Lietuvos mokslininkų tyrimams skyrė per 8,4 mln. eurų

 (3)
Lietuvos mokslo taryba pradeda finansuoti naujus mokslininkų grupių projektus. Iš šeštame konkurse ekspertų geriausiais pripažintų projektų 94 projektams 2015–2018 m. paskirta per 8,4 mln. eurų.
© Shutterstock nuotr.

Pagal mokslininkų grupių projektų priemonę biudžeto lėšomis konkursų būdu finansuojami moksliniai tyrimai mokslininkų pasiūlytomis temomis visose mokslų srityse. Mokslo projektą vykdo mokslininkas ar jų grupė iš vienos ar kelių Lietuvos ir užsienio mokslo ir studijų institucijų.

Pagal šešto konkurso rezultatus sutartys pasirašytos su mokslininkų grupėmis vykdyti 36 humanitarinių ir socialinių mokslų sričių ir 49 – fizinių, žemės ūkio, biomedicinos ir technologijos mokslų sričių projektai. Į atskirą grupę buvo atrinkti bendri moksliniai tyrimai su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) mokslininkais, iš jų finansuoti patvirtinti 9 projektai.

Atsiradus papildomų lėšų, sutartys būtų pasirašomos su vykdytojais pagal rezervinį sąrašą, į kurį įtraukti aukščiausią įvertinimą gavę projektai.

Naujuose 94 projektuose 3–4 metams bus įdarbinta daugiau kaip 450 vykdytojų, iš jų per 360 yra pagrindiniai vykdytojai, kurių kompetencija yra itin svarbi pasiekti numatytus mokslinių tyrimų rezultatus. Pagrindiniais vykdytojais projektuose dirbs 91 doktorantas. Vidutinis projekto vadovo amžius – 47 metai.

Naujus projektus vykdys tyrėjai iš 18 Lietuvos mokslo ir studijų institucijų. Humanitarinių ir socialinių mokslų srityse 15 projektų vykdys Vilniaus universitetas, 5 – Kauno technologijos universitetas, 4 – Vytauto Didžiojo universitetas, 3 – Vilniaus dailės akademija, po 2 – Mykolo Romerio universitetas ir Šiaulių universitetas, po 1 – ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Klaipėdos universitetas, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos edukologijos universitetas ir Lietuvos istorijos institutas.

Fizinių, žemės ūkio, biomedicinos ir technologijos mokslų srityse 14 projektų vykdys Vilniaus universitetas, 9 – Kauno technologijos universitetas, po 6 – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Fizinių ir technologijos mokslų centras, po 4 – Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras bei Vilniaus Gedimino technikos universitetas, 3 – Vytauto Didžiojo universitetas, 2 – Gamtos tyrimų centras ir 1 – Aleksandro Stulginskio universitetas.

Iš bendrų projektų su JAV mokslininkais 5 vykdys Vilniaus universitetas, 2 – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, po 1 – Gamtos tyrimų centras ir Vytauto Didžiojo universitetas.

Mokslininkų grupių projektų konkursai yra didžiausi iš visų moksliniams tyrimams finansuoti skirtų konkursų, juose konkuruoja ne mažiau kaip keturios paraiškos į vieną vietą. Šeštas paraiškų konkursas yra didžiausiais Lietuvos mokslo konkursinio finansavimo istorijoje, jam pateiktos 652 paraiškos – beveik 200 paraiškų daugiau, nei ankstesniais metais. Dėl galimybės gauti finansavimą tarpusavyje konkuravo vidutiniškai 6 paraiškos į vieną vietą.

Kvietimai teikti paraiškas mokslininkų grupių projektams finansuoti skelbiami kasmet nuo 2010 m. Pirmam konkursui buvo pateikti 575 projektai, finansuoti – 149, antram atitinkamai 513 ir 122, trečiam – 350 ir 103, ketvirtam – 348 ir 85, penktam – 476 ir 98 projektai.

Informacija apie šią mokslo konkursinio finansavimo priemonę, naujus projektus bei ankstesnių konkursų rezultatus skelbiama čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Mokslas ir verslas

Atrado būdą, kaip gydyti genetinius susirgimus

Virusai ir bakterijos ne tik sukelia įvairias žmogaus ligas, bet ir įnirtingai kovoja tarpusavyje. Virusų, vadinamų bakteriofagais, atakos ir bakterijų bandymai joms pasipriešinti leido pasiūlyti naują būdą genetiniams susirgimams gydyti.

Specialiai DELFI iš Vokietijos: lietuvis „prasinešė“ ten, kur žmonės darbe jaučiasi laimingi (I) (22)

Erlangenas – Lietuvoje mažai žinomas Vokietijos miestelis, ypatingas tuo, kad tapo puikiu mokslo ir verslo bendradarbiavimo bei sinergijos pavyzdžiu plačiąja prasme. Su žodžiu Erlangenas siejasi ne tik studentų miestelis, kuriame yra įsikūręs vienas seniausių universitetų (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg) su 25 tūkst. studentų kasmet, bet ir vieno žinomiausių pasaulyje Vokietijos koncernų „Siemens“ būstinė (Siemensstadt ), kurios apyvarta siekia 75 milijardus eurų. Iš viso „Siemens“ kompanijoje dirba 400 tūkst. žmonių, iš jų – 25 tūkst. - Erlangene.

Užkūrė sėkmingą projektą: vienas kitą suprato iš pusės žodžio (17)

Vilniuje ir Kaune „Lietuvos geležinkeliai“ gegužę pristatė naujus intermodalinius terminalus. Jų tikslas – efektyvesni krovinių pervežimai, kuriuose kombinuojamos bent dvi transporto rūšys – geležinkelio, vidaus vandenynų, jūrų, oro ir kelio.

Specialiai DELFI: žvilgsnis į vienos sėkmingiausių pasaulio kompanijų kiemą (II) (13)

Apie sėkmingus mokslo ir bendradarbiavimo modelius Lietuvoje kol kas tenka retai išgirsti. Patirtis rodo, kad dažniausiai mokslininkai kuria sau, o verslininkai nesupranta, ką mokslininkai gali duoti jų verslui. Tačiau visame pasaulyje gausu pavyzdžių, kaip šios dvi sritys produktyviai bendradarbiauja ir tokiu būdu yra pasiekiamas geriausias rezultatas ir maksimali nauda.

Lietuvių biotechnologai dar kartą nušluostė nosį pasauliui (44)

„DuPont Pioneer“ („DuPont“) paskelbė apie technologijos licencijavimą ir bendrų tyrimų sutartį su Vilniaus universitetu, kuria siekiama technologiniu ir komerciniu aspektu paskatinti kryptingai valdomu Cas9 įrankiu paremtą genomo redagavimo technologiją. Tai dar vienas puikus lietuvių laimėjimas.