Atostogos Portugalijoje per Kalėdas ir Naujuosius Metus – tikrai palaima sielai ir kūnui. Ir tik dabar supratau, kad mėgstu Portugaliją ne vien todėl, kad ten geras oras, praktiškai amžina vasara, geras vynas, restoranuose aukščiausios kokybės jūrų gėrybės, bet dar ir dėlto, kad ten, ačiū dievui, nėra verygų ir neapgalvotai „kepamų“ įstatymų.
Portas, Portugalija
© Vida Press

Beje, važiuojant metro, kiekvienoje stotyje puikavosi „Poliakov vodka“ reklaminiai stendai, bet, aplankius gerą dešimtį restoranų, nei karto neteko matyti nei girtų, nei kad kas nors užsisakytų degtinės. Vadinasi, ne tokia jau didelė įtaka tos reklamos. Iš kitos pusės pagalvojus, juk narkotikai tikrai niekur nereklamuojami, o narkomanijos problemos visose šalyse kasmet didėja.

Restoranuose, stebint vietinių bei turistų elgesį, krito į akis, jog portugalai bei kitų pietinių šalių turistai tenkinosi vyno taure, o anglai bei vokiečiai – alaus bokalu. Per Naujųjų Metų sutikimą buvo sukurta tikrai šventinė atmosfera ir puiki nuotaika be nereikalingo triukšmo, petardų ir visos tos erzelynės, taip būdingos mūsų šaliai. Po dvyliktos valandos nakties galėjome ramiai miegoti viešbutyje prie atviro lango.

Aišku, kitas mentalitetas, kitos tradicijos, kita kultūra didingos šalies, kur niekas, kaip pas mus, 50 metų nediegė degtinės lakimo tradicijų. Beje, pirmą kartą teko Portugaliją aplankyti 1992 m. Tais metais Lietuvoje įkūrėme Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociaciją, ir Portugalijos analogiška draugija pirmoji mus pasveikino ir pakvietė atvykti į šalį susipažinti su portugališku pirminės sveikatos priežiūros modeliu.

Teko ne tik aplankyti įvairias sveikatos priežiūros įstaigas, susipažinti su šalimi, bet ir padiskutuoti su portugalų daktarais apie įvairias problemas, paliečiant ir alkoholizmo klausimus. Bandžiau paaiškinti, jog prieš Rusijos okupaciją Lietuvoje vyravo visiškai kitokios gėrimo tradicijos. Alus buvo daugiau kaip bendravimo, o ne nusigėrimo priemonė. Gerai kompanijai vyrų visam vakarui užtekdavo 250 ml degtinės, kuri buvo geriama vos ne iš antpirščio dydžio taurelių.

Ir žinote, tuo metu mane gerokai nustebino portugalų pasiūlymas – diegti vyno vartojimo kultūrą ir tradicijas, t.y. išmokti ragauti ir mėgautis geru vynu, o ne gerti iki nusigėrimo. Juk žmonijos istorija rodo, jog net jau prieš 6000 metų buvo vartojami tam tikri alkoholiniai gėrimai švenčių metu kaip atsipalaidavimo bei bendravimo priemonė. Nuo to mes niekur nepabėgsime ir žmogaus prigimties nepakeisime.

Svarbu nesimėtyti į kraštutinumus. Gerai atsimenu, kaip mano patėvis, smetoninių laikų inteligentas, kuris organiškai nemėgo kraštutinumų, tarp kitų patarimų man, sakydavo, jog blogiausia, kai buvusios prostitutės pradeda aiškinti apie dorovę, o buvę alkoholikai bando diegti sveikos gyvensenos principus ir kalbėti apie aukštą moralę.
Nesupraskite manęs klaidingai. Aš gerai suprantu alkoholizmo problemų mastą, bet taikomos priemonės turi būti adekvačios, ko realiai aš dabar kaip tik ir pasigendu.

Savo laiku alkoholizmui gydyti taikyti darbo ir gydymo profilaktoriumai (kalėjimo tipo įstaigos, į kurias buvo uždaromi alkoholikai) tikrai nedavė norimų rezultatų. Manau, kad alkoholinių gėrimų draudimas iki 20 metų yra tikrai perteklinė (jei ne idiotiška) priemonė, kuri gali, beje, kaip ir pilną fiasko kažkada patyręs „Sausas įstatymas“, turėti atvirkštinį efektą. Nejaugi galvojame, kad 18-19 metų jaunimas dar nesubrendęs, dar nesusiformavusios asmenybės. Kiek tokio amžiaus jaunimo jau yra sukūrę tvirtas šeimas, yra firmų vadovai ir Lietuvai duoda tikrai kur kas daugiau naudos, negu kai kurie Seimo nariai. Kodėl mes visuomet norime išsišokti Europoje ir ne ten, kur reikia. Kodėl nepasimokome iš kitų šalių patyrimo. Beje, kokios pasekmės mūsų laukia po tokių įstatymų priėmimo.

Galbūt, A. Veryga džiaugsis, jog pagal statistinius duomenis kažkiek sumažės alkoholio vartojimo mastai. Bet realiai, didžiuliai kiekiai alkoholio bus nuperkami Lenkijoje bei Latvijoje, atsidarys daug nelegalių alkoholio prekybos taškų, mėlynanosiai prie krautuvių aktyviai siūlys savo paslaugas jaunimui, o kaimuose atsigaus pilstuko ir samanės fabrikėliai. Jaunimas gers ne aludėse, kavinėse ar restoranuose, o namuose, kur bus išgeriami tikrai didesni kiekiai alkoholio. Žinote, būdamas Portugalijoje, bažnyčioje uždegiau žvakutę, kad mūsų Seimas daugiau nepriminėtų kvailų įstatymų, bet, matau, jog nepadėjo.

Problemų, be abejo, pas mus yra daug, ir niekas to neneigia. Problema yra ir tai, kad vos ne kiekviena šou pasaulio žvaigždutė dabar geru tonu laiko kavinėje ar restorane prisigerti, po to būtinai vairuoti mašiną, įkliūti policijai, kas būtinai ištransliuojama per visas televizijas bei kitas informacijos priemones. Paaugliai (14-17 metų) išsižioję stebi, kaip „kietai“ atrodo jų „dievukai“, kuriais norisi sekti ir būti panašiais į juos.

Gal, vis dėlto, nereikia tokių dalykų rodyti per televizijas ir dykai reklamuoti tų, kurie tikrai nenusipelno tokio dėmesio. Gal atsisakykime beprasmiškų „alkoholikų anketų“ poliklinikose, o pinigus nukreipkime edukacinių programų jaunimui kūrimui. Užimkime jaunimą, kad kiekvienas susirastų pagal savo poreikius ir galimybes, ką įdomaus veikti. Išskirkime reikiamas lėšas, kad masiškai būtų organizuojamos įvairios viktorinos, konkursai, pažintinės išvykos į kitas šalis, išplėsta veikla sporto klubų, būrelių ir t.t. Patikėkite, kad perteklinio alkoholinių gėrimų vartojimo problemų vien draudimais tikrai neišspręsime. Būtinos kompleksinės priemonės, ir rezultatų teks laukti pakankamai ilgai.

Beje, kaip vieną iš priemonių, siūlau Seime steigti anoniminių alkoholikų klubą, nes dar tikrai ne visi prisipažino, kad yra kankinami alkoholizmo demonų.

Beje, klubo nariams, siūlyčiau nedalyvauti balsavime, kai bus balsuojama dėl sveikos gyvensenos, alkoholinių gėrimų ribojimo ir panašių klausimų.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naktį namo važiavusi mergina patyrė siaubą: jis mane persekiojo lyg pamišęs (65)

DELFI skaitytoja pasidalijo labai ją išgąsdinusiu įvykiu, kai vidurį nakties automobiliu...

Idėja Lietuvai – visus veltėdžius siųsti į kariuomenę (31)

Kai išgirdau, kad grąžinami šauktiniai, pasipiktinau, ir piktinausi ilgai. Atrodė nesąmonė –...

Nelaimės Marijampolėje sukrėsta mergina: nesmerkime kaltojo (304)

Tikriausiai visi girdėjome dabar taip aptarinėjamą įvykį, nutikusį Marijampolėje . Aš...

Bijojau grįžti į Lietuvą, bet pokyčiai mane pribloškė (189)

Dažnai tenka skaityti neigiamus emigrantų atsiliepimus apie Lietuvą: „bananų šalis“,...

Atsakymas Sandrai Vilimaitei. Šiandien jie keistuoliai – rytoj genijai (5)

Lyg jau kažkur girdėta, skaityta, gal tai tiesiog pasikartojantis atsitiktinumas, gal pasirodė,...

Top naujienos

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba (25)

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (98)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Brandos egzaminus šimtukais prieš kelerius metus išlaikę studentai: tie pasiekimai nelabai ką reiškia (50)

Nyderlandai, Škotija, Anglija – tai tik kelios kryptys, kurias įvardijo šįmet šimtukais...

Kaimynus sukiršino vaizdo stebėjimo kameros (194)

Keturbučio namo kieme įtaisytos vaizdo stebėjimo kameros įplieskė konfliktą tarp kaimynų.

9 puikiai apmokami darbai, kurių neatims robotai

Darbų automatizacija pasižymi didesniu našumu ir daugybe kitų privalumų. Visgi yra ir trūkumų:...

Ministerija skelbia 3 priemones pensininkų skurdui mažinti (67)

Statistikos departamentui paskelbus šalies skurdo rizikos rodiklius, paaiškėjo, kad 2017 m....

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (27)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Detalė, kuri liko nepastebėta: kodėl lyderių žmonos lyg susitarusios renkasi rožinę spalvą

Puikus pavyzdys, kad rožinė spalva išties mylima įtakingų vyrų žmonų – Meghan Markle ,...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (18)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...

Iš laukuose išmestų kiaušinių išsirito viščiukų vada (2)

Baltarusijos Minsko srities gyventojai susidūrė su šimtais laukuose išmestų kiaušinių, iš...