Ačiū Dievui, bet man neteko dalia (ir meldžiuosi, kad neteks) laidoti labai artimo žmogaus, kuris pakėlė ranką prieš save. Bet jeigu taip nutiktų...Vien tik pagalvojus apie tai, aš jaučiu tą milijoną tonų sveriantį „kodėl“ užgulantį mano pečius ir širdį, jaučiu protą pasiutusiu greičiu filtruojantį tūkstantines akimirkas praleistas su tuo žmogumi... Su žmogumi, kuris savanaudiškai nusprendė - gana! Žmogus, kuris nusprendė, kad aš jam nepadėsiu, kad jis man nerūpi ir atidavė save nebūčiai.

Ginkdie, aš neplaku savižudžių. Tame jau nėra jokios prasmės. Šio straipsnio tikslas kitas. Mane šiurpina savižudybės idealizavimas virtualioje erdvėje. Patinka mums tai ar ne, bet mūsų jaunėliai yra priklausomi nuo įvairių socialinių tinklų. Bendravimas, draugystė, bičiulystė įgavo visiškai kitą pavidalą. Kelios dešimtys, ar keli šimtai draugų „Facebook“ sukuria populiarumo iliuziją. Iš gyvenimo įšėjusiam Vytautui Šapranauskui, „Facebook“ akimirksniu buvo sukurta
dešimtys nuorodų jo atminimui pagerbti. Puslapiai su Vytauto nuotraukomis, sentimentaliais posakiais, žvaigždžių komentarais ir užuojautomis. O kas vyko prieš kelias savaites ar kelis mėnesius?

Šapranauskas buvo vanojamas esą jis girtuokliauja, negerbia žiūrovų ir taip toliau. Nežinau, kaip ten iš tiesų buvo, o ir šiaip tai jau - „post factum“. Bet staiga, po mirties, jis tapo super nova. Dėmesys, eilėraščiai ir dainos sukurtos tik jam. Straipsniai ir graudūs monologai okupavę virtualią erdvę.

O dabar lygiagrečiai įsivaizduokime paskutiniame mokyklos suole sėdintį paauglį. Nelaimingą paauglį. Gal jį uja klasiokai, gal kiekvieną dieną jis ar ji turi eiti namo pakampėmis, nes kažkur tyko žiaurių bendraamžių šutvė. Gal namuose jo laukia ne gardus vakarienės kvapas, o alkoholio tvaikas ir agresyviai nusiteikę namiškiai.. Jis jaučiasi nemylimas ir nemėgstamas. Ir štai jo galvon šauna ta „išganinga“ mintis, jog yra likęs dar vienas kelias gyvenimą padaryti geresniu - pasirinkti mirtį. Staiga iš nelaimėlio jis tampa dėmesį prikaustančiu žmogumi.

Prevencija ir socialinė bendruomenės atsakomybė yra geriausia priemonė užkirsti šį kraupų reiškinį. Pareikšti užuojautą yra gražu, kilnu ir būtina. Tačiau įžymių žmonių savižudybės turi siaubingas pasėkmes bręstančių žmonių nuovokai. Reikia paauglius šviesti - visų pirma, kad pagalba ir sprendimai yra, ir tai turi būti prieinama kiekvienam.

Visų antra, jie turi suprasti ir suvokti savižudybės pasėkmes. Ta žala, tas begalinis, savižudžio paliktas nuometas, supintas iš daugybės juodų, skaudžių „kodėl“ ės artimųjų gyvenimus iki paskutinio atodūsio. Laikas po truputį išpustys iš žiniasklaidos straipsnius ir komentarus, Vytauto gerbėjų puslapiai „Facebook“ bus lankomi rečiau ir rečiau. Liks tik skausmas artimųjų širdyse. Aš jiems linkiu stiprybės ir dvasinės ramybės.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Psichologinė pagalba telefonu

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-V
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

800-ąją paslauga apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt