aA
Tai, kad chemija – labai įdomi pamoka, turbūt sutiktų ne vienas Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokytojos metodininkės Vaidilutės Šepkauskienės mokinys. Ši chemijos mokytoja vaikus supažindina ne tik su formulėmis, bet ir leidžia „prisiliesti“ prie įvairiausių medžiagų – būtent tai, pasak pedagogės, mokiniams yra įdomiausia. Šiemet V. Šepkauskienė sulaukė ir pripažinimo – ji tapo Metų mokytoja.

Laboratoriniai darbai – mėgstamiausia pamokų dalis

„Mūsų mokykloje organizuojamos savivaldos dienos. Jų metu mokiniai pasirenka mokytoją, kurio pamokas ves. Taigi vienais metais atėjusi į savo kabinetą pamačiau ant lentos parašytą tokį teiginį: „Chemijoje be mokytojos – niekaip“. Tai reiškia, kad labai svarbu gerai išaiškinti temą. Vaikams uždavus išmokti savarankiškai, jiems gali sunkiai sektis. Čia mokytojo darbas yra labai svarbus – tikras, dalykinis, tikslus, išsamus paaiškinimas“, – į klausimą, kas svarbiausia chemijos pamokose, atsako Vaidilutė Šepkauskienė.

Vis dėlto mokytoja neatsisako ir naujų metodų – dabar jai artimiausias „atvirkštinės klasės“.

„Mokiniams užduodu namuose perskaityti tam tikrą temą, atlikti užduotis. Tada, kai jie ateina į mokyklą, pradedame ta tema diskutuoti ir aiškintis, kokie neaiškumai iškilo, kaip reikėtų vieną ar kitą dalyką suvokti. Tai ypač veiksminga su vyresnių – 11–12 klasių – mokiniais“, – teigia ji.

Vis tik džiaugsmingiausiai mokiniai sutinka laboratorinius darbus – chemijos mokytojos teigimu, jiems labai įdomu prisiliesti prie įvairiausių priemonių ar medžiagų.

„Pavyzdžiui, devintokams labai patinka spalvinės reakcijos – indikatorių spalvos pokyčiai rūgštiniuose ir baziniuose tirpaluose. Naudojami tradiciniai ir gamtiniai indikatoriai. Čia gali prasitęsti tyrinėjimo sritis: ką galime imti iš gamtos, kokius indikatorius galime išskirti iš augalų“, – pasakoja V. Šepkauskienė.

Tampa laboratorijos „darbuotojais“

Mokytoja pabrėžia, kad visi šie dalykai – iš mokymo programos. Taip pat Vaidilutė Šepkauskienė turi ir „Jaunųjų tyrėjų“ būrelį, kuriame kartu su mokiniais nagrinėja įvairesnes reakcijas. Mokytojos teigimu, į būrelį dažniausiai ateina tie mokiniai, kuriems chemija yra itin įdomi ar mano, kad jiems šio dalyko prireiks ateityje.

„Į būrelį susirenka kartais mažiau, kartais daugiau moksleivių, tačiau būna apie 12–15 mokinių, kuriems yra įdomu. Susirenkame du kartus per savaitę. Pavyzdžiui, devintokai atlieka elementaresnius darbus – tuos, kurių mes negalime padaryti pamokos metu, nes jie užtrunka ilgiau.

Vienas mokinys dirba vieną darbą, kitas – kitą. Individualiai vienas pats arba su draugu. O aš esu kaip pagalbininkė, jeigu jau tikrai nebeaišku, ką reikia daryti. Aš tik pateikiu esmę, kaip darbą atlikti, tačiau jie patys turi susirinkti priemones, pasidaryti tirpalus – jie tada jau yra tikri laboratorijos „darbuotojai“, – juokiasi mokytoja.

Leidžia vaikams laisvai galvoti

Jos teigimu, mokytojas turi būti toks žmogus, kuris geba išklausyti kiekvieno vaiko nuomonę. Tuo vadovaujasi ir ji pati – stengiasi išgirsti, pamatyti kiekvieną mokinį.

„Būna, jie man aiškina, kad jiems atrodo, jog turėtų būti toks atsakymas. Aš išklausau visą jų samprotavimą, neužkertu kelio, nesakau – „stabdyk savo galvojimą“, nes taip daryti – negerai. Pirmiausia, aš įsiklausau ir tada bandau jų pasakyme atrasti tašką, nuo kurio galėčiau atsispirti ir pasakyti, kad čia galvojai teisingai, toliau pasiremk ta mintimi iš kitos temos ir pažiūrėk iš kito kampo. Kiekviename mokinių pasisakyme stengiuosi pamatyti, iki kurios vietos sekėsi gerai, o kur prasideda slydimas“, – sako Vaidilutė Šepkauskienė.

Jos teigimu, labai svarbu perduoti ne tik žinias, bet ir tinkamo mokymosi modelį.

„Kai aš pati mokiausi mokykloje, keldavau klausimą – „kodėl?“. Man buvo įdomu, kodėl vienos medžiagos taip reaguoja, kodėl kitos – kitaip. Ir aš noriu tą žodelį „kodėl“ perduoti ir savo mokiniams. Jeigu jie gali į klausimą kodėl atsakyti, vadinasi, jie supranta“, – įsitikinusi mokytoja.

Lietuvos mokyklose stiprinama STEAM mokymo bazė, daugėja mokymosi tyrinėjant, eksperimentuojant, mokymosi gamtoje, mokslo centrų laboratorijose. Įgyvendinant ES finansuojamą projektą „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ dauguma Lietuvos mokyklų aprūpintos gamtos mokslų priemonėmis – mėgintuvėliais, kolbomis, mikroskopais, jutikliais, optikos rinkiniais. Regionuose ES lėšomis pradedami kurti modernūs mokiniams skirti STEAM mokslų centrai, kuriais galės naudotis visos mokyklos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.5714

Top naujienos

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (3)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (28)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (12)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta

Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...

Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (4)

Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...