aA
Europos Sąjunga nuo 2021 metų klimato kaitos mažinimui skirtą finansavimą siūlo didinti 38 proc. iki 284 mlrd. eurų. Net 25 proc. šio biudžeto sumos ketinama investuoti į švariosios energetikos technologijų plėtrą.
Taip atrodo kai kurie pramoniniai Lenkijos regionai. O individualūs namai orą teršia dar intensyviau
© AFP / Scanpix

Pasak už klimato politiką ir energetiką atsakingo Europos Komisijos nario Miguelio Ariaso Cañete, kalbant apie klimato kaitos problemų sprendimą, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas švariai energetikai, didinant investicijas į šią sritį.

„Mes siūlome, kad švarios energetikos sistemai būtų skirta ne mažiau kaip 25 proc. nuo viso bendrojo biudžeto, skirto kovoti su klimato kaita“, – teigia M. A. Cañete, pridurdamas, jog iki šiol švariųjų technologijų kūrimui ES skyrė 20 proc.

Atsiųstame pranešime spaudai teigiama, jog ES biudžeto planas 2014–2020 metų laikotarpiui eina į pabaigą, todėl pradedamos diskusijos apie naują 2021–2027 metų finansinį laikotarpį.
M. A. Cañete teigimu, technologijų inovacijų vystymas atliks ypatingą vaidmenį klimato mažinimo procesuose, tačiau tai reikalauja didžiulių investicijų.

„Dėl to esame pasiruošę suteikti prieinamus finansinius ES resursus kaip atsvarą privatiems fondams“, – teigia EK atstovas.

Pastaraisiais metais Europa globaliu mastu pirmavo priemonėmis kovai su klimato kaita. Šiais metais ES pristato atnaujintą priemonių rinkinį – Strateginį energetikos technologijų (SET) planą, kurio tikslas – sutelkti ES valstybes nares, jų pramonę bei tyrėjų institutus, siekiant pereiti į švaresnės energetikos sistemą.

Šiuo metu Vienoje vykstančioje SET plano konferencijoje yra aptariami plano etapai ir prioritetai, finalizuojama įgyvendinimo strategija ES ir, kartu, nacionaliniais mastais.

„Didesniu ES finansavimu tikimasi suvienyti tiek viešuosius, tiek privačius investuotojus tvariosios energijos vizijos įgyvendinimui. Šis strateginis planas ne tik prisidėtų prie draugiškos aplinkai pramonės kūrimo, bet ir modernizuotų ekonomiką, kuri atneštų augimą ir naujas darbo vietas“, – sakė M. A. Cañete.

Tarša mieste
Tarša mieste
© DELFI / Andrius Ufartas

Verslas atsigręžia į vartotoją

Europos Sąjungos piliečiai tvirtai užima ekoinovacijų ir draugiškų aplinkai veiksmų lyderių poziciją. Remiantis 2017 metų ES „Eurobarometro“ apklausa, net 65 proc. europiečių rūšiuoja atliekas perdirbimui ir 35 proc. europiečių teigia taupantys energiją. Augant susirūpinimui dėl klimato kaitos ir žmogiškos veiklos padarinių aplinkai, visuomenė keičia senuosius įpročius į draugiškesnes aplinkai praktikas.

Kintanti vartotojų elgsena priverčia pasitempti ir atsakingas institucijas bei verslo atstovus. Net 94 proc. europiečių yra įsitikinę, kad labiausiai aplinką teršiantys verslai turėtų būti baudžiami – siūlo taikyti griežtesnes taršos kontrolės priemones pramonės produkcijai ir energijos gamybai (41 proc.). Daugiau nei trečdalis europiečių kelia būtinybę verslui investuoti į bendradarbiavimą su mokslininkais (35 proc.), kuriant perėjimą link švaresnių technologijų. 27 proc. ES piliečių įsitikinę, jog ES turėtų numatyti didesnį biudžetą finansinėms švaresnės energetikos paramoms.

Tvarumas – veiksnys verslams išlikti

Ekoinovacijų ir ekopolitikos vaidmuo pasaulyje auga, todėl investavimas į švaresnę energiją tampa vis labiau aktualus ir Lietuvos įmonėms. Vis dėlto, lyginant Lietuvos ir Vakarų Europos įmones, pastebima, jog Lietuvoje švariųjų gamybos inovacijų diegiama mažiau. Viena iš didžiausių šio atsilikimo priežasčių – lėšų trūkumas, todėl galimybė pasinaudoti šiai sričiai skiriama finansine parama, mokestinėmis lengvatomis, gali suteikti progą Lietuvos įmonėms įsidiegti švaresnes technologijas.

Priemonių švaresnei energijai diegimas naudingas ne tik įmonės prekės ženklui, bet ir įmonės finansams. Investicijų į ekoinovacijas naštą vėliau atsveria mažėjančios gamybos, pakavimo ar vežimo procesų sąnaudos. Novatoriškos gamybos technologijos didina įmonių konkurencingumą, suteikia progą joms sustiprinti produktų eksportą. Iš Lietuvos įmonių dažniau žaliąsias inovacijas diegia eksportui prekes gaminančios bendrovės, nes tarptautinėje rinkoje.

Eko energetika
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (335)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Gydytojai draudžia keisti vaistus dėl galimų pasekmių, o valstybė skatina: beveik 30 tūkstančių ant liepto krašto prie Seimo surengtas piketas (8)

Pernai liepą pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui, beveik 30 000 epilepsija sergančiųjų...

Arūnas Milašius. Vardan pigių malkų prašvilpėme progą sukurti orią valstybę (7)

Kaip tikina valdžia, kitais metais mes negyvensime chaose, nes priėmėme biudžetą. Klestinčios...

Nauja NATO kova su Rusija: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (28)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“ 0_0 (339)

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Paskelbė turtingiausius šou pasaulio atstovus: turtą uždirbo ir patys, ir pelnė iš santykių (120)

Neseniai pasirodžiusiame žurnale „Top" buvo paskelbti 500 turtingiausių Lietuvos žmonių. Tarp...

„MG Baltic“ byloje Landsbergis pasakojo apie susitikimus su Kurlianskiu atnaujinta 14.28 val. (552)

Teisėjai konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui taiko išskirtines sąlygas, nors šis to...

Kručinskai paviešino tarnyboms įteiktą pareiškimą: toks mokymas mums yra amoralus (839)

Gintaras Kručinskas savo socialinio tinklo paskyroje paviešino pareiškimą, kurį vakar įteikė...

Iki galo kovojęs Bilis finišavo greta medalio pirmas lietuvis, 50 m nuplaukęs greičiau nei per 21 sek. (1)

Simonui Biliui nepavyko papildyti Lietuvos rinktinės medalių taupyklės Hangdžou (Kinija)...

Tradicinė silkė pataluose: lietuviška ir labai skanu (3)

Šis patiekalas visada labai dailiai papuošia stalą, tai kartu ir užkandis , ir salotos. Silkę...