aA
Tradicinės didžiausio Lietuvoje buriavimo sporto renginio – Kuršių marių regatos – metu, Neringos savivaldybėje startuos iniciatyva „NE plastiko bangai“, kurios dėka Neringa išskirtinai Lietuvoje taps pirmuoju kraštu, kuris aktyviai mažins plastiko taršą renginių metu ir skatins atostogautojus atkreipti dėmesį į ekologines problemas. Be to, numatyta, kad kartu su vietoje operuojančiais verslo partneriais bus įgyvendinti gamtai draugiški sprendimai, pasiūlyta alternatyvų vienkartiniam plastikui.
Kuršių marių regata, paskutinis etapas
Kuršių marių regata, paskutinis etapas
© Organizatorių nuotr.

Kaip rašoma pranešime spaudai, ES direktyva, uždrausianti prekybą vienkartinio plastiko gaminiais, turintiems lengvai prieinamus ekologiškus pakaitalus, įsigalios nuo 2021 m., tačiau, pasak Neringos mero Dariaus Jasaičio, jei yra dalykų, kuriuos galime padaryti jau šiemet, laukti nėra prasmės.

„Idėja kilo iš dialogo su Lietuvos buriuotojų bendruomene, kuri ir taip jau ilgą laiką rodo didelę pagarbą jūrai ir gamtai. Jie pasiūlė dar šiemet atsisakyti vienkartinio plastiko Kuršių marių regatoje. Palaikydami iniciatyvą esame nusiteikę dar platesniam jos išpildymui: vienkartinio plastiko atsisakyti skatinsime ir kituose Neringoje vyksiančiuose renginiuose, tiek kultūriniuose, tiek sportiniuose. Dar aktyviau prisijungti prie iniciatyvos kviesime kurortinį verslą. Kurorto gyventojus bei svečius raginsime prisidėti ir prie plastiko šiukšlių surinkimo Baltijos jūros, Kuršių marių laukinėse pakrantėje. Tai – dar viena aktuali problema“, – šiandien iniciatyvos pristatymo metu sakė Neringos meras D. Jasaitis.

Lietuvos buriuotojų sąjungos (LBS) prezidentas Naglis Nasvytis paminėjo, kad buriuotojų įsitraukimas ir iniciatyvumas – ne atsitiktinis.

„Idėja kilo jau 8 metus stebint pasaulio buriuomenės aktyvumą švarinant vandenynus. Lietuvos buriuomenė taip pat jau daugelį metų tausoja gamtą, laikosi ekologiškų principų: atsakingai elgiamės tiek jūroje, tiek sausumoje. Iniciatyva „NE plastiko bangai“ imsis realių veiksmų, ir tai bus įgyvendinta kartu su tokiais svarbiais partneriais kaip AB „Volfas Engelman“ ir prekybos tinklas „Maxima“, – sakė N. Nasvytis.

Kuršių marių regata, paskutinis etapas
Kuršių marių regata, paskutinis etapas
© Organizatorių nuotr.

Bravoro AB „Volfas Engelman“ iniciatyva renginio metu bus atsisakyta bokalų iš vienkartinio plastiko.

„Šiandien mums svarbus džentelmeniškas požiūris į gamtą ir jos tausojimą, todėl, kaip gėrimų, kurie renginių metu itin dažnai vartojami būtent iš vienkartinės taros, gamintojui svarbu atrasti sprendimus, kaip keisti nusistovėjusius įpročius. Kuršių marių regatos metu kartu su „CupCup“ įdiegsime deposito sistemą, kuri leis už minimalų mokestį nuomotis bokalą, kurį sugrąžinus renginio dalyviai tą mokestį atgaus. Tokiu būdu stipriai sumažinsime vienkartinio plastiko taršą“, – pristatymo metu pasakojo įmonės generalinis direktorius Marius Horbačauskas, pridūręs, kad kasmet vien jų produkcijos išpilstoma į bene 1,5 mln. vienkartinio plastiko bokalų.

Prie iniciatyvos prisijungė ir lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, kuris Nidoje Kuršių marių regatos metu iš prekybos išims visus plastikinius indus bei šiaudelius, o vietoje jų pirkėjams pasiūlys popierines, medines bei kitokias ekologiškas alternatyvas. Atitinkamas dėmesys bus skirtas maišeliams: vietoje įprastų permatomų, skirtų sveriamiems produktams, bus pasiūlyti nemokami popieriniai. Įprastus „Maximos“ pirkinių maišelius, pagamintus iš perdirbamo plastiko, regatos metu taip pat pakeis popieriniai, o pirkėjai raginami atsinešti savo daugkartinio naudojimo maišelius.

„Mūsų tikslas – ne tik kalbėti apie plastiko vartojimo mažinimą, bet ir imtis konkrečių veiksmų. Tikimės paskatinti pirkėjus rinktis labiau gamtą tausojančias alternatyvas ne tik regatos metu, bet ir po jos. Dar šiemet siekiame iki 30 proc. sumažinti plastikinių maišelių vartojimą. Pirkėjai „Maximose“ jau kurį laiką gali rinktis maišelius, pagamintus iš alternatyvių medžiagų: cukranendrių pluošto, kukurūzų, augalinio džiuto pluošto. Paskutinė mūsų naujiena – popieriniai pirkinių maišeliai“, – sako „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Plastikiniai indai
Plastikiniai indai
© Shutterstock

Galiausiai, iniciatyva „NE plastiko bangai“ dėmesio skirs edukacijai ir paskatinimui keisti požiūrį į plastiko taršą: visą savaitę įvažiuojant į Neringą bus galima gauti „BagFactory“ aplinkai draugiškus maišelius iš ekologiškos tekstilės bei atmintines, kaip kiekvienas asmeniškai gali prisidėti prie plastiko taršos mažinimo.

„Retas susimąsto, kokią žalą apinkai daro plastikiniai maišeliai. Atrodytų, jog vienas įsigytas vienkartinis plastikinis maišelis nieko nekeičia, tačiau taip pirkdami mes visi prisidedame prie šimtus kilometrų vandenyne besitęsiančios atliekų salos. Specialiai Kuršių marių regatai pagaminome novatorišką vienkartinį maišelį, kuris yra 100 proc. perdirbamas, jo gamybai naudojama ypač mažai energijos ir vandens pagrindo dažai“, – pasakojo įmonės vadovas Gvidas Krolis.

Iniciatyvą „NE plastiko bangai“ Neringoje organizuoja Neringos savivaldybė kartu su Lietuvos buriuotojų sąjunga (LBS) ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Šalys yra pasirašiusios memorandumą, kurio pagrindu pradėta iniciatyva „NE plastiko bangai“, kuri, tikima, pasieks ir atokiausius Lietuvos kampelius.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Meilės drama virto siaubo filmo vertu nusikaltimu: draugę pasmaugė, o savo vyrą padegė nuolat pildoma (56)

Susitikti draugę pakvietusi Šilalės rajono gyventoja nužudymui ruošėsi iš anksto, bandė...

Situacijai kaistant – žinios iš šalies ligoninių: dalis riboja planines paslaugas, kitos – pacientų lankymą COVID-19 nusinešė nė 50-ies neturėjusio telšiškio gyvybę

Vis daugiau ligoninių dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos Lietuvoje ir augančio...

Savaitės pabaigoje žada galingas audras: viename šalies regione prognozuojamas stiprus štormas (5)

Profesionalų kuruojamoje feisbuko grupėje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ prognozuojama, kad darbo...

Lietuva įteikė notą Baltarusijai (13)

Spalio 20 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministerija ( URM ) iškvietė Baltarusijos ambasados...

Latvijai imantis drakoniškų priemonių – neįprasta gyventojų reakcija: pyksta visai ne ant valdžios (614)

Latvijai dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos imantis ypač griežtų priemonių, gyventojai...

Liudas Dapkus. Pasibaigusio galiojimo žmonės (3)

Lietuvos sveikatos apsaugos ministras turėtų išnykti. Užsičiaupti. Nebedirbti. To norėtų tam...

Neištvėrusi LGBT vaiko mama atviru laišku kreipėsi į Nausėdą: paprašė trijų dalykų (440)

LGBT vaiko mama Rasa Račienė išplatino viešą kreipimąsi į prezidentą Gitaną Nausėdą. Ji...

Netrukus įsigalios papildomas ribojimas prekyvietėse be galimybių paso: vaistinės įspėja – eilės trigubės (608)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusprendė nuo penktadienio įvesti papildomą ribojimą...

Mirė poetas, prozininkas, publicistas Jonas Mačiukevičius (1)

Spalio 20 dieną, eidamas aštuoniasdešimt trečiuosius metus, mirė poetas, prozininkas, publicistas...

Landsbergis: Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis (83)

Graikijos pareigūnai sulaikė Sausio 13-osios byloje nuteistą Ukrainos pilietį Aleksandrą...