aA
Naujus metus lietuviai pradės sukdami galvas apie naują pensijų kaupimo tvarką. Pokyčiai paskatins gyventojus dar kartą susimąstyti, kokia jų finansinė ateitis sulaukus pensijos ir ką jie patys gali pakeisti, kad gautų tai, ko tikisi.
© DELFI / Andrius Ufartas

Šiuo metu vidutinė senatvės pensija šalyje sudaro apie 47 proc. vidutinio darbo užmokesčio į rankas, tačiau ekspertai prognozuoja, kad dėl prastėjančios demografinės situacijos valstybei bus vis sunkiau užtikrinti panašaus lygio pensijas ateityje. Būtent dėl to buvo sukurta antros pakopos pensijų kaupimo sistema, kur gyventojai gali kaupti senatvei papildomai.

Iki šiol gyventojai antroje pakopoje galėjo kaupti minimaliai (į pensijų fondą pervedant tik 2 proc. „Sodros” įmokų 2+0+0) arba pridėdami įmoką nuo darbo užmokesčio. (2 proc. iš „Sodros“, 2 proc. nuo atlyginimo ir 2 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU) valstybės paskata 2+2+2).

Vis dėlto analitikai skaičiuoja, kad tokio kaupimo esant dabartinei demografinei situacijai ir prognozėms nepakanka, kad būtų galima svariai padidinti pajamas senatvėje. Todėl pensijų kaupimo sistema – keičiama.

Pagrindiniai pasikeitimai

Kalbant apie naują pensijų kaupimo tvarką, bene svarbiausias pasikeitimas tas, kad į antros pakopos pensijų fondus nebebus pervedamos lėšos iš „Sodros“. Pinigai žmonių papildomam kaupimui į fondus bus nuskaičiuojami nuo gyventojo darbo užmokesčio.

Iki šiol kaupiant antros pakopos pensijų fonduose „Sodros“ senatvės pensija buvo mažinama, nes dalis „Sodros“ įmokų buvo nukreipiama į pensijų fondus.

Tačiau įsigaliojus naujai tvarkai, nuo 2019 m. „Sodros“ senatvės pensija nebemažės, net jei gyventojas pasirenka kaupti antros pakopos pensijų fonduose.

Gyventojus aktyviau kaupti antroje pakopoje paskatins ir tai, kad numatomi perpus mažesni pensijų kaupimo fondų administravimo įkainiai, kurie negalės viršyti 0,5 proc. vidutinės metinės lėšų vertės.

Taip pat nuo naujų metų visi šiuo metu antros pakopos pensijų fonduose nekaupiantys jaunesni nei 40 metų gyventojai bus įtraukti į pensijų kaupimo sistemą.

Kartu gyventojams paliekama teisė atsisakyti dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime. Apsispręsti bus galima iki birželio 30 d.

Jau visai netrukus pensijai kaupsime kitaip: bus galima pasirinkti iš kelių sprendimų
© DELFI / Andrius Ufartas

Nauja kaupimo tvarka

Gyventojams svarbu žinoti, ar jie iki šiol dalyvavo kaupime ir kokį papildomo kaupimo variantą buvo pasirinkę.

Jei Jūs kaupėte papildomai maksimaliai (2+2+2). Nuo kitų metų į Jūsų sąskaitą antros pakopos pensijų fonde keliaus 3 proc. nuo Jūsų darbo užmokesčio prieš mokesčius, o iš valstybės taip pat bus pervedama 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Svarbu paminėti, kad nuo naujų metų kartu su pensijų reforma keičiasi ir mokesčių sistema, todėl gyventojai turėtų nepajusti padidėjusios įmokos į antros pakopos pensijų fondus.

Įsigaliojus mokesčių pakeitimams bus sujungti darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai ir jie mažėja 1,5 proc. Taip pat keisis ir neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD).

Šie pakeitimai skatins gyventojus ir toliau kaupti pensijai papildomai, nes net ir kaupiant jų atlyginimas kitąmet, palyginti su 2018 m., nesumažės, o dar ir padidės.

Jūs kaupėte papildomai minimaliai (2+0+0). Iki šiol antros pakopos pensijų fonduose minimaliai kaupę gyventojai nuo Naujų metų bus palaipsniui skatinami kaupti gausiau.

Nuo 2019 m. iš šių gyventojų atlyginimų bus pervedami 1,8 proc. pajamų ir skiriama 0,3 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU) paskata iš valstybės. Dar po metų (nuo 2020 m.) šios įmokos padidės iki 2,1 proc. ir 0,6 proc. VDU valstybės paskata. 2021 m. – 2,4 proc. ir 0,9 proc. VDU, 2022 m. – 2,7 proc. ir 1,2 proc. VDU. Po truputį didinant įmokas į antrą pakopą 2023 m. ši gyventojų grupė pasieks šiuo metu maksimaliai kaupiančiųjų įmokų proporciją (3 proc. ir 1,5 proc. VDU).

Kaupiančiųjų atlyginimas taip pat nesumažės, jeigu jie uždirba maždaug iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių.

Antros pakopos kaupime nedalyvavote. Gyventojai, kurie šiuo metu nėra prisijungę prie antros pakopos kaupimo ir kuriems yra iki 40 metų, nuo kitų metų bus įtraukiami į papildomo kaupimo sistemą. Šie gyventojai pradės kaupti mokėdami 1,8 proc. savo atlyginimo ir įmoka kasmet palaipsniui didės, kol pasieks 3 proc.

Jau visai netrukus pensijai kaupsime kitaip: bus galima pasirinkti iš kelių sprendimų
© DELFI / Andrius Ufartas

Jų įmokos į pensijų kaupimo fondus bus pradedamos skaičiuoti ne nuo sausio, kaip kaupiančiųjų iki šiol, o nuo liepos.

Jei gyventojas nori iškart pradėti kaupti daugiau, jis gali tai padaryti apie savo sprendimą informuodamas pensijų kaupimo bendrovę ne vėliau nei iki kitų metų liepos pabaigos.

Vyresni nei 40 metų gyventojai prie antros pakopos pensijų kaupimo gali prisijungti bet kuriuo metu savanoriškai.

Galimybė nekaupti papildomai

Visiems, norintiems kaupti, verta žinoti ir tai, kad jiems nieko daryti nereikia, jeigu šios sąlygos priimtinos.

Tačiau įsigaliojus naujai pensijų kaupimo tvarkai gyventojams paliekama galimybė nedalyvauti papildomame kaupime arba sustabdyti įmokas ar nutraukti jau turimą kaupimo sutartį, jeigu sąlygos nepriimtinos.

Iki šiol prie antros pakopos neprisijungę ir jaunesni nei 40 metų gyventojai apie savo nenorą dalyvauti papildomame pensijų kaupime turėtų pranešti „Sodrai“ prisijungę prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui iki kitų metų birželio 30 d.

Tačiau kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų, šie gyventojai bus įtraukiami į kaupimą su galimybe atsisakyti.

Jeigu gyventojas turi sutartį su kaupimo bendrove ir iki šiol kaupė, tuomet jam reikia kreiptis į savo kaupimo bendrovę ir pateikti prašymą sustabdyti įmokas arba nutraukti kaupimą.

Šiuo metu kaupiantis, bet nusprendęs atsisakyti kaupimo antroje pakopoje, gyventojas turės dvi galimybes.

Sukauptus pinigus pervesti „Sodrai“. Jei gyventojas nutrauks papildomą antros pakopos kaupimą ir nuspręs jau sukauptus pinigus pervesti „Sodrai“, jam bus atkurtas „Sodros“ pensijos dydis, tarsi jis niekada nebūtų dalyvavęs kaupime iki šiol.

Jau visai netrukus pensijai kaupsime kitaip: bus galima pasirinkti iš kelių sprendimų
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jei pensijų fonde bus uždirbta daugiau pinigų nei pervesta iš „Sodros“, žmogus įgis daugiau apskaitos vienetų ir atitinkamai gaus didesnę „Sodros“ senatvės pensiją. Jei pensijų fonde bus mažiau lėšų nei pervesta iš „Sodros“, gyventojui bus atkurtos teisės į nesumažintą Sodros pensiją.

Palikti sukauptus pinigus antros pakopos pensijų fonde. Tokiu atveju gyventojo sukaupti pinigai antros pakopos pensijų fonde ir toliau liks jo sąskaitoje ir pinigai bus toliau investuojami, o išėjus į pensiją išmokėti asmeniui arba, sukaupus daugiau nei 10 tūkst. eurų, reikės įsigyti anuitetą. Be to, tokiu atveju gyventojai kas trejus metus (bet ne daugiau kaip tris kartus) vėl bus įtraukiami į kaupimą su galimybe atsisakyti.

TURITE DAUGIAU KLAUSIMŲ APIE PENSIJŲ KAUPIMO PAKEITIMUS NUO KITŲ METŲ? KLAUSKITE SODROS!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (12)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Sunku patikėti, kokios Lietuvoje atliekamos operacijos: žmogus bent pusvalandį kalba ir juda atvertu galvos skalpu (26)

Įsivaizduokite: jums operuoja smegenis , gydytojai bando pašalinti auglį. Nemenkas iššūkis ir...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (597)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (22)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings apie nematomą „Eurovizijos“ atrankų pusę: kartais matai, kad komisija nežino, apie ką šneka (14)

Šią savaitę skaitomiausiame portale DELFI startavo nauja nauja TV laida „Eurovizija: gal...

Skandalas Žiežmarių gimnazijoje: paviešinti pamokos garso įrašai verčia krūptelėti papildyta direktorės ir švietimo ministro komentaru (2222)

Šeštadienio vakarą Žiežmarių gimnaziją apgaubė tamsus šešėlis – mokymo įstaigos...

Nepraleiskite įspūdingo reginio: danguje užtems kruvinasis Mėnulis (4)

Šią naktį nepamirškite pakelti akių į dangų ir nepraleiskite progos išvysti visišką Mėnulio...

Drama iki paskutinių sekundžių: „Žalgiris“ vos išsikapstė mače su „Nevėžiu“ (80)

Po labai svarbios pergalės Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ (17-2) „Betsafe- LKL “ čempionate...

Feisbuko fenomenas Laurynas Maybach merginos ieško jau 6 metus: lietuvės – barakudos, todėl planuoja emigruoti (401)

Daug lietuvių dėmesio internete sulaukiantis Laurynas Maybach socialiniuose tinkluose kuria vaizdo...

Užkalnio nuosprendis: restoranas daro daugiau blogo negu gero (93)

Azijos restoranų Lietuvoje (na gerai, Vilniuje) yra tiek, kad jie jau nieko nebestebina ir greitai...