aA
Nuo tada, kai 1928 m. buvo išrastas penicilinas, antibiotikai daugelį metų yra patikimi gydytojo pagalbininkai - padeda gydyti sunkiausias ligas. Bet dabar dažnai girdime, kad šie vaistai kartais tampa bejėgiais. Taip yra todėl, kad bakterijos, sukeliančios ligas, jau įgijo imunitetą prieš antibiotikus. Dėl taip vadinamos antibiotikų krizės esame kalti patys. Kodėl?
Vaistai
© Corbis

Antibiotikai tinka ne visiems atvejams

Nesigriebkite antibiotikų, esant bet kokiam negalavimui. Galbūt gerklės skausmą, kosulį ar blogą savijautą sukelia ne bakterijos, o virusai. Vadinasi, antibiotikai jums nepagelbės. Kreipkitės į šeimos gydytoją. Virusinės infekcijos dažniausiai pasireiškia kūno temperatūros pakilimu, sloga, gerklės skausmu, užkimimu, vėliau gali atsirasti kosulys. Jei organizmo imuninė sistema pakankamai stipri ir yra taikomos tinkamos gydomosios priemonės t.y. vadinamasis simptominis gydymas, žmogus gali pasveikti maždaug per savaitę.

Tačiau jei žmogus nusilpęs, išsekęs, tuomet karščiuojama ilgiau nei 3 dienas ir temperatūra nemažėja arba žmogus sukarščiuoja pakartotinai, o sloga, gerklės skausmas, kosulys, taikant įprastą gydymą, ne mažėja, o stiprėja. Štai tada verta pagalvoti apie išsamesnius tyrimus ir gydymo keitimą. Bendras kraujo tyrimas, atliktas susirgimo pradžioje, nėra informatyvus, vertingas yra C reaktyvinio baltymo tyrimas, padedantis nustatyti, kokia yra infekcijos kilmė – virusinė ar bakterinė. Jeigu jums ar jūsų vaikui bus nustatyta liga, sukelta virusų, nereikalaukite, kad išrašytų antibiotikų.

Vykdykite gydytojo nurodymus: gulėkite lovoje, vartokite jo išrašytus vaistus ir pasveiksite. Pagaliau leiskite kovoti savo organizmui - imuninė sistema tikrai moka susitvarkyti su nekviestais sukėlėjais. Reikia įsisąmoninti, kad kaskart, kai tik išgeri antibiotikų, jei nebūtina jų vartoti, sau nė trupučio nepadėsi. Jie tik padidins bakterijų atsparumą ne tik šiam vaistui, bet ir daugeliui jam giminingų preparatų.

Niekada nevartokite antibiotikų profilaktikai, pavyzdžiui, jeigu bijote, kad užsitęsęs gripas ar virusinis susirgimas gali komplikuotis ir jūs susirgsite plaučių uždegimu. Net jeigu ir taip atsitiktų, pasiskirdami vaistus be gydytojų nurodymų vargu ar patys pataikysite, nes tik gydytojai žino dažniausius tikėtinus tam tikrų ligų sukėlėjus ir rekomenduos pirmo pasirinkimo antibiotiką pagal nustatytas gydymo metodikas.

Jeigu jums paskyrė antibiotikus

Paradoksalu, bet beveik trečdalis ligonių nemoka tinkamai gerti antibiotikų, nors gydytojai juos paskirdami būtinai nurodo griežtas jų vartojimo taisykles, kurios sugalvotos ne šiaip sau - kiekvienas sukėlėjas turi savo elgesio savybes mūsų sergančiame organizme, dauginimosi ciklus. Konkretų sukėlėją gali visiškai nugalėti tik konkretus antibiotikas per konkretų laiką.

Antibiotiko efektyvumas turėtų būti vertinamas tik po 48-72 valandų (2-3 dienų). Pirmą parą efekto laukti neverta. Jei per tris paras nėra aiškaus pagerėjimo, verta pagalvoti apie antibiotiko keitimą. Gydytojas patars.

Pirmoji klaida - nekreipiama dėmesio į tikslius antibiotikų vartojimo intervalus, Jeigu gydytojas paskyrė antibiotiką gerti kas 8 val., būtinai laikykitės šio intervalo, nes antibiotikas veikia sukėlėją būtent 8 val. Jei vaisto dozę išgersite po 10 val., jus jau būsite davę bakterijoms ištisas 2 val. išgyvenimui ir jėgų atgavimui.

Dažna klaida - nebaigiama gerti viso paskirto vaistų kurso arba geriama mažesnė vaistų dozė, negu išrašo gydytojas, pasiliekama „kitam kartui“. Daug kam atrodantis nekaltu nutrauktas gydymo antibiotikais kursas yra ypač kenksmingas. Visos ligą sukėlusios bakterijos, kurios „išgyveno“ pradėjus gerti vaistus, pasidaro atsparesnės antibiotikams, vadinasi, kaip tik jas reikia sunaikinti. O tai padaryti galima suvartojus visus paskirtus vaistus.

Antibiotikus vartokite tik taip, kaip nurodo gydytojas. Net jeigu pasijutote geriau ir jums atrodo, kad vaistų nebereikia, vis tiek sunaudokite nurodytą dozę.

Nepanaudotus antibiotikus drąsiai išmeskite, nes vis tiek jums jų nebeužteks visam kursui, jei kitąkart kitais metais susirgsite. Be to, pajutę negalavimą, galite susigundyti jų išgerti be gydytojo nurodymų dar šiais metais ir vėl „pasitarnausite“ bakterijoms.

Neverta antibiotikų dalintis su kitais, nes tai, kas tiko vienam pacientui, nebūtinai tiks kitam.

Sveikas mūsų protas padės antibiotikams

Svarbiausia būtų užkirsti kelią ligoms ir labiau rūpintis jų profilaktika, tačiau aišku, kad ligų neišvengsime – todėl susirgus ir gydantis svarbu išlaikyti sveiką protą ir pusiausvyrą – negerai skubėti su antibiotikais, tačiau svarbu ir neuždelsti. Pasitarkite - geriausia su šeimos gydytoju. O šiandien išgerkite arbatos su citrina ir imbieru.

gyda.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (25)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (27)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (37)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (20)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (80)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (2)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (73)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (57)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...