aA
Įžuvinimo perversmas Lietuvoje prasidėjo prieš dvejus metus, kai už mėgėjiškos žvejybos leidimus surinkti pinigai pradėti skirti tiesioginiam vandenų įžuvinimui. Nuo to laiko Lietuvos ežeruose ir upėse paleista milijonai žuvų jauniklių ir paaugintų žuvų.
© DELFI / Tomas Vinickas

2013 metais įžuvinimui skirta 1,15 mln litų, o 2014 – jau 2,5 mln. Jau pamiršusiems litus – tai daugiau nei milijonas eurų.

Vien praėjusiais metais į vandens telkinius paleista 144 000 sterkų, 278 000 lydekų, 204 000 šamų, 77 000 lynų jauniklių, 86 000 karpių, 14 000 baltųjų amūrų ir 4 000 margųjų plačiakakčių.

Bendros šiemetinės įžuvinimo statistikos dar nėra, bet iš pavienių įžuvinimų galima pamatyti tendencijas – taip pat vyrauja plėšriosios žuvys.

Kodėl įžuvinimui labiausiai pasirenkamos būtent plėšriosios žuvys? Gamtoje veikiantys dėsniai turėtų laikyti plėšrūnų ir jų grobio santykį panašų – sumažėjus plėšrūnų skaičiui tuoj pat padidėja taikiųjų žuvų, o netrukus, turėdamos daugiau maisto, atsigauna ir plėšriosios žuvys.

„Gavę vandens telkinių tyrimų rezultatus pamatėme tendenciją, kad plėšriųjų žuvų populiacijos yra sumenkusios, yra pergauda. Akivaizdu, kad jos buvo išžvejotos tinklais – tiek brakonierių, tiek žvejų verslininkų. Užsiimantiems žuvies prekyba plėšriosios žuvys yra norimiausia prekė – ji skaniausia ir paklausiausia“, – kalbėjo aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Kauno marios buvo bene paskutinė vieta, kurioje uždrausta verslinė žvejyba. Iš principo didelis, maistingas ir migracijos keliuose esantis vandens telkinys turėjo būti itin žuvingas. Visgi, tyrimus vykdę mokslininkai rado kitokią situaciją.

„Kauno mariose vyravo menkavertės žuvys – kuojos, plakiai. Plėšriųjų žuvų populiacija, kuri galėtų sureguliuoti tas menkavertes žuvis, buvo labai apnikusi“, – sakė viceministras.

Kas moka, tas ir muziką užsako. Šiemetiniam įžuvinimui pinigai taip pat plaukia iš sąžiningų žvejų mėgėjų, kurie praėjusiais metais pirko žvejo mėgėjo bilietus.

„Žvejams mėgėjams plėšrūnės taip pat yra vienas laukiamiausių laimikių. Jos būna daug didesnės nei taikiosios žuvys, jų kibimą palydi daug daugiau emocijų ir adrenalino, todėl natūralu, kad įžuviname tomis žumis, kurių reikia daugiausiai, tomis, kurių ištekliai pereikvoti ir tomis, kurių labiausiai nori žvejai. Dominuoja lydekos, sterkai, o kai kuriuose vandens telkiniuose ir šamai – įsivaizduoju, kad nuo to tik geriau. Mažėja menkavertės žuvies, plėšriosios žuvys didesnės“, – kalbėjo L. Jonauskas.

Viceministras daugiausiai kalbėjo apie kasdieninius laimikius, bet ir karališkųjų žuvų – lašišų įžuvinimo darbai nesustojo.

Šiemet į Neries upės baseino upes planuojama išleisti iš viso 69 000 šių žuvų. Raudonojoje knygoje kelis dešimtmečius buvusi žuvis jau sėkmingai atkurta. Tam prireikė 17 metų, o vaisius dabar raško visi – žvejai mėgėjai Lietuvoje turi tokių galimybių, kokių beveik neturi niekas kitas Europoje. Tokios stambios lašišos nedaug kur veisiasi, o kasmet jų išneršti grįžta vis daugiau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išaušo istorinio vizito diena: kuo Pranciškus skiriasi nuo pirmtakų (45)

Nusistovėję stereotipai esą popiežius, jų aplinką supa didžiulė prabanga.

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (82)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...

Naujausi reitingai: dviejų partijų varžybose – pasikeitimai (45)

Partijų reitinge valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) po ilgo laiko...

Vilniaus centre „pabiro plytos“: neklusnius vairuotojus tramdė net policijos švyturėliais (67)

Artėjant šeštadieniniam popiežiaus Pranciškaus vizitui Vilniuje, pagrindinėse sostinės...

Apie paskutines Steve'o Irwino gyvenimo akimirkas ir ištartus žodžius po 12 metų prakalbo tragediją matęs operatorius (20)

2006 m. rugsėjį Steve‘as Irwinas mirė nuo dygliauodegės rajos dūrio. Prieš 12 metų visus...

Orai: temperatūra per parą kris 10 laipsnių kiekvieną dieną šals vis labiau (28)

Labai šiltas dienas keis lietingos ir vėsios. Rugsėjo 22 dieną termometrai rodys 10 laipsnių...

Jauna šeima: kaip pasiruošti susitikimui su popiežiumi (308)

Į susitikimus su rugsėjo 22–23 dienomis Lietuvoje viešėsiančiu popiežiumi Pranciškumi...

Pasipiktino prabangiais modeliais su „vardiniais“ elektromobilių numeriais, bet „Regitra“ atrado kitą bėdą (181)

Prabangūs BMW, „ Audi “, „Porsche“ su elektromobiliams skirtais valstybinio numerio...

Moterų siaubas Klaipėdoje: mieste siautėja ginkluotas užpuolikas (120)

Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos...

Nuslėptas dokumentas parodė tikrąjį rusų sukčiavimo mastą: JAV trūko kantrybė (220)

Jungtinių Tautų ekspertų grupės parengtoje ataskaitoje konstatuojama, kad Šiaurės Korėja...