aA
Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune rudenį pradės veikti „Academia Cum Laude“ – Lietuvoje precedento neturinti unikali individualių studijų sistema, paremta tutoryste.
Studentai
Studentai
© VDU

Diplomas Cum Laude (lot. – su pagyrimu) teikiamas daugelyje pasaulio universitetų studentams, kurie baigė studijas ypač aukštais balais. Būtent tokiems motyvuotiems jaunuoliams, visuomet siekiantiems žinoti daugiau, ir bus skirtos naujosios studijos. „Academia Cum Laude“, pirmiausiai, – tai dėstytojų ir studentų bendrystė. Ji sutelkia dėstytojus ir studentus, norinčius ir galinčius siekti daugiau nei standartinės studijų programos bei sistemos“, – paaiškino Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, profesorius Juozas Augutis.

Naujoji sistema pasiūlys studijas, kurios sujungia prestižinių universitetų, Kembridžo ir Harvardo, studijų modelius. Esminis šios sistemos bruožas yra galimybė studentui pačiam pasirinkti, kaip studijuoti – plečiant arba gilinant savo žinias. Svarbu ir tai, kad kiekvienas į akademiją įstojęs studentas turės asmeninį tutorių, savo srities profesionalą.

Kaip ir Harvardo universitete „Academia Cum Laude“ leis studentui rinktis platų dalykų spektrą apimančias studijas, atitinkančias laisvųjų menų (lot. artes liberales) studijų sistemą, pagal kurią nuo atkūrimo (1989 m.) dirba ir VDU. Tuo tarpu iš Kembridžo universiteto pritaikytas tutorystės principas: galimybė gilinti konkrečios srities žinias dirbant su tutoriumi (kuratoriumi) – aukščiausio tarptautinio lygio mokslininku, tyrėju arba pripažintu menininku.

Atsižvelgta ir į tai, kad dažnas stojantysis nėra galutinai apsisprendęs dėl savo specialybės – akademija suteiks galimybę specializaciją rinktis vėlesniuose kursuose arba net ją keisti radikaliai.

Pavyzdžiui, filosofiją ir politinę kritiką studijuojantis studentas, norėdamas gilinti žinias šioje srityje, galės pasirinkti papildomų, šiai sričiai aktualių dalykų – graikų ar vokiečių kalbą, logiką, retoriką ar medijas. Iš kitos pusės, norėdamas plėsti savo žinių spektrą, studentas galės rinktis su pagrindine studijų programa nesusijusius dalykus – išbandyti įvairių sričių derinius, išmokti mąstyti tarpdalykiškai.

Pasak rektoriaus, viena didžiausių Lietuvos švietimo sistemos problemų yra ta, jog šalies studentai yra verčiami stoti į labai siauros specializacijos studijas. Tuo tarpu VDU remiasi artes liberales sistema, kuri pabrėžia, jog jauno žmogaus nevalia sprausti į rėmus – jam reikia duoti daugiau laiko tam, kad išsirinktų gyvenimo kelią. „Academia Cum Laude“ tęsia ir praplečia šią bendrauniversitetinio išsilavinimo tradiciją.

„Suteiksime galimybę studentui rinktis papildomą sritį, paraleliai gilinantis į savo pasirinktos pagrindinės specialybės mokslus. Gali būti, kad tik po kelerių studijų metų jaunuolis supras, jog savo gyvenimą norėtų sieti būtent su ta papildomai studijuota sritimi. Ir mūsų universitetas jam jau bus suteikęs bazinius pamatus. VDU turi didelės patirties šioje srityje, nes yra bene labiausiai Lietuvoje išvystęs ir ištobulinęs gretutinių, taip pat tarpdisciplinių studijų programas“, – akcentavo prof. Juozas Augutis. VDU studentams gretutinės studijos siūlomos nuo pat universiteto atkūrimo 1989 metais.

„Academia Cum Laude“ veiks kaip universitetas universitete – iš fakultetų į akademiją deleguoti aukščiausio lygio dėstytojai sukurs sąlygas konkursą laimėjusiems studentams susidaryti individualių studijų planą iš visų universitete esančių dalykų. Akademijoje studentai mokysis gretutinių studijų pagrindu, lygiagrečiai su pagrindine studijų programa. Tutorių jie galės rinktis iš visų universiteto fakultetų – nebūtinai iš to, kuriame studijuojama pagrindinė studijų programa.

Akademijos tutoriai – savo sričių ekspertai, pripažįstami ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje erdvėje – dirbs kartu su studentais. Jie bus ne tik dėstytojai, bet ir mokslinės veiklos vedliai, pagalbininkai, kurie konsultuos studentus, kartu su jais užsiims moksline, praktine veikla, dalinsis patirtimi ir padės jiems siekti savo tikslų. Tarp būsimų tutorių – filosofas Leonidas Donskis, istorikas Egidijus Aleksandravičius, fotografas Romualdas Požerskis, socialinio darbo profesorius, Jungtinių Tautų ekspertas Jonas Ruškus ir daug kitų.

„Esame vienas tarptautiškiausių universitetų Baltijos šalyse. Vien 2015 m. VDU dėstė apie 200 ekspertų iš užsienio, tarptautiniai studentai sudaro 10 proc. bendro studijuojančiųjų skaičiaus. VDU dirba ir aukščiausio lygio šalies profesionalai, tą pripažino ir tarptautiniai ekspertai“, – tutorių mokslinį potencialą pabrėžė VDU rektorius. Studijų ir mokslo stebėsenos bei analizės centro MOSTA tarptautiniame vertinime 2015 metais VDU mokslinis potencialas gavo aukščiausius balus Lietuvoje.

„Academia Cum Laude“ studijas VDU siūlo labiausiai motyvuotiems ir inovatyvių sprendimų ieškantiems studentams, kurie siekia aukšto lygio tarpdisciplininio išsilavinimo. Ši sistema kviečia anksti pradėti mąstyti plačiai, plėsti kūrybiškumo ribas ir savo galimybes darbo rinkoje.

VDU
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dramatiškos nuotaikos Europoje: ateinančias savaites situacija blogės, ir ji visiškai kitokia, nei buvo pavasarį vakcina nėra stebuklas, Kalėdoms gerų naujienų neplanuojama (464)

Naujai koronaviruso bangai skandinant Europą, į pandemijos suvaldymą vis aktyviau bando įsitraukti...

Koronavirusas apsiautė Utenos ir Marijampolės klubus: komandų gretose – 31 atvejis (19)

Antradienį apie du teigiamus koronaviruso testus pranešęs Utenos „Juventus“ klubas susidūrė...

Dvi Europos galiūnės grįžta prie karantino: net didžiausi pesimistai to neprognozavo papildyta 09.50 (100)

Virtualus Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikimas virs bandymu išspręsti COVID-19 krizę, dviem...

Lietuvos jaunimo požiūris į nuosavą būstą keičiasi: tai vakarietiško mąstymo ar finansinių sunkumų pasekmė? (221)

Vienas pagrindinių NT rinkos variklių – jaunas žmogus, kuris perka pirmąjį savo būstą arba...

Antrą bangą išgyvenantys viešbučiai imasi visų išlikimo taktikų: siūlo bekontaktes registracijas ir net prisuka šildymą (100)

Pirmajai koronaviuso bangai smarkiai smogus viešbučių sektoriui, antrosios jie gali ir neatlaikyti,...

Treneris Pauliukevičius pasakė, kas geriausiai tirpdo kūno riebalus: nereikės nė treniruoklio (79)

Kaip manote, kurie pratimai efektyviausiai degina jūsų kalorijas? Treneris Andrius Pauliukevičius...

Agnė Vareikaitė | D+ nariams

Prieš ir po: 130 kv. metrų būstą savo rankomis pavertė kai kuo ypatingu

Lietuvę Miglę Rijkhoek, gyvenančią Nyderlanduose, daugelis atrado instagrame . Ši moteris žavi...

Prognozuoja, kad Lietuvoje daugės gyventojų: nebėra kam išvažiuoti (168)

Komentuodamas pastaraisiais metais Lietuvoje stebimą gyventojų skaičiaus augimą, Visuomenės...

FNTT: nelegaliai automobilius pardavinėjęs telšiškis siunčiamas į teismą (54)

Į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnų...

Prancūzija, į kurią iškeliavo „Žalgiris“, stabdo krepšinio čempionatą (54)

Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui paskelbus nacionalinį karantiną, dar tą patį...

|Maža didelių žinių kaina