Šių metų Lietuvos imtynių čempionatas jubiliejinis – dėl šalies čempiono titulo atletai kovos 70-ą kartą.

Čempionatai pagreitį pagavo tik po ketvirčio amžiaus

Pirmas Lietuvos čempionatas buvo surengtas Kaune 1925 metų kovo 3-8 dienomis. Tačiau jau po metų sunkiaatlečių (tokiu bendriniu vardu buvo vadinami sunkumų kilnotojai, imtynininkai ir boksininkai) entuziazmas užgeso. Dėl atsainaus tuometinės valdžios požiūrio į sportą jaunimui nebuvo sąlygų treniruotis. Apie apgailėtiną padėtį rašė „Sporto“ laikraštis (kalba netaisyta).

„Su dideliu gailesiu vis dar tenka konstatuoti, kad ši graži, klasinė sporto šaka, kuri turi tokį nepaprastą pasisekimą užsieny ir mūsų kaimynuose – latviuose, estuose, suomiuose – mūsų yra apleista ir jei gyvuoja, tai tik per vieno klubo pastangas (…). Iš kitos pusės, kaltinant nerangumu, galima būtų rasti ir pasiteisinimų: sunkus ekonominis padėjimas visame krašte ir pinigų stoka organizacijose trukdo dalyvauti. Būtų lėšos – atsirastų ir kilimai imtynėms klubuose, kainuoja nuo 700 iki 1000 Lt vienas. Tuo tarpu visam Kaune tėra tik vienas (!?) specialus kilimas imtynėms – LDS sąjungoje (Lietuvos dviratininkų sąjungoje – aut past.) ir tas pusiau supuvęs.“

Tik užgimusį, bet netrukus nudususį čempionatą po 15 metų pertraukos mėgino reanimuoti šalį okupavę bolševikai. 1941 metų balandžio 16 dieną Kaune dėl Lietuvos čempionato medalių ant imtynių kilimo kovojo po 7 imtynininkus iš Vilniaus ir Kauno bei vienas marijampolietis.

Bet ir šis čempionatas tapo vienadieniu reiškiniu – netrukus įsiliepsnojęs karas ilgam užvėrė sporto salių duris.

1949 metų spalio 28-30 dienomis Vilniuje vyko pirmas pokario ir ketvirtas per visą Lietuvos istoriją Lietuvos graikų-romėnų imtynių čempionatas. Pastarasis projektas tapo sėkmingu – jis yra tęstinis ir gyvuoja iki šių dienų. Taigi, sekmadienį Vilniaus lengvosios atletikos manieže Vilniuje imtynių čempionatas vyks 70-ą kartą!

„Klasikams“ – ir aukso medaliai, ir papildomas koziris kovoje dėl olimpinių kelialapių

Pasak šalies čempionato vyriausiojo sekretoriaus Aldonio Blekaičio, graikų-romėnų imtynių turnyre ketina grumtis 89 atletai.

„Pakeliui į čempionatą dėl ligų ar kitų aplinkybių tradiciškai nubyra vienas kitas atletas, todėl galutinį skaičių galėsiu pasakyti tik po svėrimo“, – sakė patyręs specialistas.

Paklaustas apie keliamus tikslus savo auklėtiniams, šalies rinktinės treneris Mindaugas Ežerskis neslėpė, kad ateinantis čempionatas bus kupinas intrigų.

„Šiemet kaip niekad anksti prasideda Europos čempionatas, o po jo laukia pagrindinės varžybos prieš Rio – trys olimpinės atrankos turnyrai Serbijoje, Mongolijoje ir Turkijoje. Keturiuose svoriuose teks spręsti sudėtingus rebusus. Čempionato nugalėtojas turės privilegiją pasirinkti du atrankos turnyrus. Jei nebus netikėtumų, sekmadienį sužinosime, kas bus tie laimingi: Edgaras Venckaitis ar Kristupas Šleiva (66 kg), Laimutis Adomaitis ar Aleksandras Kazakevičius (85 kg), Vilius Laurinaitis ar Romas Fridrikas (98 kg), Mantas Knystautas ar Mindaugas Mizgaitis (130 kg). Teoriškai tarp laimingųjų gali įsiterpti ir kiti atletai, tuomet tokias situacijas svarstysime atskirai. Kaip bebūtų, mano minėti imtynininkai jau įrodė, kad gali atstovauti Lietuvai aukščiausio lygio varžybose, todėl netikėtą pergalę pirmų numerių skriaudikams teks užtvirtinti pasiruošimo ciklo metu“, savo mintis dėstė treneris M. Ežerskis.

Moterų imtynių rinktinės treneris A. Kaselis: garantuoju, kad žiūrovai turės kur paganyti akis

Jei neįvyks kažkas tokio, kas sutrukdytų moterų imtynių atstovėms atvykti į Vilnių, tai šis čempionatas savo dalyvių skaičiumi pranoks prieš tai vykusius. Likus kelioms dienoms iki starto, užsiregistravo 47 imtynininkės. Taip, buvo panašus skaičius prieš kelis metus vykusiose pirmenybėse Panevėžyje, Kaune ir Vilniuje, tačiau tuomet tai buvo atviras čempionatas ir jame dalyvavo svečiai iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos ir Ukrainos.

Šiemet kovos tik mūsų šalies sportininkės, o pagrindą sudarys Šiaulių sporto gimnazijos auklėtinės. Rinktinės treneris Aivaras Kaselis nemano, kad kas rimčiau pasipriešins vienai rinktinės lyderių Danutei Domikaitytei, tačiau nėra garantuotas, kad auksą lengvai nuskins kita patyrusi imtynininkė Giedrė Blekaitytė.

„Giedrės rezultatai verti dėmesio, tačiau nemažų ambicijų turi „veikianti“ trenerė Indrė Bubelytė. Konkurenciją šiai kompanijai pasiryžusi sudaryti perspektyvi Kornelija Zaicevaitė. Sunkesniame svoryje norėčiau išskirti Kamilę Gaučaitę. Bus įdomu stebėti po kelių metų pertraukos ant imtynių kilimo grįžusią Deimantę Butavičiūtę. Nebloga pamaina auga ir kituose miestuose. Būtinai atkreipsiu dėmesį į Gretą Čeponytę iš Anykščių ir kaunietę Eglę Valčiukaitę. Tikrai bus nemažai įdomių kovų ir garantuoju, kad žiūrovai turės kur paganyti akis“, – kalbėjo treneris A. Kaselis.

Trenerio S. Kasimovo dėmesys sutelktas į jaunimą

Pastarųjų metų aukšti rezultatai verčia tikėti į laisvųjų imtynių atgimimą šalyje. Tikėtina, kad viename svoryje grumsis bronzos medalį Europos jaunių čempionate iškovojęs Mantas Adomaitis ir pasaulio jaunių čempionato devintos vietos laimėtojas Domantas Pauliuščenka. Jų kompaniją turėtų papuošti dukart į aštuntuką Senojo žemyno jaunių čempionate patekęs vilnietis Erikas Bizunovičius.

„Su šiais sportininkais sieju savo viltis ir tarptautinėse arenose“, – pasakojo treneris S. Kasimovas. – Mane taip pat labai domina Nikitos Gerasimovo, Andriaus Mažeikos ir Aurimo Kuorio dvikovos. Visi jie jauni atletai, todėl ir dėmesys jiems didesnis. Gerai susiklosčius aplinkybėms jie ateityje pajėgūs kovoti dėl aukštų vietų oficialiose varžybose. Tikiuosi ant kilimo pamatyti ir vartus į Europos jaunių elitą pravėrusį Lauryną Damidavičių. Lengvame svoryje ant kilimo vienas kitam kibs į atlapus Šarūnas Jurčys, Tomas Baracevičius, Titas Grišius ir Andrius Žekas. Mažai tikėtina, kad naujų pavardžių išgirsime sunkiasvorių padangėje. Jau ne vienus metus ten santykius aiškinasi Jonas Rudavičius ir Igoris Fiodorovas. Gal būt šiemet šį duetą papildys Simas Asačiovas.“

Laisvųjų imtynių čempionate galynėsis 83 „laisvūnai“.

Varžybos vyks sekmadienį, sausio 17 dieną. Čempionato vieta – Vilniaus lengvosios atletikos maniežas, Žemaitės g. 6. Varžybų pradžia – 8.30 val. Finalo dalies atidarymas ir finalai – 15.00 val.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)