Ar žinojote, kad mėsos kepimas ant ugnies ar anglių Lietuvoje atsirado dar prieš 1,5 mln. metų, o pirmieji užrašyti šašlykų receptai – iš XIX a.? Pasak Lietuvos gastronominio paveldo tyrinėtojo prof. Rimvydo Laužiko, tai, ko gero, yra apskritai pats seniausias maisto gaminimo būdas. Yra žinoma, kad tokiu būdu maistą gamino ir pirmieji žmonės Akmens amžiuje, besibaigiant ledynmečiui, atsikraustę į dabartinę Lietuvos teritoriją.

Specialiame žemėlapyje „Į kelią su iešmais“ – idėjos iškyloms ypatingose, netradicinėse vietose: ant vandens, levandų ūkyje, botanikos sode, dvaro parke, saloje ar net šalia buvusios slėptuvės bunkeryje. Išsirinkite, kur grilinsite jau šį savaitgalį – keletą vietų atraskite žemiau, o viso žemėlapio ieškokite čia.

 • Šašlykai Užupyje (Vilnius)
Downtown Forest Grill, Dovaldės Butėnaitės nuotr.
Ar esate ėję į barą sostinėje su iškylų krepšiu, užkandžiais ir mėsa, paruošta kepimui? Pasirodo, tai įmanoma! „Downtown Forest“ Užupyje yra pirmas ir kol kas vienintelis grilio baras Lietuvoje, nuomojantis kepsnines. Beveik kaip sodyboje čia gausite kepsninę, anglių, kepimo reikmenų, indų, kt. Beje, čia galima ir apsistoti nakvynei palapinėje ar mediniuose „hobito nameliuose“.

 • Žvėrių formos šašlykinės šalia bunkerio (Panevėžio r.)
Idėjų parko Bunkeris nuotr.
Elnias, šernas, lokys, kalnų ožys... Tai – ne skulptūrų parko eksponatai, o išskirtinio dizaino gyvūnų formos kalvio rankų darbo šašlykinės. Būtent ant jų pasiruošti kepsnių ir paiškylauti gryname ore siūlo pramogų parkas „Idėjų parkas Bunkeris“. Ištisus metus veikiančiame parke teikiamos šašlykinių, iešmų ar net katilo plovui nuomos paslaugos yra mokamos (simbolinė kaina priklauso nuo sezono). Įdomu, kad parkas įsikūręs teritorijoje, kurioje nuo 1969 m. veikė Sovietų Sąjungos atsarginė karinė ryšių bazė, vadavietė, valgykla ir slėptuvė požeminiame bunkeryje. Dabar beveik 400 kv. m. ploto bunkeryje po žeme įrengti Siaubo kambariai.

 • Gardi iškyla levandų ūkyje (Vilniaus r.)
Levandų ūkis, Lavender Village nuotr.
Lankytojai su iešmais laukiami ir privačioje poilsiavietėje „Lavender Village“. Čia siūlomas dienos poilsis ne tik mėgaujantis levandų lysvėmis, bet ir iškylaujant ežero pakrantėje. Poilsiavietėje yra laužavietės, kuriose svečiai gali grilinti savo paruoštus kepsnius naudodami asmeninius kepimo įrankius arba juos išsinuomoti (būtina išankstinė rezervacija). Ūkis atviras visus metus, o pasiskaninti iškylą galite ir čia gaminamais desertais su levandomis: limonadu, keksiukais ar ledais su levandų medumi.

 • Šašlykų puota laive (Klaipėda, Šilutės r.)

Vandens turizmo fanai šašlykais ar kepsniais gali pasimėgauti neiškeldami kojos iš laivo. Išsinuomojus laivą pažintinei kelionei Kuršių mariomis ar Minija, kepsninę nemokamai galima naudoti prisišvartavus viename iš uostų, pavyzdžiui, plaukiant iš Klaipėdos ir sustojus Juodkrantėje arba plaukiant iš Mingės ir sustojus Nidoje.

 • Piknikas tarp botanikos sodo žiedų (Klaipėda)
Klaipėdos universiteto botanikos sodas, Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro nuotr.
Klaipėdos universiteto botaniko sodas lankytojams ne tik pristato turimos augmenijos įvairovę, bet ir kviečia pasilikti ilgesnei pažinčiai – organizuoti pikniką arba surengti šventę šeimai ir draugams. Trijose poilsiautojams numatytose erdvėse rasite pavėsinę, kepsninę, iešmus, tereikia atsigabenti malkų ir maisto. Beje, botanikos sodas ribojasi su miesto dviračių trasa besidriekiančia nuo Tauralaukio, palei Danės upę iki pat Klaipėdos senamiesčio, tad į iškylą galite vykti ir su dviračiais.

 • Barbekiu plaustas (Trakai)

Trakuose keliautojams siūlomas barbekiu plaustas „BBQ spurga“. Bet kokiu oru ir bet kuriuo paros metu galite plūduriuoti Galvės ežere ir mėgautis ne tik įspūdinga pakrančių gamta, bet ir smaguriauti čia pat, plausto viduryje, rusenančiame griliuje ruošiamais patiekalais. Beje, barbekiu plaustas draugiškas ir gyvūnams.

 • Keliese prie šašlykinės neskaitant avių (Šiaulių r.)

Mėsos kepimą galima puikiai suderinti su apsilankymu pieninių avių ir kitų smulkių gyvūnų ūkyje. Kartu su barbekiu įranga ir pritaikyta iškyloms aplinka svetingi ūkio šeimininkai siūlo ir temines edukacijas: „Daktaro Dolitlio pėdomis“; „Pašnekesiai apie sūrį“; „Naminiai paukščiai“.

 • Piknikas dvare (Ukmergės r.)

Iškylą surengti galite ir buvusioje Radvilų rezidencijoje – XVI a. Taujėnų dvaro parke. Lankytojai kviečiami ne tik pasivaikščioti, aplankyti žvėrynėlio gyventojus, bet ir pailsėti jaukiose poilsiavietėse su galimybe savarankiškam piknikui (būtina rezervuoti iš anksto).

 • Grilinti – su šefo pagalba Vasaknų dvare (Zarasų r.)

Jei namuose išbandyti jau visi galimi mėsos marinatų receptai, belieka kreiptis pagalbos į šefą. Ežero pakrantėje Vasaknų dvaro parke įrengta net 12 laužaviečių su grilinimo įranga, malkomis ir kepsninėmis. Pasinaudoti jomis nemokamai gali visi, dvaro Gastro bare bravore įsigiję profesionalaus šefo paruoštus grilinimo rinkinius. Teliks paruoštukus savarankiškai išsikepti nuostabios gamtos apsuptyje.

 • Indėniška iškyla (Klaipėdos r.)

Stovyklavietėje Vinetu kaime, gyvosios Amerikos indėnų istorijos muziejuje po atviru dangumi, nuomojamos kepsninės, iešmai, iškylautojams įrengtos pavėsinės. Kol skrus kepsniai, čia galima pažaisti indėniškus lauko žaidimus.

 • Pabėgimas į salą (Kupiškio r.)

Kupiškio marios – ketvirtas pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje, garsaus Uošvės liežuvio sala. Marių pakrantėse įrengtos maudyklos, poilsio aikštelės, laužavietės, pavėsinės. Bagdonių poilsiavietėje rasite ne tik laužavietę, suoliukus, vietos palapinėms, prieplauką valtims, bet ir pontoninį plaustą. Juo galima pasiekti Žento slėptuvės salą. Saloje taip pat yra pavėsinė, suoliukai, laužavietė, vieta piknikui.

 • Aukščiausio tilto šešėlyje (Alytus)
Muiželėnų rekreacinė zona Alytaus TIC nuotr.
Muiželėnų miško rekreacinė zona įkurta prie Baltosios rožės tilto. 38,1 m ilgio tiltas yra įrašytas į Lietuvos rekordų knygą kaip pats aukščiausias pėsčiųjų ir dviračių tiltas Lietuvoje. Stovyklavietėje prie pat Alytaus piliakalnio įrengtos pavėsinės su sėdimomis vietomis ir stalais, yra laužavietės, tereikia atsivežti kepimo įrangą. Tai – puiki lokacija ne tik stovyklavimui, bet ir Dzūkijos sostinės pažinimui.

 • Skanus dūmas nuotykių parke (Tauragė)

Išbandžius laipiojimo medžiais trasas Taurų nuotykių parke, didžiausiame Žemaitijoje ir garsėjančiame nameliais medyje, laikas pasistiprinti. Lankytojai gali planuoti kepti savo atsineštas gėrybes parko pavėsinėse. Prie jų yra laužavietė bei grotelės, administracijoje galima įsigyti malkų. Neprasukite nuotykių parke ir pro Pojūčių taką. Kilometro ilgio atkarpoje – net 100 skirtingų paviršių pojūčiams pažadinti.

Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ primena, kad leidžiantis į iškylą būtina elgtis atsakingai ir laikytis higienos etiketo, saugaus socialinio atstumo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)