Kokie aukštojo mokslo reformos tikslai bus įgyvendinti ateinančiais 2018-ais metais ir kokios reikšmės jie turės? DELFI TV Tiesiogiai konferencijoje šia tema diskutavo Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas, Vilniaus universiteto (VU) prorektorius Valdas Jaskūnas bei Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Eigirdas Sarkanas.
DELFI TV Gyvai apie aukštojo mokslo reformą
© DELFI / Karolina Pansevič

Vienas iš aptartų pokyčių – kitąmet dėstytojų atlyginimai bus keliami apie 20 proc. ŠMM viceministras G. Viliūnas įsitikinęs, kad dėstytojų ir mokslininkų emigracijai sustabdyti būtina imtis finansinių priemonių, tačiau vien jų tikrai neužteks.

„Dabartinę situaciją lemia daugelis sisteminių priežasčių. Svarbūs veiksniai – turėti kūrybingą aplinką, pajėgų ir ambicingą kolektyvą, kuris siekia aukščiausių mokslinių rezultatų. Norime turėti gerus mokslininkus, o jiems ne mažiau svarbi ambicinga mokslinė programa, prieiga prie įrangos, informacijos šaltinių“, – pastebi viceministras.

Anot jo, ne vien finansinės priežastys apsprendžia dėstytojo motyvaciją dirbti – šiame darbe sužinoma daug naujo, bendraujama su jaunais žmonėmis. Bus siekiama, kad daugiausiai lėšų pasiektų kūrybingiausius dėstytojus ir mokslininkus.

„Ar Lietuvos aukštajame moksle yra kūrybinė atmosfera? Be abejo, kad yra, bet ne visur. Jei mokykla tik apie išgyvenimą tegalvoja, tai koks čia vystymasis ir kokios kūrybinės sąlygos? Pokyčiams reikalingos investicijos, kurios ateis jau 2018 m.“, – teigia G. Viliūnas.

Tuo metu VU Studijų prorektorius V. Jaskūnas teigia, kad šiuo metu dėstytojams ir mokslininkams sunku dirbti vien tik dėl garbės.

„Taip, tai labai kūrybiškas darbas, bet jis nebeveža dėl to, nes dėstytojai turi važiuoti kur nors kitur tam, kad išgyventų. Likusieji galime virkauti, bet veikiame tarptautinės konkurencijos sąlygomis ir šiuo atveju esame visiški donorai. Mūsų geriausi dėstytojai ir mokslininkai turi nemažai pasiūlymų, ir jei jie neišvažiuoja, mes galime jiems lenktis, bet klausimas, ką galime jiems pasiūlyti“, – tikina V. Jaskūnas.

Anot jo, nors atlyginimai ir buvo šiek tiek pakelti anksčiau, dėstytojai to nepajuto, o prieš tai šiuo atžvilgiu niekas nesikeitė jau daug metų.

„Tai, kas suplanuota kitų metų biudžete, yra svarbu, bet to dar nepakanka. Turėtume nuosekliai tai daryti keletą metų iš eilės, kad pasiektume tam tikrą rezultatą. Mes kalbame apie tarnybinį atlyginimą kaip bazę, kuri arba motyvuoja ateiti į universitetą, arba ne. Sutinku, kad kompetencijų kėlimas yra svarbu, bet tam, kad dėstytojai norėtų mokytis, jie turi patikėti, kad tai yra perspektyvu. Tai ypač svarbu jauniems dėstytojams ir mokslininkams“, – aiškina pašnekovas.

LSS prezidentas E. Sarkanas atkreipia dėmesį ir į stipendijas doktorantams, nes nuo jų irgi priklauso, kiek talentingiausių mokslininkų galėsime sutelkti Lietuvoje.

„Šiemet mūsų prašyta suma – 5 mln. eurų, kurių 90 proc. orientuota doktorantų stipendijų kėlimui. Doktorantai – tai jaunasis intelektualinis potencialas. Mes privalome į tai investuoti, jei norime, kad jis liktų Lietuvoje. Deja, nutinka taip, kad tikrai nemaža dalis jaunųjų doktorantų išvažiuoja iš Lietuvos, kadangi nemato perspektyvos toliau čia dirbti. Juk viena iš motyvacijų yra lėšos, kurios ateina už darbą, kurį tu įdedi“, – aiškina E. Sarkanas.

Visą diskusiją apie kitąmet laukiančius pokyčius rasite transliacijos įraše.

Nuotraukos iš konferencijos:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigrantų šeimos tragedijos dalyviai paprašė išklausyti ir kitą pusę: prabilo apie girtavimus ir palaidą gyvenimą (39)

Po to, kai Lietuvoje atostogavęs vienuolikametis berniukas buvo slapta išgabentas į Vokietiją,...

Po kelionės į Graikiją suprato, kodėl Lietuvai reikia mokamų paplūdimių (10)

Mokami paplūdimiai yra viso pasaulio ateitis, nes juose yra visko, apie ką svajoja poilsiautojai....

Klaipėdiečių kantrybė trūko: juodos dulkės skverbiasi į būstus, vaikai ėmė kosėti (160)

Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje gyvenantys klaipėdiečiai nori uždrausti vienai didžiausių...

Mirė soul muzikos karalienė Aretha Franklin: 76-erių žvaigždę palaužė vėžys (1)

Muzikos pasaulį sudrebino naujiena: mirė 76-erių soul muzikos karalienė Aretha Franklin, praneša...

„DELFI dėmesio centre“ taip pat galės matyti BTV ir „Info TV“ žiūrovai (83)

Nuo rugpjūčio 27 d. DELFI TV eteryje pradedama rodyti laida „DELFI dėmesio centre“, kurią ves...

Ušackas kreipėsi į Lietuvos žmonės: klausia, ar jam verta dalyvauti prezidento rinkimuose balsavimas (95)

Diplomatas Vygaudas Ušackas kreipėsi į Lietuvos žmones klausdamas, ar jam tikslinga būtų...

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Emilio Vėlyvio rengtos provokacijos bažnyčioje (104)

Neįprastu būdu Žolinių šventę paminėti sugalvojo režisieriaus Emilio Vėlyvio naujausio...

Sąlygos darželyje kelia siaubą: užtrukus remontui vaikai priversti patalpomis dalintis su statybininkais (1)

Vasarą veikiančiuose Panevėžio lopšeliuose-darželiuose vienu metu bando išsitekti ir mažieji,...

Treneris Artur Swan apie lietuviškas kūnų transformacijas „prieš ir po“: visa tai – apgaulė (2)

Treneris, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artur Swan piktinasi internetą užplūdusiomis...

Juodasis ligoninių sąrašas: kol kas nėra, bet netruks atsirasti (30)

Neplanuojama naikinti ligoninių ir jokio juodojo sąrašo nėra, LRT RADIJUI tvirtina Sveikatos...