Susiklosčiusią situaciją tarsi iliustratyvus pavyzdys atskleidė sutuoktinių pora šiandien parskridę iš Dublino po atostogų Tailande. Violeta B. (redakcijai pavardė žinoma) Delfi pasakojo, jog vidurdienį pasiekę Vilniaus oro uostą iki 15 val. dar nebuvo apgyvendinti.

Su policijos ir kariškių palyda sausakimšais autobusais atvyko į sostinės rajone esantį viešbutį „Railway Hotel“. Laukti kambarių palėpėje žmonės įvesti per atsarginį įėjimą.

Pasak Violetos, pirmasis įspūdis pritrenkė – tabore būtų geriau. Kambariuose asketiška tvarka: lova ir išdėlioti sausi kariniai maisto daviniai.

Laukti jiems skirtų kambarių susigrūdo apie šimtas žmonių – jokios rekomenduojamos socialinės distancijos tarp žmonių, jokio dezinfekcijos skysčio ar kaukių.

Informacijos taip pat. Ilgos kelionės ir nežinios iškankinti piliečiai sutrikę – situacija tragiška, kodėl su jais taip nesiskaitoma, nepasitikima? Galiausiai negailima ir vaikų – dauguma parkeliavo su šeimomis.

Pora niekaip nesuprato, kodėl neleidžiama grįžti namo, kur ir buvo suplanavę saviizoliuotis? Dukrai prieš sugrįždami išnuomojo butą – išleisti pinigai nueis perniek. Kodėl nesinaudojama šiuolaikinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, sekimo programėlėmis ar pan.

Visi grįžusieji iš užsienio siunčiami į 14 dienų izoliaciją savivaldybių patalpose

Visi iš užsienio grįžę asmenys ir neturintys koronaviruso simptomų privalomai 14 dienų bus izoliuojami savivaldybių patalpose.

Be to, į savivaldybių parengtas patalpas bus gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.

Tai numatoma valstybės lygios ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pirmadienį pasirašytame sprendime.

Iki tol pargrįžėliai privalėjo izoliuotis patys, o sergantieji gydyti ligoninėse arba namuose.

A. Verygos sprendimu, visoms sveikatos priežiūros įstaigoms nurodyta informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie gyventojus, kuriems pasireiškė lengvi COVID-19 simptomai ir kurių būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai ir kurie turi būti pervežami į savivaldybių parengtas patalpas.

Be to, nuo antradienio visos savivaldybės, kurių teritorijoje yra tarptautiniai sienos kirtimo punktai, įpareigotos visą parą užtikrinti grįžusiųjų pervežimą iš oro uostų, jūrų uosto, kitų pasienio punktų į gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos numatytas patalpas.

Savivaldybėms taip pat nurodyta pasirūpinti tinkamomis žmones izoliuoti patalpomis ir užtikrintų jų maitinimą.

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras įpareigotas organizuoti minėtų patalpų apsaugą bei viešąją tvarką.

Lietuva pereina į naują etapą

Lietuva pereina į naują etapą, kai kiekvienas žmogus vertinamas kaip galimai užsikrėtęs žmogus. Todėl ir priimtos rekomendacijos žmonėms dėvėti viešose vietose kaukes, per Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdį paaiškino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Pagal tarptautines rekomendacijas sveikatos sistemai rekomenduojama laikytis požiūrio galvoti, kad visi gali būti užsikrėtę – ar mes kalbame apie pacientus, ar apie visuomenę. Užtat ir yra tokios rekomendacijos, sakykime, vaikščioti su kaukėmis, nes nežinome, neturime simptomų. Iš principo galioja mastymas, kad bet kas potencialiai vertinamas kaip užsikrėtęs žmogus“, - sakė A. Veryga.

Ministras nematė prasmės masiškai testuoti visus žmones, kuriems privalomas karantinas. Delfi primena, kad privalomai savivaldybių surastose patalpose karantinuojami visi į Lietuvą sugrįžę žmonės.

„Supraskime, kad net, jei masiškai visus karantinuojamus žmones ištestuotume, didelė dalis jų tuos testus turės neigiamus. Kartais tai bus ne dėl to, kad žmogus neužsikrėtęs, taip gali būti, nes ne laikas, kad testas parodytų kažkokį rezultatą“, - sakė A. Veryga.
Siūlys naujus ribojimus

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė per posėdį sakė, kad siūlys Vyriausybei spręsti dėl papildomų ribojų.

„Mūsų siūlymas toks yra, ir rytoj Vyriausybė galutinai apsispręs – kad lauke, viešosiose erdvėse (galėtų) išeiti pasivaikščioti po du žmones, kad žmonės nesibūriuotų“, – kalbėjo R. Tamašunienė.

Iki šiol viešose erdvėse buvo nerekomenduojama buriuotis daugiau nei 5 žmonėms.

Užsikrėtė policininkė

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla per posėdį informavo, kad virusu užsikrėtė viena policininkė, ir dar vienam asmeniui atliekami tyrimai.

Pasak generalinio komisaro, pareigūnė užsikrėtė atostogaudama Italijoje, po jų darbo vietoje nesilankė.

„Ji sąžiningai laikėsi saviizoliacijos“, - sakė R. Požėla.

Stebimas viruso plitimas

Antradienio, 9 val. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 187 COVID-19 atvejai. Nuo koronaviruso mirė vienas žmogus.

Vienas žmogus gydosi izoliuotas namuose. Per pirmadienį buvo ištirti 373 atvejai. Iš viso ištirti 2734 ėminiai. Paveiktomis laikomos visos šalys.

Sveikatos apsaugos ministras paaiškino, kad realios situacijos nežino nei viena šalis.

„Realios situacijos nežino nei viena valstybė, net, jei realiu laiku ištestuotume visus gyventojus, tai net ir tie, kurie gautų neigiamą testo atsakymą, nereiškia, kad jie nėra užsikrėtę. (…) Paprastuoju būdu galima paskaičiuoti, kiek iš 100 testuotų, (…) yra nustatomas virusas.

Tas skaičius po truputį auga. Kai pradėjome testavimą, buvo maždaug 3,3 iš 100, dabar jau yra, kiek prisimenu, apie 6 asmenys iš 100. Estijoje buvo 12-13 (teigiamų atvejų iš 100) prieš gerą savaitę“, - sakė A. Veryga.

Pasak ministro, tas atvejų augimas rodo, kad žmonės tą ligą platina.

„O, kaip bus, koks bus modelis, priklausys nuo to, kaip sugebėsime laikytis karantino sąlygų“, - sakė A. Veryga.

Pasak ministro, tai, kada bus susirgimų pikas, ir susirgimų skaičius ims mažėti, priklauso nuo oro, nuo žmonių judėjimo.

„Kiek ekspertai prognozuoja, kas dešimt dienų tas skaičius gali augti penkis kartus. Bet tai yra teorinės prognozės. Kaip bus, priklauso nuo to, kiek efektyvus buvo karantinas“, - sakė A. Veryga.