Šio mėnesio pradžioje darže baigiami nurauti burokėliai, morkos, kitos daržovės. Spalio pabaigoje nuimamos tokios vėlyvosios daržovės kaip salierai, pastarnokai, kopūstai. Plotuose, kur buvo auginamos daržovės, reikia pašalinti derliaus likučius, piktžoles, žemę patręšti fosforo bei kalio trąšomis ir aparti.

Turintiems sode obelų patartina laiku nuskinti žieminių veislių obuolius – vaismedžiai suspės iki žiemos sukaupti maisto medžiagų ir nenušals. Tuomet giliai supurenkite pomedžius ir įterpkite kompleksinių fosforo bei kalio trąšų. Surinkite nuo žemės supuvusius vaisius ir sugrėbkite nukritusius lapus – visa tai yra ligų židiniai.

Iki spalio vidurio – pats geriausias laikas sodinti naujus vaismedžius ir vaiskrūmius. Įsigykite sveikų sodinukų be lapų, žiūrėkite, kad jie nebūtų pavytę – susiraukšlėjusi jų odelė.

Persodinant didžiausią dėmesį būtina skirti sodinukų šaknų sistemai, nes didžiąją dalį maisto medžiagų augalai ima iš dirvos ir juos kaupia žiemai. Tad sodinamiems augalams svarbiausia užtikrinti tvirtą šaknų sistemos vystymąsi ir augimą, kaip įmanoma geriau juos aprūpinti būtinais elementais, kitaip medeliai pradės skursti.

Kad vaismedžiai ateinančiais metais būtų sveikesni, nuėmus derlių, lapams krintant, jaunus augalus ir lapų nenumetusius medžius nupurkškite 5 % karbamido tirpalu, nukritus lapams naudokite 7 % karbamido tirpalą. 700 g birių karbamido trąšų įberkite į 10 l vandens, išmaišykite, kol viskas ištirps, supilkite į purkštuvą ir purkškite.

Šiek tiek kitokios priežiūros reikalauja aviečių krūmai. Karbamido tirpalas šiuo atveju jiems netinka.

Sutvarkius sodą ir nuėmus derlių, „Litagros“ specialistai pataria paruošti žemę rudenį sėjamoms morkoms, burokėliams, ridikėliams, krapams, salotoms, kuriuos auginsite kitais metais. Šias daržoves reikia sėti spalio pabaigoje–lapkričio pirmoje pusėje, kai dirvos temperatūra nukrinta iki 5 laipsnių šilumos, kad sėklos sudygtų ne rudenį, o tik kitų metų pavasarį.

Iki spalio vidurio sodinami žieminiai česnakai. Jiems reikėtų parinkti atvirą, saulėtą vietą. Geriausi česnakų priešsėliai yra ankštinės daržovės, žieminiai javai. Česnakai taip pat gerai auga ir prieš tai augintų įvairių daržovių, ypač kopūstų, agurkų vietoje. Negalima jų sodinti svogūninių daržovių vietoje, nepatartina ten, kur augo bulvės ir morkos.

Žieminius česnakus reikia pradėti ruošti likus 1–2 dienoms iki sodinimo. Pirmiausia skiltelės išskirstomos. Labai svarbu nepažeisti dengiamojo jų lukšto ir nepalikti daug senos ropelės dugnelio, nes jis trukdo įsišaknyti.

Prieš šalnas spalį būtina nubaltinti medžius. Neapsirikite klausydami patarimų, kad šį darbą reikia atlikti pavasarį – tokiu metu, ypač jau sprogstant pumpurams, tai nebetenka prasmės. Baltindami kamienus rudenį, apsaugote juos nuo staigių temperatūros pokyčių žiemą, nuo žievės pleišėjimo, be to taip sunaikinami kenkėjai ir ligų sukėlėjai.

Apėję ir sutvarkę daržo bei sodo augalus, prisiminkite, kad kambariniai augalai taip pat ruošiasi žiemos metui. Šaltuoju periodu juos reikia laistyti rečiau, nes dėl vandens pertekliaus gali pradėti pūti šaknys.

Trumpėjant dienoms, mažėjant šviesos ir šilumos, patartina įjungti šilumos prietaisus ir dirbtinį apšvietimą to reikalaujantiems augalams. Drėgnumui ir temperatūrai smarkiai svyruojant, stebėkite, ar gėlių lapų kraštai nepradėjo džiūti, kristi. Tokioms gėlėms, kaip krotonas, pilėja ar difenbachija, nepatinka pernelyg didelė santykinė oro drėgmė, todėl palaikykite tinkamą klimatą.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)