aA
Automatiniai kraujospūdžio matuokliai, pulsoksimetrai, elektroniniai termometrai, cukraus kiekio kraujyje matuokliai, skausmui malšinti skirti elektrostimuliatoriai ar kraujotaką pagerinantys masažuokliai namuose, kuriuose gyvena vyresnio amžiaus žmonės, šiandien – jokia naujiena. Dauguma Lietuvos senjorų visiškai susidraugavo su dauguma šių prietaisų ir netgi nebeįsivaizduoja, kaip reikėtų gyventi be jų. Vis dėlto Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė perspėja, kad kai kuriais atvejais šie senjorų draugai gali virsti priešais.
Kraujospūdžio matuoklis
Kraujospūdžio matuoklis
© Shutterstock

Patrauklu, nes paprasta naudoti

Anot šeimos gydytojos Elenos Šopytės, daugelis sveikatos kontrolei skirtų prietaisų kuriami taip, kad jais naudotis būtų labai paprasta. Jei trūksta įgūdžių – visada mielai paaiškins vaistininkas, parduodantis tokią elektronikos priemonę, ar šeimos gydytojas. Dėl to vyresnio amžiaus žmonėms paprastai nėra sunku tokia elektronikos įranga naudotis.

„Bene populiariausias – automatinis kraujo spaudimo matuoklis, kurį tikrai rasime kiekvieno senjoro namuose. Šį prietaisą rasime ne tik senjorų namuose, nes žinoti apie kraujospūdį ir jį kontroliuoti prireikia ne tik vyresnio amžiaus žmonėms. Dažnas namuose turi jau ir automatinį termometrą. Sergantys cukriniu diabetu namie naudojasi elektroniniais gliukomačiais – cukraus kiekio matuokliais“, – pasakoja gydytoja.

Ji taip pat pastebi, kad senjorai vis labiau domisi ir automatiniais pulsoksimetrais, kurie yra neinvaziniu būdu veikiantys prietaisai. Pulsoksimetras tiesiog pridedamas prie piršto, ir tai padeda įvertinti labai svarbias asmens organizmo charakteristikas – deguonies įsotinimą kraujyje ir pulsą.

Populiariausias – kraujospūdžio matuoklis

Kaip populiariausią ir, žinoma, naudingiausią namuose naudojamą prietaisą, ji įvardija automatinį kraujospūdžio matuoklį. Be to, pastebi, kad vis daugiau senjorų įsigyja automatinį gliukomatį net ir nesirgdami diabetu – tiesiog namų sąlygomis stebi savo gliukozės kiekį kraujyje. Pastebėję pokyčius senjorai bando reguliuoti savo mitybą arba kreipiasi į šeimos gydytojus.

Tyrimai
Tyrimai
© DELFI / Karolina Pansevič

Kokių nors naujų, staiga išpopuliarėjusių ir sykiu ypač naudingų prietaisų senjorų sveikatai kontroliuoti E. Šopytė nei mūsų šalies, nei pasaulio praktikoje nepastebi.

„Pastaruoju metu revoliucijos šioje srityje turbūt nebuvo. Tikrai didelė pažanga buvo automatiniai kraujo spaudimo matuokliai, kuriais senjoras ir būdamas vienas namie gali pamatuoti savo arterinį kraujo spaudimą bei jį reguliuoti. Naujos kartos kraujospūdžio aparatai, turintys ir ritmo nustatymo funkciją, ypač naudingi žmonėms, turėjusiems ritmo sutrikimo problemų. Žmogus gali ir nieko nejausti, bet užfiksavęs sutrikusį ritmą kraujospūdžio aparatas jam praneša, todėl žmogus gali laiku kreiptis pagalbos“, – atkreipia dėmesį gydytoja.

Kada draugai gali tapti priešais

Kaip rašoma pranešime spaudai, su elektronikos prietaisais susidraugavusius vyresnio amžiaus žmones ar juos prižiūrinčius asmenis EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė perspėja būti atidiems: kai kada šios iš pirmo žvilgsnio draugiškos technologijos gali tapti ir nelabai draugiškos ar netgi tapti sveikatą gadinančiais namų teršalais.

Perdirbimui surinktos baterijos
Perdirbimui surinktos baterijos
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Visi šie prietaisai turi vieną bendrą savybę – veikia su baterijomis ar akumuliatorias. Jei vartojamos vienkartinės baterijos, jos gali būti kaupiamos stalčiuose ar sandėliukuose, kur dėl per aukštos temperatūros gali pradėti tekėti, pūstis ar net sprogti.

Jei sandėliuke ar stalčiuje, kur yra tokios nepalankios sąlygos, atsidūrė visas sugedęs ir nebenaudojamas prietaisas, o dar su baterijomis, pažeistų baterijų poveikis elektronikai dėl įvairių prasidėjusių cheminių reakcijų gali būti nenuspėjamas ir dargi labai pavojingas. Į orą gali patekti aplinką teršiančios toksiškos dujos, kurios, kaip rodo tyrimai, neigiamai veikia žmonių sveikatą“, – aiškina EPA projektų vadovė.

EPA atstovė taip pat primena, kad baterijas ir smulkią elektronikos įrangą galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. Nebepataisoma arba dėl kitų priežasčių naudojimui nebetinkama pilnos komplektacijos stambiagabaritė elektronika nemokamai išvežama iš namų užregistravus iškvietimą telefonu arba užpildžius formą internete.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
2.5600

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (189)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Lina Širvinskienė | D+ nariams

Pandemija – tobulas laikas pradėti verslą: pagrindinis sėkmės įrankis – ne pinigai Ciklas „Kaip pradėti savo verslą: nuo idėjos iki sėkmės“, II dalis

Kas bendro tarp tokių kompanijų kaip „Microsoft“, „FedEx“, „General Motors“ ? Atsakymas:...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (416)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Aštuoni kontraceptinių tablečių šalutiniai poveikiai, apie kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris

Tai buvo geriausias laikas, tai buvo sunkiausias laikas – ei, nejaugi ką tik taikliai apibūdinome...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto (13)

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Siaubinga „Tesla“ avarija: vairuotojas išgyveno, bet baterijos celės išdaužė aplinkinių namų langus (19)

Greitis – viena dažniausių avarijų priežasčių. Tuo dar kartą galėjo įsitikinti policijos...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (44)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Evelina Joteikaitė | D+ nariams

Psichoterapeutas paaiškino, kur slypi „velnio apsėstuoju“ vadintu Paganini fenomenas: klausytojams sukeldavo ekstazę

XIX a. italų smuikininkas , gitaristas ir kompozitorius Niccolo Paganini įgijo „velnio...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (16)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Kalbos ekspertė trijų moterų valdymui įvardyti pasiūlė naują žodį: kadencijai baigiantis pažiūrėsim, kas kaip (7)

Susiklosčius neįprastoms politinėms aplinkybėms (valdžios viršūnėn iškilo trys moterys), šen...

|Maža didelių žinių kaina