Lietuvoje populiarėja Aplinkos ministerijos propaguojamas „pagavai-paleisk“ principas ir apie jo naudą gamtai ir ekosistemoms galima kalbėti ir kalbėti. Visgi, Lietuvoje yra pora žuvų rūšių, už kurių išgaudymą ir išnaikinimą jums įteiktų medalį – nuodėgulinis grundalas ir juodažiotis grundalas yra dvi šiandien didelį nerimą keliančios rūšys.
Grundalas
© Shutterstock nuotr.

Šios dvi rūšys yra vienintelės oficialiai patvirtintos invazinės žuvų rūšys Lietuvoje. Atėjūnės iš Kaspijos jūros pirmą kartą pastebėtos prieš trylika metų. Šiandien šios žuvys iš natūralių buveinių stumia ne tik kitas žuvis, bet net ir paukščius.

Šios žuvys yra itin vislios, itin ėdrios ir agresyvios. Kuršių mariose ir Baltijos jūros priekrantėje jos gena žuvis iš nerštaviečių, ėda jų ikrus, minta nelabai galinčiais pasipriešinti moliuskais – dreisenomis ir midijomis.

Nors grundalai Lietuvoje gyvena dar neilgai, bet jų veiklos požymiai jau dabar matosi. Ledinės antys ir nuodėguliai – įstabūs šiaurės paukščiai, kurie prie mūsų krantų atvyksta žiemoti, traukiasi vis giliau į jūrą ir vis mažiau jų grįžta kiekvieną žiemą.

Dar prieš penketą metų ledinių ančių buvo gausu net prie Palangos tilto, o šią žiemą jas pastebėti nuo kranto būdavo sėkmė. Ornitologas Vytautas Jusys kaltina žvejus verslininkus, į kurių tinklus įsipainioja šie paukščiai, bet mokslininkai turi ir kitų teorijų.

Anot jų, grundalai suėda didžiulius moliuskų kiekius, kurie ir yra pagrindinis ledinių ančių maistas. Jos nemiršta iš bado, bet pasitraukia toliau į atvirą jūrą, kur tenka kovoti su šaltomis Baltijos bangomis ir švaistyti tam energiją. Ne visoms jų užtenka jos iki pavasario ir dalis tiesiog nuskęsta.

Ilgalaikio grundalų poveikio gamtai pasekmių dar ryškiai nesimato, bet gamtininkai bijo blogiausio.

Dreisenos ir midijos yra natūralūs vandens filtrai, kurie minta vandenyje esančiomis organinėmis medžiagomis. Jų dauginimosi sezonas yra šiltuoju metu laiku – gegužės-spalio mėnesiais ir smarkiai prisideda prie vandens žydėjimo mažinimo.

Iki kritinio skaičiaus sumažėjus šių moliuskų kiekiui, vandens žydėjimas gali pasiekti katastrofišką lygį. Vykstant vandens eutrofikacijai (žydėjimui) sumažėja deguonies vandenyje ir dėl to dūsta žuvys tiek Baltijoje, tiek Kuršių mariose.

Taip pat nežinomas ir grundaluose besikaupiančių medžiagų poveikis kitiems gyvūnams. Moliuskai, filtruodami vandenį, sukaupia ir vandenyje esančias kenksmingas medžiagas. Grundalai suvalgo didžiulius moliuskų kiekius. Dabar grundalų tiek, kad nei plėšriosios žuvys, nei kormoranai, žuvėdros ar jūriniai ereliai nespėja jų ėsti.

Baiminasi, kad toksinai iš grundalų per ilgesnį laiką gali pakenkti vandens paukščių ir žuvų populiacijoms.

Norint žvejoti grundalus užtenka paprasto žvejo bilieto. Jų žvejybai netaikomi jokie apribojimai – nei laiko, nei pagaunamo kiekio, nei minimalaus pagautos žuvies dydžio.

Geriausiai grundalai pradeda kibti gegužės pradžioje. Praėjusiais metais žvejai netrukdavo net poros valandų, kad prisigaudytų pilną kibirą šių žuvų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (56)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (11)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (15)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (545)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (375)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (56)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (4)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (38)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...