožtu Turkijos prezidentas ketina pasinaudoti paliaubų jam suteiktu trumpu atokvėpiu, per kurį galės skirti daugiau laiko šiuo metu Europoje vykstančiai konfrontacijai dėl pabėgėlių iš Sirijos. Vilties, kad tie šimtai tūkstančių, pastarosiomis savaitėmis pabėgusių iš Idlibo, grįš namo, praktiškai nėra.

Europos Sąjungai iš Turkijos lyderio nuolat tenka girdėti B. al Assado retorikos stiliaus grasinimų: duokite pinigų pabėgėlių apgyvendinimui, arba išsiųsime juos į Europą.

Atverdamas sieną su Graikija, Turkijos prezidentas pademonstravo, jog jo grasinimai nėra laužti iš piršto. Kol kas į Europą patekti norėtų dešimtys tūkstančių nelaimėlių. Graikai prie sienos neįsileido per 26 tūkst., taigi jie gali grįžti atgal į Turkijos miestus, iš kur atvyko. Dalis įstrigo nežinioje tarp dviejų sienų.

Europiečiai Graikijai – vienai iš Europos Sąjungos valstybių narių, pro kurias atsiveria kelias gilyn į Sąjungą – siūlo finansinę paramą, padėsiančią išlaikyti sienas uždarytas, tačiau dar labiau tikėtina, kad R. T. Erdogano grasinimai tėra blefas – jog iš tikrųjų skaičiai prie sienų nesiekia ne tik milijonų, bet ir šimtų tūkstančių.

Europos Sąjunga viliasi, kad „situacija galiausiai grįš į normalias vėžes“, kokios buvo prieš porą savaičių, sakė Europos Komisijos atstovas.

Ir praeityje Europa ne kartą bandė atkalbėti Turkijos prezidentą atsiriboti nuo grasinimų, mainais siūlydama finansinę paramą pabėgėlių apgyvendinimui. Tik štai Turkijos visuomenės nuomonė pastaruoju metu milijonų naujų pabėgėlių atžvilgiu labai neigiama, ir pinigais to pasipiktinimo nutildyti nepavyks.

Daugiau nei labai patikėtina, kad Turkijos prezidentas Europos Sąjungai pateiks du pasirinkimo variantus: priimti dalį pabėgėlių arba pritarti jo planams milijonus jų įkurdinti „saugioje zonoje“ Sirijos šiaurės rytuose. Abu Europos lyderiams neatrodo tinkami – pastarieji baiminasi ksenofobinės reakcijos į migraciją ir tikrai nenorėtų būti suprasti kaip pasidavę Turkijos sprendimui.

Europos Sąjunga jau seniau pasmerkė „saugios zonos“ planą ir pagrasino Turkijai sankcijomis ir ginklų embargu.

Išaugusi įtampa tarp Turkijos prezidento ir Europos Sąjungos naudingiausia V. Putinui: atitolinti Turkiją nuo Vakarų bloko – ilgametė Rusijos svajonė, kuri, panašu, pradeda pildytis.

Taigi, jeigu paliaubos Idlibe padidins Turkijos ir Europos nesutarimus, tai gali būti pakankamas pagrindas padėti ginklus į šalį. Bet ir tai pernelyg plonas plaukas, kad išlaikytų tas paliaubas. Ir neišlaikys.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(57 žmonės įvertino)
3.4386

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (4)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo

Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris

Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...

Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę

Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (2)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...

Į didžiausią mėnulį Saulės sistemoje tėškėsi pats didžiausias iki šiol žinomas asteroidas: skersmuo siekė net 150 km

Dujų milžino palydovas Ganimedas galėjo patirti didžiausią kada nors pastebėtą Saulės...