aA
Visi tėvai savo vaikus mokė, kad negalima imti saldainių iš nepažįstamų. Bet ir tėvams, ir vaikams svarbu prisiminti, kad šiais laikais piktavališkai nusiteikę nepažįstamieji vaikų ieško ne gatvėse, bet internete. Tad būtina su vaikais kalbėti ne tik apie saugumą gatvėje, bet ir apie saugumą internete.
Vaikų socialiniuose tinkluose laukia ne tik draugai
Vaikų socialiniuose tinkluose laukia ne tik draugai
© Organizatorių nuotr.

Profilis tik nuo 13-os, bet ar visada?

2019 metų tyrimo duomenimis, pusė Lietuvos suaugusiųjų yra linkę pirkti išmanųjį telefoną savo vaikui nuo 6–7 metų. Bet daugelis populiariausių socialinių tinklų (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, TikTok) vartotojų profilius leidžia kurtis tik nuo 13-os metų. Leidžiant vaikui naudotis išmaniuoju telefonu labai svarbu susitarti, ką su juo daryti galima, o ko dar reikės palaukti.

Bet svarbu atsiminti, kad socialinių tinklų amžiaus ribojimą labai paprasta apeiti: tereikia nurodyti kitą gimimo datą, o socialiniai tinklai neprašo jokių amžių įrodančių dokumentų. Tad tikėtina, kad asmeninį išmanųjį telefoną turintis vaikas socialiniuose tinkluose gali atsirasti anksčiau, nei tai yra leidžiama. Dėl to būtina su vaiku kalbėtis apie saugumą internete gerokai anksčiau, nei jam sukaks 13 metų.

Patyčios ne tik koridoriuose, bet ir kišenėje

Išmaniosios technologijos priartino daugybe dalykų: kompiuteriuose ir telefonuose galima žiūrėti filmus, klausytis muzikos, skaityti knygas. Bet ir patyčios nuo šiol vyksta ne tik mokykloje, ar kieme, bet ir virtualioje erdvėje.

Pavasarį vykęs nuotolinis mokymasis tik dar labiau atskleidė jau ir iki tol egzistavusią problemą. Internete vaikai dar drąsesni ir įžūlesni, o internetinio tipo patyčios gali pasklisti kur kas didesniu mastu. Dėl to būtina kuo anksčiau užfiksuoti ir sustabdyti vykstančias patyčias.

Renkuosi Mokyti alumni, socialinių mokslų mokytojas Vaidotas Steponavičius pasakoja: „Ko gero atsimenate mokyklos laikais vykusius susirašinėjimus rašteliais. Karantino laikotarpiu ši tradicija persikėlė į nuotolines pamokas. Internetinė erdvė suteikia įrankius mokiniams komentuoti vienas kitą, nepaisant jokių bendravimo normų, skiepijamų mokykloje. Mokytojui kur kas sunkiau sukontroliuoti tai, kas vyksta ne klasėje, o virtualių pokalbių platformose. Moksleiviai vienas kitą užgaulioti gali ne tik tekstu, bet ir nuotraukomis, vaizdo įrašais, memais, kurie kartais ima sklisti ir už klasės, ar net mokyklos ribų.“

Tėvai kalbėdami su vaikais apie patyčias yra linkę juos mokyti, kaip elgtis patiriant patyčias. Bet svarbu suvokti, kad dažnai vaikai būna pasyviais stebėtojais, ar netgi agresoriais. Kad ir kaip nesinorėtų to tikėtis, aptarkite patyčias iš skirtingų perspektyvų, ne tik apie tai, ką daryti jas patiriant, bet ir ką daryti jas matant, ar net kaip suprasti, kad esi jų iniciatorius, kaip išmokti sustoti ir atsiprašyti.

Pridėti draugą tik tuomet, kai tai išties draugas

Socialiniai tinklai buvo sukurti padėti palaikyti ryšį su draugais. Bet dabar tai ir vieta, kur mezgasi naujos pažintys ir draugystės. Bet kitaip, nei kieme ar mokykloje, vaikai negali būti užtikrinti, ar tikrai bendrauja su tuo žmogumi, kurio atvaizdą mato. Dėl to svarbu aptarti su vaiku, kad nepažįstamieji internete gali būti labai pavojingi, net jei iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo.

Gali būti tokių žmonių, kurie pasinaudodami vaiko naivumu gali mėginti užmegzti draugiškus santykius, ir susirinkti informaciją apie šeimos finansines detales. Pavyzdžiui, namų adresą, namie esančius daiktus, ir kur laikomas atsarginis raktas. Arba gali paprašyti tėvų banko kortelių duomenų. Taip pat gali būti ir tokių atvejų, kuomet žmonės yra nusitaikę ne į turtą, bet į patį vaiką. Internetu bando pelnyti vaiko pasitikėjimą, o tuomet kviečia susitikti, su tikslu pasinaudoti. Šios temos nėra malonios, bet būtina su vaiku apie tai pasikalbėti, kad vaikas ir pats gebėtų identifikuoti ir vengti įtartinų nepažįstamųjų.

Net ir tikrus draugus reikia vertinti atsargiai

Vaikams bręstant, bendravimas gali keistis, tapti artimesnis, intymesnis. Nors bendravimo pokyčiai visiškai natūralus procesas, internete tai reikėtų vertinti atsargiau. Jaunuoliai, dar patys tyrinėjantys savo seksualumą, lengvai susidomi ir įsitraukia į seksualinius pokalbius (sexting), o kartais tokius pokalbius iliustruoja savo asmeninėmis nuotraukomis. Bet nuotraukos, kurios buvo skirtos vienam žmogui, gali pasiekti kur kas daugiau akių.

Nors vaikui tai gali pasirodyti nejaukus pokalbis, bet neatidėliokite jo, kad vėliau netektų mokytis iš savo asmeninės patirties. Svarbu nesmerkti vaiko seksualinio smalsumo, tikslas yra ne sugėdinti, o informuoti apie galimas intymių nuotraukų plitimo rizikas, ir kokią įtaką tai gali turėti jaunuolio įvaizdžiui ir tolimesnėms patyčioms.

Socialiniai tinklai nėra blogybė, jie tik komunikacijos kanalas. Bet tame kanale gali laukti blogų kėslų turintys žmonės. Dėl to svarbu vaikui atvirai papasakoti apie grėsmes ir rizikas. Socialinių tinklų naudojimą aptarkite ne vieną kartą, geriau reguliariai pasidalinkite savo įspūdžiais, kad vaikui taptų įprasta pasipasakoti kas vyksta, ir būtų lengviau identifikuoti pavojingas situacijas.

Stenkitės vaikui papasakoti ir apie savo socialinių tinklų profilyje matomus įtartinus asmenis ar melagingas reklamas. Taip pokalbis taps abipusis, vaikas supras, kad aptariamos temos yra aktualios ir suaugusiems. Tokie pavyzdžiai leis vaikui lengviau suvokti problemos dydį, kad tai nėra maža ir vaikiška problema, ji aktuali visiems, tad verta kartu ir toliau apie tai kalbėtis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Karo ekspertai: yra ir negerų signalų

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu, susidaro...

Delfi PliusHannes Rumm, delfi.ee

Slapta darytas interviu su Mariupolio gyventoja: kapinėse laidojami tik rusų kariai – visi žino, kas daroma su ukrainiečių kūnais

Trisdešimtmetė Marina iš Mariupolio leidiniui „Express“ papasakojo apie gyvenimą mieste, kuris...

Paleckio bendražygiams, vykusiems į Maskvą, parlamentarai sugalvojo nejuokingą bausmę (17)

Nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiams, vykusiems į Maskvą parvežti rusų saulės, kai kurie...

Karas Ukrainoje. Kryme – nauji sprogimai Melitopolio meras: pasislėpti jau niekas nebesuspės (3)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.

Putinas užsipuolė JAV dėl Ukrainos ir Taivano (3)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį apkaltino Vašingtoną siekiant užtęsti karą...

Su karščiu kovojęs Lietuvos ėjikas tokio rezultato nelaukė – įvardino ir priežastis, kodėl nepavyko specialiai Delfi iš Miuncheno

Miunchene vykstančiame Europos lengvosios atletikos čempionate antradienį 35 km sportinio ėjimo...

Kainoms pažaboti – daugybė siūlymų: patariama nesišvaistyti valstybės pinigais (2)

Metinei infliacijai toliau kylant, Prezidentūra Vyriausybei ir vėl siūlo atsigręžti į...

Lopata užsipuolė įtakingą Kauno dinastiją: ar šie asmenys dabar tapo neliečiami? (11)

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Raimundas Lopata sako, kad prezidentas turėtų imtis...

Kreivys apgailestauja dėl atominės elektrinės: elektros kaina būtų kur kas mažesnė (1)

Energetikos ministras Dainius Kreivys apgailestauja, kad Lietuva taip ir nepasistatė planuotos...

Lietuvos pramonės įmonės jau taupo energetikos išteklius: papasakojo, kokių priemonių ėmėsi

Šiemet itin smarkiai pabrangus energetikos ištekliams, BNS paklausė didžiausių dujų ir elektros...