aA
Europos Sąjungos (ES) valstybių užsienio reikalų ministrai pirmadienį iš principo sutarė pradėti derybas su Islandija dėl jos prisijungimo prie Bendrijos, pranešė Ispanijos diplomatijos vadovas Miguelis Angelis Moratinosas.
Miguelis Angelis Moratinosas
© Reuters/Scanpix

Jų sprendimą ketvirtadienį vyksiančiame viršūnių susitikime dar turės formaliai patvirtinti ES lyderiai, tačiau "yra principinis susitarimas pradėti narystės derybas su Islandija", sakė ispanų ministras žurnalistams.

Europos Komisija, kuri ves derybas su Reikjaviku 27-ių Bendrijos valstybių narių vardu, šių metų vasarį rekomendavo pradėti derybas su Islandiją, kuri 2008-aisiais smarkiai nukentėjo nuo pasaulinės finansų krizės.

Briuselis priėjo prie išvados, kad Islandija, kuri jau yra NATO narė, atitinka visus būsimai narei keliamus politinius ir ekonominius kriterijus, pakurstydama Reikjaviko viltis, kad šalis jau 2012-aisiais galės prisijungti prie bloko, jei tam referendume pritars salos gyventojai.

Islandija jau priklauso nevaržomo judėjimo Šengeno erdvei, ji yra Europos ekonominės erdvės ir Europos bendrosios rinkos narė.

Politikos analitikai sako, kad Islandija prie Bendrijos tikrai gali prisijungti kur kas anksčiau už kitas kandidates, ypač Turkiją ir buvusios Jugoslavijos respublikas, tokias kaip Serbija.

Islandija pateikė prašymą prisijungti prie ES ir įsivesti eurą 2009 metų liepą. Daugiausiai problemų derybų metu gali kilti dėl kitų Europos šalių patekimo į Islandijos žvejybos zoną.

Santykius su Reikjaviku taip pat temdo britų ir olandų reikalavimai, kad Islandija išmokėtų kompensacijas iš biudžeto bankrutavusio internetinio banko "Icesave" indėlininkams iš užsienio.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.