DELFI žiniomis, vaikas paguldytas į ligoninę, artimą kontaktą su sergančiu pradinuku turėjusių mokinių tėvai informuoti apie situaciją, ji stebima.

Visuomenės sveikatos specialistai mokyklai teikė rekomendacijas dėl atsargumo priemonių, kurios yra vykdomos. Tačiau paralelinių klasių mokinių tėvų tai nenuramino. Ypač, kad neteikiama informacija, kokios klasės vaikas susirgo, kada tai įvyko ir ką jiems daryti.

„Mums sakoma, kad artimą kontaktą turėjusių vaikų tėvai informuoti, tačiau vaikai juk bendrauja ir tarp klasių“, - su DELFI nerimu dalijosi vienas iš Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos mokinių tėvų.

Mokyklos administracijos atstovas DELFI patvirtino, kad prieš kelias dienas, kaip įtariama, meningokokine infekcija susirgęs vaikas hospitalizuotas, pridūrė, kad mokykla laikosi visų Vilniaus visuomenės sveikatos centro rekomendacijų.

Ūmi bakterinė liga gali būti mirtinai pavojinga

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad meningogokinė infekcija tai ūmi bakterinė liga, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Kaip atpažinti meningokokinę infekciją ir kaip nuo jos apsisaugoti, DELFI priminė ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Kaip meningokokinė infekcija plinta?

ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė
Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu – į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais. Imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos). Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui.

Kokie šios ligos simptomai?

Skiriamos trys pagrindinės klinikinės formos: meningitas, meningokokcemija ir mišri forma. Meningokokinė infekcija gali pasireikšti įvairiai, tačiau visoms formoms būdingas karščiavimas bei bendrosios intoksikacijos požymiai. Visais atvejais ligos pradžioje pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo, vėmimas. Būdingas meningokokcemijos požymis – odos bėrimas.

Kaip meningokokinė infekcija gydoma?

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai. Susirgus rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą. Tik šeimos gydytojas gali įvertinti riziką ir paskirti reikalingas profilaktikos priemones ar gydymą. Jokiu būdu nerekomenduojame patiems gerti antibiotikų.

Kaip reikėtų elgtis kontaktų su sergančiu asmeniu turėjusiems asmenims?

Itin atidūs turi būti kartu su ligoniu gyvenantys šeimos nariai ar dirbantys asmenys, vaikų kolektyvų nariai. Save ir vaikus stebėti reikia bent dešimt dienų. Asmenys, turėję kontaktą su sergančiaisiais meningokokine infekcija turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins būklę, nuspręs, ar reikalingas gydymas. Asmenims, turėjusiems kontaktą su sergančiuoju, laiku nepaskyrus antibiotikų, praėjus dviems savaitėms po kontakto, ją netikslinga skirti, kadangi ji bus neefektyvi.

Ar galima nuo meningokokinės infekcijos pasiskiepyti?

Specifinė meningokokinės infekcijos profilaktika (skiepai) Lietuvoje rekomenduojama asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis. Lietuvoje taip pat jau galima pasiskiepyti vakcina, kurios sudėtyje yra meningokokinės infekcijos B serotipo. Jis kaip tik dominuojantis Lietuvoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (60)