aA
Nauji metai Lietuvoje prasidėjo kartu su naujos kaupimo pensijai tvarkos pradžia. Prie kaupimo antroje pakopoje prijungus visus iki 40 metų dirbančiuosius papildomas kaupimas tapo aktualesnis dar didesnei daliai gyventojų. Dar gruodžio mėnesį pristatydamas pensijų kaupimo naujoves portalas DELFI kvietė skaitytojus užduoti klausimus Sodrai apie būsimus pasikeitimus. Kviečiame susipažinti su daugeliui aktualia informacija apie būsimas pensijas ir papildomą kaupimą.
Pasitikrinkite, kas jūsų laukia, jei nekaupsite pensijai papildomai
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nuo 2019 m. įsigaliojus naujai papildomo kaupimo tvarkai į antros pakopos pensijų fondus gyventojų lėšos bus pervedamos ne iš Sodros, kaip anksčiau, bet atskaičiuojant nuo gyventojo atlyginimo. Tie gyventojai, kurie iki šiol kaupė maksimaliai, prie antros pakopos prisidėdami papildomai 2 proc. nuo savo atlyginimo, nuo šių metų į antros pakopos fondus perves 3 proc. nuo savo atlyginimo.

Tie, kurie papildomai iki šiol neprisidėjo, nuo savo atlyginimo į fondą atiduos 1,8 proc. šiais metais. Vėliau procentas didės, kol po penkerių metų pasieks 3 proc. Iki šiol antroje pakopoje pasirinkę kaupti gyventojai galėjo tikėtis sumažintos Sodros pensijos, nes iš jos dalis pinigų buvo pervedami į antros pakopos pensijų fondus. Būtent apie sumažintą pensiją ir klausė dalis DELFI skaitytojų.Pavyzdžiui, skaitytoja Birutė domėjosi, ar sustabdžius kaupimą antroje pensijų pakopoje Sodros pensiją ji gaus nebesumažintą. Jei gyventoja nuspręs sukauptas lėšas sugrąžinti į Sodrą, jai bus atkurtas Sodros pensijos dydis tarsi ji nė nebūtų dalyvavusi kaupime.Jei pensijų fonde bus daugiau lėšų nei buvo pervesta iš Sodros, asmuo galės įsigyti daugiau apskaitos vienetų, pagal kuriuos apskaičiuojama Sodros mokama senatvės pensija. Jei pensijų fonde bus mažiau lėšų nei buvo pervesta iš Sodros, žmogui bus tiesiog sugrąžinta teisė į nesumažintą Sodros pensiją.

Pasitikrinkite, kas jūsų laukia, jei nekaupsite pensijai papildomai
© DELFI / Orestas Gurevičius

Skaitytojas Evaldas domėjosi, kiek sumažėtų Sodros skiriama pensija, jei asmuo, kurio amžius iki 40 metų, dalyvautų papildomame kaupime. Kaip jau minėta, pasikeitus tvarkai, kai lėšos į antros pakopos pensijų fondus pervedamos nuo asmens atlyginimo, o nebe iš Sodros, Sodros pensijai kaupimas antroje pakopoje nebeturės – antroje pakopoje kaupiantiems gyventojams Sodros skiriama pensija nemažės.

Keletas skaitytojų klausė, kokia bus jų pensija šiais metais, tačiau kiekvieno asmens atvejis yra individualus. Kaip informuoja Sodra, kiekvieno asmens pensijos dydį lemia tai, kiek žmogus yra sukaupęs stažo, kokia yra jo taškų suma, bazinės pensijos rodiklis ir kokia bus apskaitos vieneto vertė tais metais, kai asmuo išeis į pensiją. Sodros skiriamą pensiją sudaro bendroji ir individualioji pensijos dalys.Bendroji pensijos dalis priklauso nuo bazinio pensijos dydžio. Pavyzdžiui, šiuo metu jis siekia 152,92 eur ir sukaupto stažo, padalinto iš būtinojo stažo. Pernai būtinasis stažas siekė 30,5 metus.


Individualioji pensijos dalis bus priklausys nuo sukauptų taškų (pensijos apskaitos vienetų) ir taško vertės metais, kai išeinama į pensiją. Pavyzdžiui, 2018 m. taško vertė siekė 3,27 eur. 1 taškas įgyjamas, jei per metus darbdavys ar asmuo savarankiškai sumoka pensijų draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų, kuris yra 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2018 m. VDU siekė 808 eur.Norintiems sužinoti, kokia pensija laukia senatvėje kaupinat ant nekaupiant papildomai, Sodra nuo šių metų pradžios pristatė naują pensijų skaičiuoklę. Ji leidžia gyventojui pasižiūrėti skirtingus pensijos pajamų scenarijus gaunant pensiją tik iš valstybės ar ir iš antros pakopos pensijų fondų.

Norint pasinaudoti skaičiuokle reikia prisijungti prie asmeninės Sodros paskyros. Titulinio puslapio apačioje gyventojas išvys pasirinkimą „Eiti į prognozuojamos pensijos skaičiuoklę“. Paspaudus šią nuorodą atsidarys skaičiuoklė, kurioje jau bus suvesti sukaupto stažo, pensijos apskaitos vienetai arba taškai. Asmeniui teliks nurodyti antros pakopos pensijų fonde sukauptą sumą ir savo atlyginimą.Naujoje skaičiuoklėje gyventojas galės išvysti visus galimus pensijų kaupimo variantus: nutraukus ar sustabdžius kaupimą pensijų fonde, tiek jame likus ar pradėjus kaupti šiemet. Būsima pensija skaičiuoklėje apskaičiuota darant prielaidą, kad asmuo dirbs be pertraukų iki tol, kol sulauks pensinio amžiaus ir iškart išeis į pensiją. Taip pat įskaičiuojama prielaida, kad gyventojo darbo užmokestis augs tokiu pačiu greičiu kaip šalies vidutinis darbo užmokestis.

A senior citizen in Vilnius
A senior citizen in Vilnius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis


DELFI skaitytojai taip pat domėjosi, ar įsigaliojus naujai pensijų kaupimo tvarkai gyventojai gali atsisakyti toliau kaupti antroje pakopoje. Taip pat galimybe nekaupti papildomai domėjosi tie, kurie nuo šių metų į kaupimą įtraukti automatiškai.

Kaip nurodo Sodra, gyventojai gali atsisakyti toliau dalyvauti papildomame pensijų kaupime. Ar dalyvauti papildomame pensijų kaupime, gyventojai gali iki šių metų birželio 30 d. Jau dalyvaujantys kaupime, bet nusprendę pasitraukti gyventojai apie savo sprendimą turi informuoti savo kaupimo bendrovę, o naujai prie kaupimo prijungti gyventojai apie savo apsisprendimą turi pranešti Sodrai. Jei gyventojas nori toliau papildomai kaupti pensijai, jam nieko daryti nereikia.


Skaitytoja Dalia smalsavo, kas nutiks su jos kaupiama papildoma pensija antroje pakopoje, jei ji neteks darbo. Kaip atsako Sodra, tokiu atveju įmokos į pensijų fondą yra nenuskaičiuojamos, tačiau naujoji sistema leidžia pasinaudoti naujove – kaupimo atostogomis. Įstatyme numatyta galimybė kaupime padaryti 12 mėnesių pertrauką. Ja galima pasinaudoti bet kada, kai tik prireikia. Taip pat mėnesiai gali būti panaudoti dalimis, tačiau bendra trukmė negali viršyti vienerių metų.

Dar vienas iš aktualių skaitytojams klausimų – ar antroje pakopoje kaupiamos lėšos yra paveldimos. Kaip nurodo Sodra, papildomai sukauptos lėšos iki anuiteto įsigijimo yra paveldimos. Anuitetą asmuo turi įsigyti, kai sulaukęs pensijos amžiaus jis būna sukaupęs daugiau nei 10 tūkst. eur.Anuitetai nuo 2019 m. bus dviejų rūšių – standartinis ir atidėtasis.

Standartinio anuiteto sąlygos tokios pačios kaip iki galiojusio iki šių metų.

Tuo metu atidėtasis anuitetas suteikia garantuojamą mokėjimo laikotarpį. Tiesiog kaupiantysis 10-15 proc. sukauptos sumos gali skirti pensijų anuiteto išmokoms, kurios pradedamos mokėti sulaukus 85 metų ir mokamos iki gyvenimo pabaigos. Jei pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos. Nuo senatvės pensijos amžiaus iki 85 metų asmuo gautų periodines išmokas iš savo pensijų fondo – šie pinigai yra paveldimi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Europos šalys išgyvena COVID-19 atvejų prieaugį, bet košmarą patyrusi Italija to išvengia: ką išmoko italai? (32)

Siaubingiausia COVID-19 pandemijos akimirka Italijoje buvo šių metų kovo 27 d., kai šalies...

Lietuviai plūsta į pajūrį. Palanga sparčiai pilnėja gauti nakvynę beveik neįmanoma (69)

Nenutrūkstamu srautu į Palangą lekiantys automobiliai baigia užpildyti kurorto gatves....

Linkevičius: ES ministrai nusprendė įvesti sankcijas Baltarusijai (113)

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai palaiko individualių sankcijų už smurtą ir...

Parodė, kaip atrodo už 15 eurų išnuomojamas kambarys Palangoje: mus priėmė kaip mylimus giminaičius (7)

Garsusis „Youtube“ apžvalgininkas Paul De Miko arba Paulius Mikolaitis dažniausiai atostogauja...

Baltarusija neįsileido į šalį europarlamentaro Auštrevičiaus, kolegą iš Lenkijos – deportavo papildyta

Europarlamentaras Petras Auštrevičius sako negalėjęs išvykti į Baltarusiją, o jo kolega...

Stichiniai potvyniai siaubia Kiniją: kalba apie seniai matytą maisto krizę ryžių pasėliai visiškai sunaikinti

Paprastai iki šio meto ryžių auginimu užsiimantis Bao Wentao šeimos ūkis būdavo pasirengęs...

Vitalija Guobė

Švedams tai jau geriau nei seksas: tos vietos masažas kaip gydymo priemonė N-18 (2)

Perskaitėte pavadinimą? Gerai. Ne aš išgalvojau yoni heeling . Autorines teises turėtų...

Minske – taikus protestas prie Vyriausybės rūmų: minia ir kariai nusiteikę taikiai Lukašenka: nelįskite į gatves (513)

Minsko Nepriklausomybės aikštėje šalia Vyriausybės rūmų penktadienį susirinko keli...

Naujoje knygoje apie Harry ir Meghan „išlukštenta“ ne viena jų paslaptis: daug ką pora užkodavo detalėse, kurių niekas nepastebėjo

Rugpjūčio 11 d. Jungtinėse Valstijose pasirodė itin didelio atgarsio susilaukusi nauja knyga...

Laikai tokie sunkūs, kad avialinijos „Qantas“ ėmėsi sausainių ir arbatos prekybos

„Qantas Airways Ltd.“ akivaizdžiai sulaukė sunkių laikų. Oro linijų bendrovė namuose...

|Maža didelių žinių kaina