aA
Lietuvoje per metus kiekvienas žmogus galėtų išrūšiuoti apie 60,5 kg pakuočių atliekų. „Nors tai atrodo nedaug, tačiau pakuotės yra labai lengvos ir užima daug vietos. Pavyzdžiui, konteineryje jos gali užimti iki 80 proc. tūrio”, – teigia VšĮ „Žaliasis taškas” marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė. Skaičiuojama, kad vienas lietuvis per metus išrūšiuoja tik apie 10 kg atliekų, neretai padarydamas ir rūšiavimo klaidų.
Meninė "Šiukšlių" instaliacija Palangoje
© DELFI / Orestas Gurevičius

Rūšiavimas yra viena svarbiausių veiklų, kuria kiekvienas galime prisidėti prie aplinkos saugojimo ir taršos mažinimo. Rūšiuojant atliekas, jos nepatenka į sąvartynus, o yra perdirbamos ar panaudojamos energijai išgauti, todėl mažiau teršia mūsų aplinką. Tad kiekvieno mūsų indėlis – labai svarbus”, – apie rūšiavimo svarbą kalbėjo S. Rasalė.

Tačiau kasdien rūšiuojant buityje susidarančias atliekas, daugelis gyventojų neretai sudvejoja: į kurį konteinerį reikėtų išmesti vienas ar kitas išrūšiuotas atliekas.

„Trys spalvoti konteineriai mums visuomet primena, jog į žaliąjį keliauja stiklo pakuotės ir atliekos, į mėlynąjį – popieriaus ir kartono pakuotės, o į geltonąjį konteinerį patenka daugiausia skirtingų atliekų: plastikinės, metalinės ir kombinuotos – daugiasluoksnės – pakuotės”, – tikina pašnekovė.

Antrinės žaliavos
Antrinės žaliavos
© Shutterstock nuotr.

Dažniausios rūšiavimo klaidos

Bene dažniausiai pasitaikanti rūšiavimo klaida – panaudotų popierinių rankšluosčių bei servetėlių išmetimas į popieriui skirtus konteinerius. Deja, tačiau tokios atliekos nėra rūšiuojamos ir popierinius rankšluosčius reiktų mesti ne į popieriaus, bet į bendrą komunalinių atliekų konteinerį.

Dar viena į popieriaus ar plastiko rūšiavimo konteinerį neturinti patekti atlieka – sauskelnės. Šios atliekos turėtų būti šalinamos irgi į komunalinių atliekų konteinerį. Dokumentų segtuvų su metalinėmis dalimis taip pat negalima mesti į popieriui skirtą rūšiavimo konteinerį. Tokius segtuvus reiktų išmesti į komunalinių atliekų konteinerius.

Neretai pasitaikanti klaida – TetraPak pakuotės išmetimas į popieriui rūšiuoti skirtą konteinerį. Sulčių, pieno ar kitų gėrimų TetraPak pakuotes reiktų išmesti į plastiko konteinerį, nes šios pakuotės daugiasluoksnės. Dantų šepetėliai ir skutimosi peiliukai, deja, bet nėra rūšiuojami ir jų mesti į plastiko, geltonąjį konteinerį negalima – šias atliekas reiktų pašalinti į komunalinių atliekų konteinerį.

Kartu su plastikinėmis pakuotėmis į plastiko konteinerį reiktų mesti ir visas metalines konservų pakuotes. Stiklainius reiktų mesti į stiklo konteinerius, tačiau stiklainių dangtelius reiktų rūšiuojant išmesti į plastikui skirtą konteinerį.

Rūšiavimo konteineriai
Rūšiavimo konteineriai
© DELFI / Tomas Vinickas

Sudužus veidrodžiui ar porceliano, krištolo, keramikos gaminiams jų nevalia mesti į stiklui rūšiuoti skirtus konteinerius. Tokias išvardytas atliekas bei televizorių ekranus, namų langų stiklų paketus ar automobilių stiklus derėtų gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles, esančias kiekvienoje apskrityje.

Pakeitus perdegusias lemputes naujomis, senųjų mesti į stiklui skirtą konteinerį negalima – tokias atliekas kaip senos lemputės, baterijos ar kitas smulkias elektronikos ar elektros atliekas galima išmesti į specialias gamintojų ir importuotojų įsteigtas elektros atliekų priėmimo vietas, kurios dažnai būna įrengiamos ir didesnėse parduotuvėse.

Ne tik tokias smulkias, bet ir didesnes elektros ir elektronikos atliekas nemokamai galima priduoti į savivaldybių įsteigtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

Atliekos
Atliekos
© DELFI / Andrius Ufartas

Plauti ar neplauti?

„Nors vyrauja mitas, kad rūšiavimui ir perdirbimui tinkamos tik išplautos pakuotės, tačiau tai nėra tiesa. Tobulėjant technologijoms, rūšiavimas mums tampa vis paprastesne veikla, tad plauti pakuočių ar nulupti etikečių nebereikia. Svarbiausia, jog iš pakuočių nebėgtų skysčiai, galintys konteineryje užteršti kitas švarias pakuotes”, – teigia S. Rasalė.

Taigi, prieš metant pakuotes į rūšiavimo konteinerius, jų išplauti nėra būtina, jei galite išskalauti – išskalaukite, tačiau būtinai išpilkite iš stiklainių ar įvairių plastikinių indelių bei butelių juose esančius skysčius ar maisto likučius.

Pakuotėse paliktos organinės atliekos ne tik užteršia kitas rūšiavimo konteineryje esančias antrines žaliavas, tačiau pūva ir skleidžia nemalonų kvapą.

Atliekų kultūra
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (131)

Rytoj Semas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (44)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (327)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (632)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1497)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (32)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (10)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (109)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (7)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (1)

Kalifornijoje , Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes....