aA
Vairuotojų mokymas kiekvienais metais aktualus maždaug 30 tūkstančių būsimų vairuotojų, jų šeimos nariams ir, žinoma, visiems mums, nes gatvėse vairuojantys mokomuosius automobilius piliečiai vėliau taps naujaisiais vairuotojų bendruomenės nariais. Ką reikia žinoti apie vairuotojų mokymą?
Šeimos nario mokymas vairuoti
Šeimos nario mokymas vairuoti
© Corbis

Jeigu siekiate įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones, atminkite kelis dalykus, kurie padės išmokti vairuoti ir tapti saugiai automobilį vairuojančiu eismo dalyviu:

* į teisės vairuoti transporto priemones įgijimą žiūrėkite kaip į labai rimtą gyvenimo įvykį ir investiciją tiek žinių, tiek įgūdžių prasme. Nepamirškite, kad įgiję vairuotojo pažymėjimą, tampate atsakingas už savo veiksmus prie vairo, už keleivių bei kitų eismo dalyvių saugumą;

* su profesionaliu vairuotojų mokytoju ir (arba) vairavimo instruktoriumi įgysite reikalingų žinių ir suformuosite tinkamus įgūdžius, kurie jums padės ne tik laikant vairavimo egzaminą, bet ir tapus vairuotoju;

* geriausias būdas išmokti vairuoti – kuo daugiau vairuoti, todėl turite stengtis, iki įgysite vairuotojo pažymėjimą, kuo daugiau vairuoti.

Pirmasis žingsnis – išmokti teoriją

Kelių eismo taisyklės ir saugaus eismo žinios yra saugaus vairavimo pagrindas. Kelių eismo taisykles galimai išmoksite patys, ir nebūtina laukti, kol sukaks 17 metų. Siekiant įgyti saugaus eismo žinių, būtinų saugiam vairavimui, geriausia būtų kreiptis į profesionalą, kuris yra patyręs vairuotojų mokytojas. Nors teorijos mokymas nėra privalomas, remiantis atsiliepimais, rekomenduotina pasirinkti Jums tinkamiausią vairavimo mokyklą. Kai perprasite Kelių eismo taisykles ir turėsite pakankamai saugaus vairavimo žinių, Jūsų lauks teorijos egzaminas (teorijos žinių patikrinimo egzaminas laikomas valstybės įmonėje „Regitra“).

Vairavimo teorijos egzaminas
Vairavimo teorijos egzaminas
© VKTI

Antrasis žingsnis – vairavimo įgūdžių įgijimas

Jeigu teorijos žinių patikrinimo egzaminą išlaikėte savarankiškai pasirengę, metas susirasti Jums tinkančią vairavimo mokyklą, kurioje mokysitės praktinio vairavimo. Tie, kurie pasirinko vairavimo mokyklą iš karto, būti išlaikius teorijos žinių patikrinimo egzamino prieš mokantis praktinio vairavimo nebūtina. Šiuo atveju teorijos žinių patikrinimo egzaminą reikės išlaikyti prieš laikant praktinių transporto priemonių valdymo įgūdžių bei gebėjimų egzaminą. Mokytis vairavimo mokykloje vairavimo teorijos ir praktinio vairavimo galima pradėti jaunesniems nei 17 metų, tačiau būtina žinoti, kad keliuose ir gatvėse praktinio vairavimo įgūdžių galima mokytis tik nuo 17 metų.

Minimalus praktinio vairavimo mokymo kursas vairavimo mokykloje yra 30 val. Išmokti saugiai vairuoti tokios trukmės mokymo tikrai nepakanka. Tyrimais nustatyta, kad praktinio vairavimo įgūdžių pasimokius apie 120 valandų pradedančiajam vairuotojui, įgijus vairuotojo pažymėjimą, tikimybė patekti į eismo įvykį per pirmuosius du metus sumažėja net iki 40 procentų (lyginant kuomet asmenys iki įgyjant vairuotojo pažymėjimą turi apie 50 valandų vairavimo patirties). Daugiau praktinio vairavimo patirties turinčiam asmeniui bus daug paprasčiau laikant praktinių transporto priemonių valdymo įgūdžių bei gebėjimų egzaminą, nei asmeniui, kuris ketins laikyti šį egzaminą turėdamas minimalią vairavimo patirtį.

* Vairavimo mokykloje privaloma baigti ne trumpesnį kaip 30 val. praktinio vairavimo mokymo kursą. Jei asmuo turi ne mažiau kaip dvejų metų vairavimo patirtį su AM, A1, A2, A ar B1 kategorijos transporto priemone ir neturi galiojančių nuobaudų už Kelių ei
* Vairavimo mokykloje privaloma baigti ne trumpesnį kaip 30 val. praktinio vairavimo mokymo kursą. Jei asmuo turi ne mažiau kaip dvejų metų vairavimo patirtį su AM, A1, A2, A ar B1 kategorijos transporto priemone ir neturi galiojančių nuobaudų už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, vairavimo mokykloje privaloma baigti ne trumpesnį kaip 5 val. praktinio vairavimo mokymo kursą.
© VKTI

Geriausia mokytis su profesionaliu vairavimo instruktoriumi, tačiau ne kiekvienas gali sau leisti vairavimo mokykloje mokytis vairuoti šimtą ar daugiau valandų. Mokytis ir tobulinti saugaus vairavimo įgūdžius galima ne tik vairavimo mokykloje, bet ir su šeimos nariu, taip vadinamu šeimos vairavimo instruktoriumi. Šeimos nariais pagal Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo sąvoką suprantami: sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.

Mokytis praktinio vairavimo su šeimos nariu galima prieš pradedant vairuoti su profesionaliu vairavimo instruktoriumi (vairavimo mokykloje), lygiagrečiai, užbaigus vairavimo mokyklą, todėl Jūs galite rinktis, kada pasinaudoti šia galimybe.

Saugaus eismo specialistai sutaria, kad toks mišrus mokymosi būdas naudingiausias tuomet, kai mokomasi lygiagrečiai su profesionaliu vairavimo instruktoriumi ir šeimos vairavimo instruktoriumi.

Valstybinės kelių transporto inspekcijos Saugaus eismo skyriaus vedėjas Viktoras Lapinas tikina, jog tai veikia pagal tokį pat principą, kaip ir bet koks kitas mokymas – vairuojama kartu su profesionaliu instruktoriumi, o su šeimos nariu atliekami namų darbai. Kartais tenka išgirsti, jog mokytis padedantis šeimos narys gali ir suklaidinti mokinį, mat pats gali būti primiršęs eismo taisykles. Saugaus eismo skyriaus vedėjas šias kalbas išsklaido: šeimos narys pats yra lankęs vairavimo mokyklą, turi bent 5 metų vairavimo stažą, turi reikiamus įgūdžius ir negali suklaidinti vairuoti besimokančio asmens.

Asmenys, kurie mokosi vairuoti vairavimo mokyklose ir papildomai nevažiuoja su šeimos nariais, dažniausiai per mokymosi laiką nuvažiuoja iki 500 km. „Daug valandų praleidžiama vairavimo aikštelėje, kurioje lavinami pradėjimo važiuoti įgūdžiai. Vėliau išvažiuojama į gatves, daug laiko praleidžiama važinėjantis mieste, kur eismo greitis yra vidutinis. Tuomet žmogus bando laikyti egzaminą, nors tokiu atveju iki tikro vairavimo dar toli. Papildomai pasimokęs vairuoti su šeimos nariu žmogus gali nuvažiuoti žymiai daugiau“, – aiškina V. Lapinas.

Jei tik yra galimybė mokytis vairuoti ir su šeimos nariu, Saugaus eismo skyriaus vedėjas rekomenduoja tai daryti. V. Lapinas pabrėžia, jog nusprendus mokytis vairuoti šalia sėdint šeimos nariui, svarbu riziką įvertinti draudimo polise, kad įvykus nemaloniam įvykiui žala netaptų šeimos materialine našta ir būtų padengiama draudimo.

Nors nėra oficialios statistikos, kiek žmonių nusprendžia mokytis vairuoti kartu su šeimos nariu, tačiau numanoma, kad tuo pasinaudoja vos dešimtadalis mokinių. „Tai yra labai nedidelis skaičius, nes dauguma šeimos narių labiau pasitiki profesionaliais instruktoriais ir nėra linkę patys rizikuoti. Kai kurie gali pasivažinėti kaime, atokesnėse vietose, tačiau į aktyvesnį eismo srautą išvažiuoti nedrįsta“, – teigia V. Lapinas.

Neretai būsimi vairuotojai praleidžia galimybę mokytis vairuoti kartu su šeimos nariais, nes dauguma išvyksta tęsti mokslus į didmiesčius. „Dėl to važinėti keliuose besimokantys vairuoti jaunuoliai gali nuo 17 m., o vairuoti aikštelėje galima pradėti ir dar anksčiau – kai fiziškai pasiekiami pedalai, vairas“, – aiškina saugaus eismo skyriaus vedėjas.

Šeimos vairavimo instruktoriui tenka didelė atsakomybė.

Šeimos vairavimo instruktorius turėtų tinkamai išnagrinėti Vairuotojų mokymo tvarkos apraše nustatytus motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų žinių, gebėjimų, įgūdžių ir elgsenos reikalavimus. Jais vadovaudamasis jau nuo pirmos pamokos turėtų šeimos nariui skiepyti tinkamą požiūrį į saugų eismą, elgesį kelyje, formuoti teisingus transporto priemonės valdymo įgūdžius, mokyti atsargumo ir atsakingumo. Šeimos vairavimo instruktorius turėtų nuolat atnaujinti Kelių eismo taisyklių žinias, būti susipažinęs su šių taisyklių naujovėmis. Jis ir jo mokomas šeimos narys turi suprasti, kad rizikingas vairavimas, Kelių eismo taisyklių pažeidimai turės įtakos šeimos materialinei ir dvasinei gerovei.

Atkreipkite dėmesį!

Mokyti šeimos narį praktinio vairavimo įgūdžių – rizikingas užsiėmimas, todėl:

Šeimos nario mokymas vairuoti
Šeimos nario mokymas vairuoti
© VKTI

Ką turi turėti šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu:

Ką turi turėti šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu:
Ką turi turėti šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu:
© VKTI

Ką turi turėti mokinys mokymosi su šeimos vairavimo instruktoriumi metu:

 Ką turi turėti mokinys mokymosi su šeimos vairavimo instruktoriumi metu:
Ką turi turėti mokinys mokymosi su šeimos vairavimo instruktoriumi metu:
© VKTI

Rekomenduojama:

Per parą šeimos narį praktinio vairavimo rekomenduojama mokyti ne daugiau kaip 3 valandas. Taip pat šeimos vairavimo instruktorius turi žinoti, kad draudžiama mokyti šeimos narius, kuriems yra atimta teisė vairuoti transporto priemones už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Trečiasis žingsnis – praktinių transporto priemonių valdymo įgūdžių bei gebėjimų egzaminas

Jeigu esate tinkamai pasirengęs egzaminams, Jums nėra ko bijoti. Šį žingsnį Jūs įveiksite be didesnių rūpesčių. Svarbiausia atminti, kad esate ne vienas kelyje, nepamiršti, ko Jus mokė vairavimo mokykloje ir (ar) šeimos vairavimo instruktorius, laikytis Kelių eismo taisyklių ir gerbti kitus eismo dalyvius.

Papildomos informacijos, susijusios su vairuotojų mokymu, vairavimo mokyklų sąrašą ir kitos informacijos Jūs galite rasti Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos interneto svetainėje www.vkti.gov.lt srityje „Vairuotojų mokymas“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ar dėl karantino galioja force majeure aplinkybės: kurį laiką dar žadama gyventi taip „ekstremaliai“

Šalyje paskelbus karantiną gyvenama ekstremaliu režimu – nuo vieno Vyriausybės sprendimo iki...

Po virtinės kruvinų incidentų pasienyje Kinija ir Indija dislokuoja tūkstančius karių, baiminamasi atviro konflikto (2)

Gegužės 5 d. tarp Indijos ir Kinijos karių prie Pangongo ežero, esančio 4270 metrų aukštyje...

Berniukas gimė sveikas, bet netrukus pastebėjo nerimą keliančius požymius: kraujo tyrimai buvo netikėti (93)

Kauniečiai Gintarė ir Rytis Rudzinskai 2016 m. susilaukė sveiko berniuko, kurį pavadino Bernardu....

Dešrelės dabar ir seniau: kodėl pasikeitė jų skonis, ar tai pavojinga

Ar teisus žmogus, kuris sako, kad prieš dvidešimt metų tos pačios rūšies dešrelių skonis buvo...

Lietuvos oro uostai pandemijos akivaizdoje: derasi dėl krypčių atvėrimo, buvo daugiau neįleistų keliautojų (44)

Lietuvos oro uostams praėję metai buvo rekordiškai sėkmingi. Dar prieš karantiną skelbta apie...

Sielą ir kūną viešai apnuoginti nebijanti Rekašiūtė: tai, ką rašau ir fotografuoju, yra mano minčių dienoraštis

Viena ryškiausių šalies fotomenininkių, savo nuotraukomis paliečianti mases ir gebanti pajausti...

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (525)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Tragiškai žuvusio pareigūno kolegos jo atminimą kviečiami pagerbti švyturėliais, jautri akcija vyks visoje Lietuvoje (53)

Visos Lietuvos policijos pareigūnai, pagerbdami tragiškai žuvusį kolegą kviečiami pirmadienį,...

Stalo teniso legenda: kaip už savadarbę raketę gruzinas berniukui iš Lietuvos siūlė vagoną mandarinų (4)

„Delfi TV“ laida „Sportinė forma“ apsilankė pas Lietuvos stalo teniso legendą Helmutą...

Lietuvoje patvirtinti 5 nauji COVID-19 atvejai nauji atvejai - iš Vilniaus ir Klaipėdos apskričių (137)

Lietuvoje praėjusią parą, šeštadienį, nustatyti 5 nauji užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Dėl...

|Maža didelių žinių kaina