Įžuvinimo perversmas Lietuvoje prasidėjo prieš dvejus metus, kai už mėgėjiškos žvejybos leidimus surinkti pinigai pradėti skirti tiesioginiam vandenų įžuvinimui. Nuo to laiko Lietuvos ežeruose ir upėse paleista milijonai žuvų jauniklių ir paaugintų žuvų.
© DELFI / Tomas Vinickas

2013 metais įžuvinimui skirta 1,15 mln litų, o 2014 – jau 2,5 mln. Jau pamiršusiems litus – tai daugiau nei milijonas eurų.

Vien praėjusiais metais į vandens telkinius paleista 144 000 sterkų, 278 000 lydekų, 204 000 šamų, 77 000 lynų jauniklių, 86 000 karpių, 14 000 baltųjų amūrų ir 4 000 margųjų plačiakakčių.

Bendros šiemetinės įžuvinimo statistikos dar nėra, bet iš pavienių įžuvinimų galima pamatyti tendencijas – taip pat vyrauja plėšriosios žuvys.

Kodėl įžuvinimui labiausiai pasirenkamos būtent plėšriosios žuvys? Gamtoje veikiantys dėsniai turėtų laikyti plėšrūnų ir jų grobio santykį panašų – sumažėjus plėšrūnų skaičiui tuoj pat padidėja taikiųjų žuvų, o netrukus, turėdamos daugiau maisto, atsigauna ir plėšriosios žuvys.

„Gavę vandens telkinių tyrimų rezultatus pamatėme tendenciją, kad plėšriųjų žuvų populiacijos yra sumenkusios, yra pergauda. Akivaizdu, kad jos buvo išžvejotos tinklais – tiek brakonierių, tiek žvejų verslininkų. Užsiimantiems žuvies prekyba plėšriosios žuvys yra norimiausia prekė – ji skaniausia ir paklausiausia“, – kalbėjo aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Kauno marios buvo bene paskutinė vieta, kurioje uždrausta verslinė žvejyba. Iš principo didelis, maistingas ir migracijos keliuose esantis vandens telkinys turėjo būti itin žuvingas. Visgi, tyrimus vykdę mokslininkai rado kitokią situaciją.

„Kauno mariose vyravo menkavertės žuvys – kuojos, plakiai. Plėšriųjų žuvų populiacija, kuri galėtų sureguliuoti tas menkavertes žuvis, buvo labai apnikusi“, – sakė viceministras.

Kas moka, tas ir muziką užsako. Šiemetiniam įžuvinimui pinigai taip pat plaukia iš sąžiningų žvejų mėgėjų, kurie praėjusiais metais pirko žvejo mėgėjo bilietus.

„Žvejams mėgėjams plėšrūnės taip pat yra vienas laukiamiausių laimikių. Jos būna daug didesnės nei taikiosios žuvys, jų kibimą palydi daug daugiau emocijų ir adrenalino, todėl natūralu, kad įžuviname tomis žumis, kurių reikia daugiausiai, tomis, kurių ištekliai pereikvoti ir tomis, kurių labiausiai nori žvejai. Dominuoja lydekos, sterkai, o kai kuriuose vandens telkiniuose ir šamai – įsivaizduoju, kad nuo to tik geriau. Mažėja menkavertės žuvies, plėšriosios žuvys didesnės“, – kalbėjo L. Jonauskas.

Viceministras daugiausiai kalbėjo apie kasdieninius laimikius, bet ir karališkųjų žuvų – lašišų įžuvinimo darbai nesustojo.

Šiemet į Neries upės baseino upes planuojama išleisti iš viso 69 000 šių žuvų. Raudonojoje knygoje kelis dešimtmečius buvusi žuvis jau sėkmingai atkurta. Tam prireikė 17 metų, o vaisius dabar raško visi – žvejai mėgėjai Lietuvoje turi tokių galimybių, kokių beveik neturi niekas kitas Europoje. Tokios stambios lašišos nedaug kur veisiasi, o kasmet jų išneršti grįžta vis daugiau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Antras smūgis per sočią senatvę – kaip žlugo planas B (9)

Lietuvos valdžia eilinį kartą sumanė pensijų reformą. Tiksliau nubraukė vienos valdžios...

Pratrūko net Venclova: nenoriu, kad tai būtų siejama su mano vardu (969)

Garsūs intelektualai – Tomas Venclova ir Mindaugas Kvietkauskas – labai nustebo savo pavardes...

Medikai išeina į gatves: algos pramušė dugną

Absoliuti dauguma – 67 proc. sveikatos specialistų –neuždirba net vidutinio šalies atlyginimo,...

Telefonų vagystėms atėjo galas: operatoriai žada naujoves (20)

Šalies mobiliojo ryšio operatoriai blokuos vogtus telefonus. Tai reiškia, kad pavogtas telefonas...

Rusijos keršto planas: kai kurie iš JAV išsiųsti rusų diplomatai vykdė šiurpią užduotį (42)

Iš 60 Rusijos diplomatų, išsiųstų iš Jungtinių Valstijų , buvo ir specialiųjų tarnybų...

„Danske Bank“ patvirtino apie pokyčius: ką reikia žinoti klientams? (94)

Antra pagal turtą Šiaurės Europoje finansų grupė „ Danske Bank “ Baltijos šalyse atsisako...

Istorinis „Žalgirio“ žygis pradžiugino ne tik sirgalius (44)

Istorinis Kauno „Žalgirio“ krepšininkų žygis Eurolygoje džiugina ne tik sirgalius. Rankomis...

Prieš Eurolygą – nauja stipri „Panathinaikos“ ataka: tai – surežisuotas cirkas, ar yra prasmė tęsti seriją? (26)

Atėnų „Panathinaikos“ klubo vadovybė dar kartą itin nuožmiai atakavo Eurolygos turnyro...

Jeffas Bezosas labai neįprastai atsirenka darbuotojus: kaip jūs atsakytumėte į suktus jo klausimus? (118)

Jeffas Bezosas, turtingiausias pasaulio žmogus ir „Amazon“ vadovas, yra pasakęs: „Jau mieliau...

Kurlianskis ginklų nesudeda: inicijavo dar vieną bylą prieš prokuratūrą (30)

Politinės korupcijos byloje papirkimu ir prekyba poveikiu kaltinamas buvęs koncerno „ MG Baltic...