„Negydomos ir ignoruojamos viršutinių kvėpavimo takų ligos, dažniausiai pasireiškiančios nosyje ir gerklėje, gali komplikuotis ir sukelti plaučių uždegimą, pūlingą otitą – ausies uždegimą, kurio metu gali trūkti ausies būgnelis, o iš ausų tekėti pūlingas skystis, ar kitas sunkios eigos infekcines ligas. Vengiantiems gydytis žmonėms taip pat paūmėja tokios jiems diagnozuotos lėtinės ligos kaip bronchinė astma, cukrinis diabetas ir kitos“, – pranešime žiniasklaidai įspėja Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Daina Bandanskienė.

Negalavimai ir jų priežastys

Įprastai simptomai, kuriais skundžiasi persišaldžiusieji, yra gan nemalonūs, tačiau nesunkūs – sloga, gerklės skausmas ir paraudimas, paburkusi nosis, pakilusi temperatūra, galvos skausmas, silpnumas ir mieguistumas. Peršalimo ligas sukeliančių virusų vėlyvą vasarą ir ankstyvą rudenį mūsų aplinkoje yra gerokai mažiau nei žiemą, bet įvairūs aplinkos faktoriai jiems sudaro tinkamas sąlygas netrukdomai veikti ir šių metų laikų sandūroje.

Sloga

„Žmogaus organizmas rudenėjant nespėja adaptuotis prie atsiradusių temperatūrų skirtumų, todėl silpsta, o dėl sukelto streso ima siųsti ir signalus – pirmuosius peršalimo simptomus. Nusilpęs imunitetas, netinkama mityba, miego, poilsio ir grūdinimosi stoka, turimos alergijos – visi šie veiksniai laikomi pagrindinėmis peršalimo ligų atsiradimo priežastimis“, – pasakoja šeimos gydytoja D. Bandanskienė.

Peršalimo ligų atsiradimą taip pat lemia netinkamai pagal oro sąlygas pasirenkama apranga, pamiršus, kad vasaros karštis jau praeityje. Darbe, namuose ar automobilyje visu pajėgumu įjungiamas kondicionierius, jo oro gūsių srautą nukreipiant tiesiai į veidą ar nugarą. Dėl to išėję iš kondicionieriaus atvėsintos patalpos į lauką patiria stiprų temperatūrinį šoką, o kartu su juo ir netrukus pasireiškiančius peršalimo simptomus.

„Svarbu laikytis ir higienos reikalavimų – pakankamai dažnai plauti rankas ir dezinfekuoti paviršius, kad pašalintume ant jų susikaupusias bakterijas. Taip pat reikia pakankamai laiko skirti poilsiui ir grūdinimuisi, norint, kad dėl patiriamo nuovargio organizmas ir jo natūralus gebėjimas apsisaugoti nuo ligų nesilptų. O blogiausia, ką gali padaryti kiekvienas, pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus – ignoruoti juos“, – teigia D. Bandanskienė.

Kaip galima išvengti peršalimo?

Gydytojos teigimu, svarbiausia – stiprinti imunitetą, kad organizmas būtų pajėgus susidoroti su jį puolančiais virusais bei bakterijomis. Tam padės daugelį metų žinomi sveikatos gerinimo ir grūdinimosi įpročiai.

Šaltas dušas

„Pilnavertė mityba, vitaminai, kuriuos vartoti pataria gydytojas, subalansuotas poilsis, sportas gamtoje, grūdinimasis tikrai padėtų būti sveikiems ištisus metus. Grūdinimosi būdų yra įvairių: galite rytą pradėti nuo šalto dušo, 30 minučių trunkančių pasivaikščiojimų, reguliarios mankštos lauke, miego prie praverto lango, braidymo basomis po rytinę rasą. Grūdinimąsi pradėkite pamažu ir nuosekliai ilginkite jam skiriamą laiką, taip, po keleto mėnesių suformuosite reikiamus imuniteto stiprinimo įpročius“, – pasakoja D. Bandanskienė.

Geriausią simptominį gydymą parenką gydytojas

Šeimos gydytoja Daina Bandanskienė sako, kad pasireiškus lengvesniems simptomams, tokiems kaip perštinti gerklė, sloga, iki 37,8 laipsnių pakilusi kūno temperatūra, galima gydytis namuose, tačiau svarbu pasitarti su gydytoju dėl gydymo plano. Pajutus pirmuosius simptomus, reikėtų gerti vitaminą C, vartoti ežiuolės preparatus – jie gali sutrumpinti ligos trukmę.

Ežiuolė

„Į gydytoją būtina kreiptis simptomams užsitęsus ar atsiradus karščiavimui, kai kūno temperatūra pakyla aukščiau 37,8 laipsnių ribos. Gydomi peršalimo simptomai palaipsniui turėtų praeiti – po kelių dienų poilsio režimo ir tinkamo simptominio gydymo ligonis turėtų pasijusti geriau. Tačiau rekomenduoju neužsiimti savigyda ir pasikonsultuoti su gydytoju atsiradus jau pirmiems ligos simptomams tam, kad būtų paskirtas tinkamas simptominis gydymas ir užkirstas kelias infekcijos plitimui“, – pataria gydytoja.

Norėdami išvengti dažnai kamuojančių peršalimo ligų, rūpinkitės savo sveikata ir nuolatos ją stiprinkite, o susidūrę su negalavimais, nedelskite – kreipkitės į gydytoją ir vadovaudamiesi kvalifikuotomis rekomendacijomis padėkite sau kuo greičiau išgyti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)