Lietuvos socialinių tyrimų centro Sociologijos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Aidukaitė, daug prisidėjusi prie instituto atlikto tyrimo „Būsto politika Lietuvoje: raida, problemos ir pilietinės iniciatyvos“, DELFI atskleidė pagrindines priežastis, dėl kurių dalis žmonių nenori net pagalvoti apie daugiabučių modernizaciją.
Miestai pagražėtų, jei būtų renovuota daugiau daugiabučių
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Renovaciją stabdo neigiamas išankstinis nusistatymas

Anot jos, šiais metais fiksuotas daugiabučių namų renovacijos proveržis neatsiejamas nuo aukščiausios valdžios pastangų. Ne gyventojai, bet pirmiausia Vyriausybė parodė iniciatyvą, kad renovacijos klausimas pagaliau pajudėtų.

Nors padidinus valstybės paramą Lietuvoje kasdien atsiranda po kelis daugiabučius, kurie ryžtasi renovacijai, mokslininkė pastebi, kad yra nemažai žmonių, kurie namų atnaujinimui pritarti nenori.

Tačiau, pasak J. Aidukaitės, gyventojai žymiai greičiau pritartų renovacijai, jei name atsirastų lyderis, kuris paskatintų žmones veikti: „Renovacija yra ne tik ekonominis ir inžinerinis reiškinys, bet ir socialinis. Tam, kad daugiabutyje būtų atlikta renovacija, reikia labai aiškaus lyderio, kuris sutartų su visais kaimynais, juos įtikintų, išmanytų renovacijos reikalus ir buhalteriją, sutvarkytų biurokratinius reikalus, rūpintųsi paskola.“

Kita vertus, renovacijai labai dažnai nepritariama dėl išankstinio nusistatymo, kad vykdant statybas plaunami pinigai. Be to, dažnai nepagrįstai nepasitikima ir bendrijos pirmininku. „Žmonės nepasitiki statybų bendrovėmis, nepasitiki ir pirmininku – įtaria, kad jis gali dalį bendrų pinigų nusavinti. Statybos darbai siejami su korupcija, pinigų nutekinimu ir pan.“, - priežastis, stabdančias renovaciją vardijo profesorė.

Labiausiai priešinasi gaunantys kompensacijas

Pasidomėjus, kurios visuomenės grupės labiausiai priešinasi daugiabučių atnaujinimui, mokslininkė įvardijo pensininkus ir socialiai remtinus asmenis, kurie gauna kompensaciją už šildymą. Tai yra paradoksali situacija, nes gaunantiems kompensacijas už šildymą renovacijos išlaidas dengia valstybė.

Įvertinus situaciją didmiesčiuose, Vilnius už Kauną, J. Aidukaitės teigimu, labiau pažengęs. „Mes apklausėme veikiančių bendrijų pirmininkus ir 18 proc. pirmininkų nurodė, kad jų namas pilnai renovuotas Vilniuje, o Kaune tokių – tik 6 proc.“, - sakė pašnekovė.

Renovacija yra ne tik ekonominis ir inžinerinis reiškinys, bet ir socialinis. Tam, kad daugiabutyje būtų atlikta renovacija, reikia labai aiškaus lyderio, kuris sutartų su visais kaimynais, juos įtikintų, išmanytų renovacijos reikalus ir buhalteriją, sutvarkytų biurokratinius reikalus, rūpintųsi paskola.
J. Aidukaitė

Visgi ji pastebėjo, kad labiausiai bijantys biurokratinių procesų renkasi dalinę renovaciją: „Kai kurie gyventojai patys susiremontuoja laiptinę, stogą, atnaujina šilumos punktą, pasikeičia langus ir pan. Kai kurie net elektros instaliaciją ir vamzdynus pasikeičia. O tai irgi yra namo atnaujinimas.“

Vis dėlto, anot J. Aidukaitės, pinigų trūkumas – vienas rimčiausių renovacijos kliuvinių. „Pinigų stygius – labai svarbi priežastis, ypač tokioje skurdžioje šalyje, kaip Lietuva“, - konstatavo profesorė.

Todėl labai svarbu, jos manymu, kad valstybė žymiai padidino savo indėlį į daugiabučių namų renovaciją, kompensuodama kur kas didesnę išlaidų dalį nei buvo iki šiol. Gyventojams mažėjanti ekonominė našta leidžia greičiau įsibėgėti renovacijos traukiniui.

Visgi jei norima, kad renovacija vyktų dar greičiau, J. Aidukaitė patarė išsklaidyti neigiamus mitus ir paviešinti daugiau užkrečiančių teigiamų pavyzdžių.

„Apskritai trūksta daugiau teigiamų pavyzdžių, krizės metais ekonominiai svyravimai bei bankų nestabilumas stabdė renovacijos procesą. Kita svarbi priežastis, minima bendrijų pirmininkų, - gerų statybos įmonių ir statybininkų trūkumas. Taip pat reikia daugiau aktyvių bendrijų pirmininkų, galinčių labai daug laiko skirti namo renovacijai. Be to, trūksta paramos iš savivaldybių. Reikėtų daugiau jų konsultacijų, apmokymų lyderiams, kurie apsiima atlikti renovaciją“, - kas pagreitintų daugiabučių modernizacijos procesą, vardijo pašnekovė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Policija tapo draudimo kainų įkaite: nebeįperka „Kasko“, automobilius remontuos pati (207)

Kelis kartus išaugę automobilių draudimo įkainiai galvos skausmu tapo ne tik eiliniams Lietuvos...

Buvęs KGB karininkas: Rusijoje – didžiulės paranojos ženklai 2,3 mln. rusų – „stop sąrašuose“ (15)

Kremlius vis labiau ir labiau milijonams rusų apsunkina galimybes išvykti į kitas šalis. Ypač...

Lietuviai siekia atidaryti unikalų restoranų tinklą JAV

Patyręs Lietuvos maitinimo ir svetingumo (HoRaCe) srities ekspertas Rolandas Pulauskas kartu su...

Miestelis, kur Žolinės atlaidai – svarbiau nei Naujieji (85)

Nė dviejų tūkstančių gyventojų neturinti Krekenava rugpjūčio 15 dieną pasikeičia...

Amžius – svarbus rodiklis imant būsto paskolą (119)

Jei esate vyresnio amžiaus ir norite pasiimti paskolą, bankai jos gali ir nesuteikti.

Dermatologės patarimai: kaip prižiūrėti vietas, kurios pirmiausia išduoda amžių (11)

Kad ir kaip atsakingai prisižiūrėtumėte, kai kurios kūno vietos dažnai vis tiek išduoda...

5 patarimai, kaip net sunkiausią dieną atrodyti stilingai (4)

Jau daug metų sukuosi mados ir stiliaus pasaulyje. Per tuos metus vienas dalykas tapo aiškus,...

Vilniaus centre eismą stabdė Pauliaus Aršausko „Lamborghini“: situacija – verta kino filmo (24)

Žolinių išvakarėse, antradienį, Vilniaus centre buriavosi šimtai pasilinksminti nusiteikusių...

Sukate galvą, kuo nustebinti svečius? Metas išbandyti sūrių lentą, kuriai neatsispirs nė vienas deriniai ir pagardai (4)

Ar prie vyno, ar prie vyro, ar prie draugų, ar prie šeimos narių visuomet tiks puiki sūrių...

Pajuokauti sumanę Laisvės alėją rekonstruojantys darbininkai netikėtai pateko į kadrą (205)

Karštą vasaros dieną rekonstruojamoje kauniečių pamėgtos Laisvės alėjos dalyje vyko...