aA
Nereguliarus menstruacijų ciklas, antsvoris, odos problemos gali byloti apie rimtą ginekologinę ligą. Policistinis kiaušidžių sindromas, anot ginekologės Ramintos Baušytės, yra viena dažniausių jaunų moterų ginekologinių ligų, apie kurią dažniausiai moterys pirmą kartą išgirsta tik gydytojo kabinete. Medikė ragina nelaukti paskutinės akimirkos ir užbėgti ligai už akių.
© DELFI montažas
Raminta Baušytė
Raminta Baušytė
© Stop kadras


Kokios yra pagrindinės nereguliarių mėnesinių ciklo priežastys?

Pirmiausia, labai svarbu suprasti, kas yra reguliarus mėnesinių ciklas. Mėnesinių ciklas yra skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių ciklo dienos iki kitų mėnesinių pirmos dienos. Vidutinė ciklo trukmė yra 28-30 dienų. Tačiau gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienos ir tai vis dar bus normali mėnesinių ciklo trukmė. Jeigu menstruacijos prasideda anksčiau arba vėliau nei šie laiko intervalai, būtina kreiptis į gydytoją.

Nereguliaraus mėnesinių ciklo priežastis galima būtų suskirstyti į kelias pagrindines grupes.

Pirmiausia, mėnesinių ciklo nereguliarumas dėl skirtingų gyvenimo periodų: 2-3 m. po menarchės (pirmųjų mėnesinių), premenopauzėje (laikotarpis prieš menopauzę, prasidedantis 40-45 m. moterims), nėštumo pradžioje, pogimdyviniu laikotarpiu, žindymo laikotarpiu, esant kartotiniams persileidimams, apie kuriuos moteris gali net nežinoti.

Antra, mėnesinių ciklo sutrikimas dėl darbo ir poilsio režimo pažeidimo: darbas pamainomis, naktinis darbas, miego sutrikimai, ilgos kelionės.

Trečia, mėnesinių ciklo nereguliarumas dėl fizinės/emocinės būklės sutrikimų: lėtinio streso, didelio fizinio krūvio (pvz. atletės, balerinos, maratonų bėgikės), žalingų įpročių (pvz. rūkymo), greitų kūno masės pokyčių ar valgymo sutrikimų, kai KMI tampa mažiau nei 18 (pvz. anoreksijos).

Ketvirta, mėnesinių ciklo sutrikimas dėl ligų ar patologijų: policistinių kiaušidžių sindromo, gimdos kūno polipų, gimdos miomų, gimdos kaklelio ar makšties patologijos, priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo, skydliaukės ligų, nekoreguoto cukrinio diabeto, autoimuninių ligų, infekcinių ligų, onkologinių susirgimų, hiperprolaktinemijos, kraujo krešėjimo sistemos sutrikimų, genetinių priežasčių ir kt.

O kartais priežastis lieka ir neišaiškinta.

Ar nereguliarus ciklas gali būti priežastis, dėl kurios nepavyksta pastoti?

Nereguliarus mėnesinių ciklas yra pagrindinė moterų vaisingumo sutrikimų priežastis, sudaranti apie 25 proc. visų moterų nevaisingumo atvejų.

Užsiminėte apie policistinį kiaušidžių sindromą. Kas tai ir kokie jo simptomai?

Policistinių kiaušidžių sindromu yra vadinamas moters endokrininės sistemos sutrikimas, kuriam būdinga padidėjusi vyriškų hormonų – androgenų – koncentracija organizme, mėnesinių ciklo sutrikimai, anovuliacinis nevaisingumas, padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas, odos spuoguotumas, seborėja, anstvoris, polinkis sirgti II tipo cukriniu diabetu ir policistinių kiaušidžių vaizdas ultragarsinio tyrimo metu. Policistinių kiaušidžių sindromas dar vadinamas Štein-Leventalio sindromu, policistine kiaušidžių liga, lėtinės anovuliacijos sindromu.

Moters reprodukciniai organai, kiaušidės, kiaušintakiai, gimda
© Shutterstock nuotr.

Kokios moterys patenka į rizikos grupę turėti šį sindromą?

Policistinių kiaušidžių sindromas yra pati dažniausia vaisingo amžiaus (18-44 m. amžiaus) merginų ir moterų endokrininė patologija. Jos priežastys iki šiol lieka ne visai aiškios, todėl tiek prognozuoti polinkį susirgti šia liga, tiek ją diagnozuoti yra sunku. Be abejo, didelis dėmesys skiriamas genetiniam polinkiui ir neabejojama, kad moterys su policistiniu kiaušidžių sindromu susijusius genus paveldi. Manoma, kad didesnė tikimybė pasireikšti policistinių kiaušidžių sindromui yra tuomet, jei šeimoje yra giminaičių, sergančių cukriniu diabetu, jei giminėje yra moterų, kurioms nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas, jeigu tarp giminaičių vyrų nustatytas ankstyvas plikimas ir nutukimas. Taip pat, didesnę riziką turi moterys su antsvoriu.

Kiek įtakos ši liga turi nevaisingumui ir kitiems sunkumams pastojant?

Nevaisingumas yra bene skaudžiausia policistinių kiaušidžių sindromo pasekmė vaisingo amžiaus moteriai. Net 70–80 proc. reprodukcinio amžiaus moterų, kurioms yra nustatyta ši patologija, negali susilaukti vaikų – tai dažniausia moterų nevaisingumo priežastis.
Maždaug 90–95 proc. pacienčių, kurioms nevaisingumo priežastis būna anovuliaciniai ciklai, serga policistinių kiaušidžių sindromu. Deja, verta paminėti, kad savaiminiai persileidimai taip pat yra dažnesni esant šiam sindromui: dažnis padidėja nuo 42 iki 73 proc., lyginant su sveikomis moterimis.

Ar tiesa, kad dėl šio sindromo gali padidėti kūno plaukuotumas, atsirasti veido odos problemų, pakisti kūno svoris?

Policistinių kiaušidžių sindromas yra dažniausia padidėjusio plaukuotumo, aknės ir alopecijos (plikimo) priežastis moterims. Maždaug 30–50 proc. pacienčių, kurioms nustatytas šis sindromas, pasireiškia gliukozės tolerancijos sutrikimas, kurį lemia atsparumas insulinui, dažnai būdingas antsvoris ir nutukimas.

Kokie yra šio sindromo gydymo būdai?

Policistinių kiaušidžių sindromo gydymas yra daugiakompleksis procesas, kurio metu koreguojamas gyvenimo būdas, tarpusavyje derinamos skirtingos gydymo priemonės, pacientę prižiūri daugiaprofilinė medicinos specialistų komanda. Gydymas priklauso nuo daugelio faktorių. Jei moteris nori pastoti, skiriamas ovuliacijos sužadinimas letrozoliu, klomifenu ar gonadotropinų injekcijomis.

Kai konservatyvios priemonės neveiksmingos, išimtiniais atvejais gali būti taikomi chirurginiai gydymo metodai. Taip pat atliekamos ir pagalbinio apvaisinimo procedūros. Moterims, kurios nenori pastoti, skiriamos sudėtinės kontraceptinės tabletės. Jei kontracepcija nereikalinga, gali būti skiriama protarpinė terapija progesterono preparatais. Kartu jie sureguliuoja menstruacinį ciklą, sumažina gimdos vėžio riziką.

Esant antsvoriui, labai svarbu sumažinti kūno masę, kad KMI neviršytų 25. Veido ir kūno plaukus geriausia būtų šalinti, pasirenkant priimtiniausią epiliacijos ar depiliacijos metodą, tačiau jų skusti nerekomenduojama. Taip pat gali padėti ir maisto papildai, tokie kaip vitaminas D, inozitolio preparatai, Omega-3 papildai ir kt.

Kokią įtaką gydymui turi vitamino B vartojimas?

Šiuo metu pasaulyje plačiai kalbama apie inozitolio – natūraliai gamtoje ir žmogaus organizme esančio angliavandenių grupės junginio, kai kurių autorių įvardijamo kaip vitamino B8, reikšmę gydant policistinių kiaušidžių sindromą turinčias moteris, kurias vargina nereguliarus mėnesinių ciklas, vaisingumo sutrikimai bei audinių atsparumas insulinui. Didžiausias dėmesys, kalbant apie moterų, turinčių policistinių kiaušidžių sindromą, gydymą krypsta į dvi inozitolio formas – myo-inozitolį ir d-chiro-inozitolį.

Abi šios formos pasižymi kompleksiniu poveikiui ląstelės ciklui, todėl skatina savaiminę ovuliaciją, mažina organizmo atsparumą insulinui, arterinį kraujo spaudimą. Myo-inozitolis teigiamai veikia tiek bendrą medžiagų apykaitą organizme, tiek skatina kūno masės ir testosterono mažėjimą, o tuo tarpu d-chiro-inozitolis labiau siejamas tik su kraujotakoje cirkuliuojančių androgenų kiekio mažinimu.

Vartojant atitinkamus vitaminus ir vaistus, per kiek laiko gali tikėtis moteris, kad ciklas susireguliuos?

Būtina suprasti, kad ši liga yra neišgydoma ir nė vienas gydymo būdas neužtikrina visiško pasveikimo. Tačiau dažnai moterys elgiasi klaidingai, kai atidėlioja gydymą, tikisi, kad viskas susitvarkys bėgant laikui ar pvz. pagaliau pavykus sureguliuoti mėnesinių ciklą hormoninės kontracepcijos preparatais ir pagerėjus savijautai, savo iniciatyva nutraukia gydymą, dėl to netrukus sugrįžta ir varginę sveikatos sutrikimai. Kalbant labai bendrai, pirmųjų rezultatų, paskyrus atitinkamą gydymą, reiktų laukti po 3-6 vartojimo mėnesinių.

Kokios yra komplikacijos, jei moteris nesigydo?

Sergant policistinių kiaušidžių sindromu, gausėja rizikos veiksnių, skatinančių širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, nustatomi didesni ateroskleroziniai pažeidimai. Todėl tokioms moterims dažniausiai diagnozuojamas padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, širdies-kraujagyslių sistemos ligos, dislipidemija.

Taip pat tokios moterys turi didesnę rezitentiškumo insulinui ir II tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką. Kartu didėja ir nėščiųjų diabeto rizika. Sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu padidėja endometirumo hiperplazijos ir endoemtriumo vėžio rizika. Taip pat tokioms moterims dažniau diagnozuojama depresija, nerimas, miego apnėja, savaiminiai persileidimai, kepenų steatozė, autoimuninis tiroiditas, juodoji ankantozė.

Kiek procentų moterų Lietuvoje kamuoja šis sindromas?

Visame pasaulyje policistinių kiaušidžių sindromas yra būdingas apie 2-20 proc. vaisingo amžiaus moterų. Policistinių kiaušidžių sindromo paplitimas Lietuvoje nėra tirtas. Tačiau tiek remiantis tarptautiniais statistiniais duomenimis, tiek vadovaujantis klinikine praktika Lietuvoje, stebimas šio sindromo dažnio didėjimas.

Tai lemia ne tik geresnė ligos diagnostika, atidesnis merginų ir moterų rūpinimasis savo sveikata, todėl ir dažnesnis kreipimasis pas gydytojus, tačiau ir stiprėjantis neigiamas gyvenimo būdo bei aplinkos poveikis sveikatai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.5000

Gydytojos papasakojo, kaip reikėtų planuoti nėštumą ir ką žinoti jo metu: tai labai svarbus laikas (21)

Kūdikio atėjimas į šį pasaulį – jaudinanti akimirka kiekvienai mamai ir tėčiui. Ką reikia...

Lietuvoje atliekama tūkstančiai abortų, tačiau tėra viena būklė, kai tai neišvengiama (221)

Žinia, kad kūne užsimezgė nauja gyvybė, tikriausiai kiekvienai moteriai sukelia tikrą emocijų...

Kontraceptinės tabletės moteris gąsdina dėl kelių priežasčių: ginekologė atsakė į dažnus klausimus (43)

Nors kontracepcija pasaulyje jau žinoma seniai, kontraceptiniai medikamentai vis dar apipinti...

Gydytoja ragina nepražiopsoti: dėl neįprastų simptomų moterims kelios ligos dažnai būna net nediagnozuojamos (1)

Širdies ligomis šiandien skundžiasi jau ne tik pensinio amžiaus sulaukę žmonės, bet ir vis...

Bandote pagerinti kraujo rodiklius, bet vis nepavyksta: gydytojas Morozovas įvardijo produktus, kurie trukdo tai padaryti (41)

Nuolatinis nuovargis, plaukų slinkimas, odos būklės suprastėjimas – tai nebūtinai yra rimtos...

Top naujienos

Vilniuje neutralizuotas 100 kg sprogmuo: buvo evakuoti aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ papildyta 23:33 val.  (262)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (284)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus (127)

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Šilumos banga džiugins ir savaitgalį: vėl kėsinsis į daugiamečius rekordus (6)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks šiltasis atmosferos frontas. Visame krašte bus debesuota,...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (90)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Bestuburė Lietuvos rinktinė – vėl po Ronaldo kojomis: sumindyta dar nepadoriau nei Vilniuje (377)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykusiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Naujas ir itin efektyvus protestuotojų ginklas: lazeriais neutralizuoja dronus ir veidų atpažinimo sistemą apakina policijos sraigtasparnius (42)

Technologijos tapo esminiu Honkongo protestų elementu. Pasitelkiamos įvairiausios priemonės:...

Gimtadienio laukianti Jocytė: visi sako, kad aš – dar visai vaikas, tai gal dabar subręsiu (18)

Pirmose Europos čempionato atrankos rungtynėse Lietuvos moterų rinktinė užtikrintai įveikė...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (50)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Pačios keisčiausios priežastys, dėl kurių poros atsisako sekso (13)

„Tuomet jie iškėlė vestuves ir gyveno ilgai bei laimingai…“ – mintyse ataidi tiek pasakose...