aA
Praėjusią savaitę Lietuvos žvejų ir gamtos mylėtojų pasaulį sudrebino įspūdingas laimikis – kaunietis žvejys Kauno mariose sugavo monstrišką, 78 kilogramų šamą. Tarp žvejų mėgėjų tai sukėlė nemažai diskusijų. Žvejai teigė, kad tokias galiūnes žuvis vien iš pagarbos joms reikia paleisti, o ne gaminti iškamšas ir malti kotletus. O gal reikėtų paleisti ir visas žuvis?
Šamas kaunas.kasvyksta.lt nuotr.

Žvejys profesionalas Janas Prialgauskas įsitikinęs – tokį šamą jis būtų tikrai paleidęs atgal į vandenį – tiek dėl kitų žvejų, tiek dėl šanso pagauti šamą dar kartą.

„Svarbiausia žvejui – pasigirti. Dabar technika gera ir pigi – galima nusifotografuoti ir visi patikės. Aš tą būčiau padaręs ir paleidęs“, – pradėjo juoktis žvejys.

Sužvejotas šamas ne vienam žvejui sukėlė įtarimų. Paprastai, ant makarono užkibęs marių monstras pasidavė po 40 minučių kovos. Tokių laimikių Lietuvoje pasitaikydavo ir anksčiau, po vieną kas keletą metų, bet ne kartą pasitvirtino faktas, kad meškeriotojai buvo ne kas kitą nei brakonieriai laimikį radę tinkle.

Tiesa, profesionalas žvejas neskubėjo smerkti kauniečio ir daugybę žinių apie žvejybą turintis J. Prialgauskas tikėjo paprastu scenarijumi.

„Paprastai su tokiais šamais žmonės kovoja ir po 5 valandas, bet, manau, kad šiam žvejui labai pasisekė“ – pasakojo profesionalus žvejys.

Kaip ir buvo galima nuspėti, didžiąją dalį sugautų laimikių, ne tik tokių kaip šis šamas, J. Prialgauskas paleidžia į vandenį. Anot jo, darant kitaip, žūklė taptų daug nykesnė.

„Nešantis žuvį namo, greitai nebebūtų ko žvejoti. Važiuojame į tuos pačius telkinius ir kiekvieną kartą „imame“ po 20 žuvų. Lydekos ir ešeriai greičiau atsikuria, bet kitos žuvys daug sunkiau“, – pasakojo žvejys.

Anot jo, ne pirmus metus populiarinamas ir viešinamas principas „pagavai-paleisk“ po truputį skinasi kelią į žvejų įpročius ir kultūrą.

„Džiugu, kad žvejai mėgėjai vis daugiau paleidžia bent jau mažų ir jaunų žuvų. Kuršių mariose galima pagauti ir po šimtą starkių jauniklių vienos žvejybos metu, bet žvejai jau nebeima tokių. Ko negalėčiau pasakyti apie žvejus verslininkus. Pilni turgūs tokių nedidelių starkių ir lydekų. Jiems reikėtų irgi laikytis tokio principo“, – apgailėstavo J. Prialgauskas.

Tačiau ne visas žuvis paleidžia net ir profesionalai.

„Dabar, per karščius, labai sunku išlaikyti gyvybingas žuvis reta kuri išgyvena, tai parsinešame vieną kitą“, – pasakojo J. Prialgauskas.

Nors ne visos žuvys ir išgyvena paleistos atgal į vandenį, aplinkosaugininkai yra už tai, kad jos būtų paleistos atgal. Sužeistos žuvys vis tiek lieka didžiulės ekosistemos dalimi.

Jos tampa lengvu grobiu kitoms plėšriosioms žuvims arba jas suvartoja ir smulkūs organizmai, kuriais maitinasi smulkesnės žuvys. Gamta šioje vietoje nepralaimi nė kiek, o kiekviena atgal į vandenį paleista žuvis gausina savo gentainių gretas.

Paskaičiuota, kad į upelį, kuriame išneršia lašiša, po kelių metų, įveikę visus pavojus, tykančius vandenynuose, išvengę brakonierių tinklų ir žvejų mėgėjų kabliukų, grįžta dar keturi tos lašišos palikuonys.

Paprastų, ne tokių „kilmingų“ žuvų išgyvenimo skaičius dar didesnis. Tausojant ir saugant žvejybos išteklius, jau po kelių ar keliolikos metų Lietuvos vandens telkiniuose jų vėl gali knibždėti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvos vežėjai prognozuoja – laukia didelė krizė (431)

Jau kitais metais vežėjai baiminasi susidursiantys su didžiule krize. Nuo 2020-ųjų vidurio bus...

Politologas: nors konservatoriai dabar populiariausi, jų laukia sunkiausi rinkimai (173)

Antradienį neeilinės Seimo sesijos metu tvirtinama Vyriausybė sukėlė abejonių konstitucinės...

Ulanovas: mūsų tradicijos gilios – būtų fiasko neįveikti grupių etapo (36)

Edgaras Ulanovas – vienas iš penkių Kauno „Žalgirio“ atstovų likusiame Lietuvos krepšinio...

Sinoptikai ragina pasiruošti: trečiadienį šalį merks gausūs lietūs (5)

Ties kontrastingu šaltuoju atmosferos frontu susidaręs vandeningas ciklonas trečiadienio rytą ir...

Skandalingai vizitą Ukrainoje pradėjusi Sara Netanyahu: kas ji? (132)

Dviejų dienų vizitas Ukrainoje Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu prasidėjo ne itin maloniai,...

Vokietija krizės atveju sau galėtų skirti 55 mlrd. dolerių (22)

Šalies finansų ministras Olafas Scholzas užsiminė, kad, kilus ekonominei krizei, Vokietija...

Septynių vaikų motina: vaikas buvo atimtas neteisėtai (202)

Kauno apylinkės teisme baigiama nagrinėti Evelinos Geležiūnienės smurto prieš mažametį byla....

Leškų skandale tašką dedanti trenerė Rapšiui planuoja kitokį sezoną (51)

Danas Rapšys namų nematė du mėnesius, per kuriuos patyrė tiek nuotykių, kad užtektų ir...

Procedūros kūdikiui, kurioms moterys pasirašo atvykusios gimdyti: ką apie jas būtina žinoti? (39)

Atvažiavus gimdyti kiekviena moteris gauna krūvas (bent jau tą akimirką atrodo, kad krūva)...

Kanados rinktinei – antra bloga žinia per dieną: nusisuko buvęs JV ir Sabonio bendraklubis (3)

Iki pasaulio krepšinio čempionato pradžios likus tik kiek daugiau nei savaitei Kanados rinktinė...