aA
Kaip kvepėjo pasaulis, kai buvau jaunas ir gražus (dabar tik gražus, ir dar išmintingas, o jaunystė juk daugiau širdyje ir gyvenimo būde)? Kvepėjo 90-aisiais, besibaigiančiu XX amžiumi, begėdišku pinigų demonstravimu ir geru išrinktųjų žmonių gyvenimu tarp sovietinių griuvėsių. Pasaulis kvepėjo gero gyvenimo pažadu, kuris daugeliui išsipildė. Dabar traukiu tą kvapą į šnerves ir užplūsta geri prisiminimai.
Andrius Užkalnis
© DELFI / Domantas Pipas

Ne kartą ir ne dešimt pasakojau, kad mano jaunystė buvo nuostabi (nuostabesnė yra tik dabartis): gyvenu, kur noriu, dirbu, kas patinka, gaunu pinigus už blevyzgas, fantazijas ir kliedesius ir vairuoju BMW visureigį odos sėdynėmis, kaip tikras kultūros veikėjas, autoritetas, protų ir širdžių valdytojas.

Jaunystėje gal buvo kiek mažiau pinigų, ne visko, ko norėdavau, būdavo pirkti (apie trumus ir krabus Vilniuje tik svajoti galėjai), užtat viskas buvo paprasčiau: dar nebuvo žodžio „patyčios“, ir galima buvo sklaidytis, kaip tik sumanai, ir prieš visus išsikalinėti: žiūrėkit, kaip gerai gyvenu. Žmonės niršdavo, sakydavo apie mane „dvasios ubagas“, nors net nežinojo, iš kur tas posakis (Kristus dvasios vargdieniais vadino ne kokius nuvorišus ar prakutusius vertelgas, o tuos, kas yra taurūs ir kuklūs, ir jų yra Dangaus karalystė).

Tai buvo keisti laikai. Buvo laikoma pasiekimu, jei turi du aukštojo mokslo diplomus ir jokio darbo: taurus nevykėlis. Prostitucija buvo visuomenėje laikoma amoralia, bet mergos, kabinančios užsieniečius ir jiems morkas vaškuojančios su viltimi ištekėti buvo laikomos išmintingai planuojančiomis savo ateitį. Kai ką nors nušaudavo verslo dalybose, buvo sakoma, kad taip jam ir reikia, nebūtų bizniais užsiėmęs, nereikėtų po velėna jaunam gult. Kai buvau studentas Kaune, prie mano namų Žaliakalnyje nušovė automobilyje du žmones dėl 3500 dolerių, kuriuos nušautieji turėjo su savimi. Visi sakė: patys kalti, reik proto turėt, kai tokias sumas su savimi nešiojies.

Ir tais laikais buvo šis kvapas, apie kurį papasakosiu. Jis vis dar gaminamas ir parduodamas, vos 12 eurų kainuoja ar panašiai, aš daugiau susirenku iš depozitinės taros (ypač jei gera diena), bet jis tikrai tikrai vertas dėmesio, kaip epochos ženklas.

Jacques Bogart - One Man Show
Jacques Bogart - One Man Show
© Andrius Užkalnis


Šie kvepalai ateina iš labai, labai senų laikų. 1980-ieji yra akmens amžius, Maskvos Olimpiada ir dar gyvas Sovietų komunistų partijos generalinis sekretorius Leonidas Brežnevas. Man tada buvo dešimt metų, ir dar dešimtmetis buvo likęs iki Lietuvos laisvės.

Kvepalus sukūrė Roger Pellegrino, nelabai pasižymėjęs kitais garsiais kūriniais, nebent 1984 metų Armani Eau Pour Homme, apie kuriuos visi sako, kad jie – gaivesni ir ne tokie sunkūs ir agresyvūs, kaip būtų galima tikėtis iš to laikotarpio, kai jie buvo sukurti.

One Man Show yra toks aršus, aiškus ir per agresyvus, kad kerta per šnerves lyg peilis. Vaikystėje smagindavomės, liežuvio galiuku paliesdami vienu metu du baterijos polius, ir liežuvį įkąsdavo elektra (dabar įsivaizduojate, kokia buvo sovietinė vaikystė, jei tokius dalykus reikėjo daryti – paskui, žinoma, vaikai išmokdavo liesti save po antklode ir tada jau nebereikėdavo baterijų laižyti), tai šis kvapas yra nedidelis elektros kirtis.

Kvape yra ir senamadiškos kirpyklos gaivos, bet kartu ir aiškaus vakarietiškumo: tokio kvapo niekaip ir niekada nesukurtų, nepagamintų ir neparduotų Sovietų Sąjungoje. Bandžiau suvokti, kas gi ten tokio specifiškai užsienietiško, ir supratau: tai žalias ir gaivus bazilikas su citrusais, sumaišytas su rožėmis, džiūstantis į muskato riešutą ir bažnytinius smilkalus. Štai ko negalėjo būti sovietiniuose kvepaluose – smilkalų. Į bažnyčią galima eiti ir net poterius sakyti, bet jokių jums ten kvepinimųsi bažnyčia.

Tai nėra toks smilkalų kvapas, kaip šiuolaikiniai madingi Arabijos ir Pietų Afrikos agarmedžio ūdo kvepalai, visi tie juodi šėtoniški pirmykščių apeigų aromatai. Tai Vakarų Europos didmiesčių, jų bankų, biurų, viešbučių ir parduotuvių ir Amerikos (rytų pakrantės – Niujorko ir Filadelfijos) stiliaus dvelksmas, tačiau juk smilkalų yra ir tame moderniame gyvenime. Nes ant kiekvieno dolerio banknoto yra Dievo vardas, o bažnyčia niekada neatsisako banknotų, nė vienos valiutos ir nė vienos denominačios. Todėl įžūliame vartojime, pinigų garbinime, pelno skaičiavime visada yra tamprus ryšys su bažnyčia, o kvepianti bažnyčia – tai visada Viduramžiškas smilkalų kvaišalas.

Sakau „dvelksmas“, tačiau One Man Show neturi nieko lengvo ir subtilaus, tai dvelksmas tiek pat švelnus, kaip benzopjūklo kriokimas. Iš čia kilo ir juokas apie šiuos kvepalus (jie turi net savo juoką – kiek kvepalų gali pasigirti tuo?), girdi, užsipurkšk kiek per daug Vieno Vyro Šou (nes būtent tai reiškia kvepalų pavadinimas, One Man Show), ir liksi vienintelis žmogus kambaryje, galėsi pats sau pasirodymą daryti, nes visi kiti bus išėję.

Paskutinė nata, kurią ne visi užčiuops ir pažins, yra vaistinė ir gyvulinė, castoreum – bebro sruogliai, to gyvulėlio liaukų išskyra, dar kitaip kartais vadinama muskusu ir nuo seno naudojama mistikų ir šarlatanų medicinoje lytinei aistrai žadinti, potencijai stiprinti ir dar visoms kitoms ligoms gydyti, o parfumerijoje naudojamas gyvuliniam raugintos odos kvapui pasiekti, kai reikia, kad aromate būtų odinio lagamino, balno, seno diržo kvapų užuominų. Tai vis vyriški kvapo atributai – labai nedaug bus tokių drąsių moterų, kuri išdrįstų šiais kvepalais kvėpintis, ypač mūsų laikais.

Nors aromatas ir morališkai nuėjęs į praeitį, ir kvepia, kaip praeitis, bet už tokią niekinę kainą turėtų lengvai rasti vietą bet kurioje parfumerijos kolekcijoje – jau vien todėl, kad kiekvienas nori žinoti, kuo kvepėjo Užkalnis, kai jam buvo maždaug aštuoniolika ir kai mažai kas apie jį (mane) numanė, kad jo (manęs) laukia didelė ateitis, sėkmė ir įtaka. Kai dar buvau tik paprastas jaunas išsišokėlis ir nuvorišas. Tikrai verta dvylikos eurų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(51 žmogus įvertino)
4.3725

Užkalnis: esu dygliuotas ir kvepiu, kaip kaktusas (107)

„Neskanu skaityti”, sakė man vakar viena skaitytoja, kuriai nepatiko, kad viename iš tekstų ir...

Vyrų mados ekspertas – apie šio sezono tendencijas: svarbu aklai jų nesivaikyti (6)

Spintoje – penki jau pabodę, kasdien vilkimi kostiumai, bet pirkti daugiau, tarsi, ir nėra ką?...

Užkalnis: kvapas, kurio negalėjo pagaminti sovietai (79)

Tie iš jūsų, kas dar prisimena sovietinius laikus ir tų laikų parfumeriją, o paskui prisimena,...

Užkalnis: kam legalūs kvepalai, kai yra tiek klastočių (95)

„Šitie labai brangiai kainuoja, jūs tikrai jų norite? Mes turime labai daug klastočių...

Užkalnis: už 10 eurų kvepia visa Italija (34)

Ak, kaip man patinka kartais nusileisti prie tautos, net jei tai ir ne mano tauta. Nebūtina juk visus...

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (29)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (14)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Rimvydas niekada rimtai nesirgo, kol neužpuolė gripo virusas: praėjus 6 metams nuo ligos, teko persodinti širdį

Apie 2000-uosius metus paplito gripo forma, kuria sergant žmogui nepakyla temperatūra. „Tais...

JAV ir Kinijos santykiai nusirito iki neregėtų žemumų (16)

Praėjusi savaitė turėjo būti ta, per kurią JAV ir Kinijos derybos grįžo į vėžes, o abi...

Karališkiesiems asmenims suteikti slapti kodiniai vardai: kai kas net nesupranta, kas skambina telefonu (1)

Karališkosios šeimos šaltinis atskleidė neįprastą karalienės kodinį vardą, praneša...

„Kalėte“ mintinai jūs, šitaip mokytis patariate ir savo vaikams: mokytoja pasakė, kodėl toks būdas netinkamas (1)

Vis dažniau mokytojai pastebi, kad per pamokas vaikai sunkiai išlaiko dėmesio koncentraciją,...

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (328)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Paaiškino, ar įmanoma telefonu išgirsti svetimą pokalbį: tikimybė nulinė, bet galimybė vis vien yra (3)

„Kai mokiausi universitete, teko bendrauti su tikimybių teorijos profesoriumi Povilu Tvarijonu. Jis...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (55)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...