aA
Kaip jau buvo skelbta, vyriausybinė Jungtinių Valstijų Helsinkio komisija, vadovaujama senatoriaus Roger'io F. Wicker'io ir kongresmeno Christopher'io H. Smith'o, surengė klausymus, skirtus Neringos Venckienės bylai. Klausymams pirmininkavo JAV Kongreso Atstovų rūmų narys Randy Hultgren'as.
Vytautas Antanas Matulevičius
Vytautas Antanas Matulevičius
© DELFI / Tomas Vinickas

Dviejų šalių santykiuose tai buvo precendento neturintis įvykis: dar niekuomet mūsų artimiausios sąjungininkės vyriausybė nebuvo taip akivaizdžiai susirūpinusi žmogaus teisių būkle Lietuvoje, kad net skyrė tam specialų autoritetingos komisijos posėdį.

Apie žmogaus teisių padėtį mūsų krašte JAV senatoriai ir kongresmenai kalbėdavo nebent sovietiniais laikais, bet tuomet tai buvo kaip parama ir solidarumo ženklas užgrobtai šaliai. Dabar gi, kai už padėtį savo valstybėje mes jau atsakome patys, aukštų JAV politikų dėmesys žmogaus teisėms Lietuvoje vertintinas kaip aliarmo signalas. Jis perspėja, jog mūsų valdžios ir teismų elgesys su savo piliečiais jau pasiekė tokį teisinio nihilizmo lygmenį, kad tolimesnis tylėjimas JAV politikams jau reikštų jų pačių neištikimybę deklaruojamiems principams bei vertybėms.

Vilniaus reakcija į Vašingtone vykusius klausymus buvo labai iškalbinga. Ji dar sykį patvirtino, kad JAV politikai, vertindami padėtį mūsų valstybėje, nesuklydo.

Pradėsiu nuo tų, kurie turėtų pirmieji guldyti galvas už žmogaus teises – nuo pasiskelbusių teisių gynėjų.

Skaitau lyg tyčia ką tik pasirodžiusį Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovo D. Pūro straipsnį delfi.lt. Nors straipsnis paskelbtas praėjus net dešimčiai dienų po Lietuvai skirtų klausymų JAV – publikacijoje apie juos nė žodžio. Tiesa, skaitytojai ir vėl gąsdinami „violetiniu košmaru“, bet kad tas košmaras buvo ką tik aptarinėjamas Vašingtone ir susilaukė kitokio vertinimo nei Lietuvoje, straipsnio autorius gudriai nutyli.

Vilniaus reakcija į Vašingtone vykusius klausymus buvo labai iškalbinga. Ji dar sykį patvirtino, kad JAV politikai, vertindami padėtį mūsų valstybėje, nesuklydo.
Vytautas Matulevičius

Suprasti D. Pūrą nėra sunku – kaip vaikų psichiatras jis labai svariai prisidėjo prie pedofilijos bylos užgniaužimo, tad negi dabar rašysi, kad Jungtinių Valstijų Helsinkio komisija, prižiūrinti žmogaus teisių būklę Europoje, paskelbė štai tokią klausymų dienotvarkę: „Politiškai motyvuotas (ne)teisingumas? Teisėjos Venckienės ekstradicijos byla.“

Juk kaip besuksi, ir politiškai motyvuotas neteisingumas, ir politiškai motyvuotas teisingumas reiškia tą patį – su tarptautine teise bei Visuotine žmogaus teisių deklaracija nesuderinamą šališką įstatymų taikymą asmeniui. Todėl D. Pūras ir tyli.

Tačiau tyli ne tik nežinia kieno įgaliotas teisių „stebėtojas“ – tyli ir piliečių rinkta Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nors būtent prezidentė ir privalo būti mūsų konstitucinių teisių garante. Klausymai JAV vyriausybėje – tai didžiulis akmuo į jos daržą, bet bandoma sudaryti vaizdą, kad joks akmuo neįkrito. O ką besakysi, jei N. Venckienę iš pradžių gynei, o paskui, net nepaaiškinęs priežasties, tiesiog nusiplovei rankas ir leidai ją sudoroti?

Kitaip sakant, tapai ta pačia politiškai motyvuoto (ne)teisingumo grandimi?

Išimtis šiame nebylių ansamblyje – Lietuvos ambasada Vašingtone, kuri paskelbė propagandinį pareiškimą, kad mūsų šalis yra ištikima demokratijai ir žmogaus teisėms. Tačiau, nors buvo kviesta ir deklaravo ištikimybę, į Lietuvai skirtus klausymus vis tiek neatvyko. Išsigando ar kažkas paliepė nedalyvauti iš Vilniaus?
Vytautas Matulevičius

Kad prie tylinčiųjų prisijungia ir premjeras Saulius Skvernelis, net nebesistebiu. Pasiuntęs virš dviejų šimtų policininkų į neliečiamybę turinčios teisėjos būstą, įsilaužęs ir panaudojęs prieš ją jėgą, per prievartą išplėšęs besipriešinančią dukterėčią, kurios noro buvo būtina paisyti, atidavęs ją motinai, prieš kurią mergaitė liudijo, ir dar leidęs šiuose pasibaisėtinai neteisėtuose veiksmuose dalyvauti pašaliniam asmeniui – aš irgi, padaręs šitiek įstatymų ir Konstitucijos pažeidimų, tylėčiau. Net jeigu tai ir dariau ne pats, o leidau ar įsakiau daryti kitiems kaip generalinis komisaras.

Išimtis šiame nebylių ansamblyje – Lietuvos ambasada Vašingtone, kuri paskelbė propagandinį pareiškimą, kad mūsų šalis yra ištikima demokratijai ir žmogaus teisėms. Tačiau, nors buvo kviesta ir deklaravo ištikimybę, į Lietuvai skirtus klausymus vis tiek neatvyko. Išsigando ar kažkas paliepė nedalyvauti iš Vilniaus?

Jei paliepė, visuomenei būtų labai pravartu sužinoti, kas būtent. Nes tai yra ženklas, kad po politikų ir teisėsaugos į pedofilijos bylos sukeltų padarinių likvidavimą jau įtraukiamas ir mūsų diplomatinis korpusas. Kitaip tariant, tam jau aukojama viskas, įskaitant Lietuvos reputaciją tarptautinėje bendruomenėje.

Klausimas, dėl kieno interesų rizikuojama net geru valstybės vardu, vis dar lieka neatsakytas.

Tačiau paslapties skraistė kuo toliau, tuo labiau dyla ir tampa vis lengviau peržvelgiama. Tas, kas analizuoja faktus, manau, negalėjo neatkreipti dėmesio į tam tikrą įvykių seką, apie kurią užsiminiau ir liudydamas Helsinkio komisijai.

Kažkada Lietuvoje nemažai ką nustebino faktas, kad būtent liberalų sąjūdis inicijavo N. Venckienės apkaltą Seime. Tačiau vėliau šios partijos lyderis įkliuvo su gautais iš koncerno „MG Baltic“ pinigais, įkliuvo ir kai kurie jo bendražygiai.

Dar vėliau Seimo komiteto pastangomis buvo atskleista tiesiog neįtikėtina šio koncerno įtaka ir kitoms partijoms, teisėsaugai, taip pat Respublikos Prezidentei, kuri liberalų lyderio net prašydavo užtarimo prieš galingojo koncerno vadovus.

Galiausiai paaiškėjo dar vienas pribloškiantis faktas – kad Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras R. Jancevičius, kurio pavaldume buvo pedofilijos bylos tyrimas ir kuris savo viešuose pasisakymuose net neslepia priešiškumo N. Venckienei, po to, kai pedofilijos jau nebeliko, nuėjo dirbti ne kur kitur, o būtent į tą patį koncerną „MG Baltic“, kur gavo dosniai apmokamas pareigas... Kaip tokiais atvejais sakoma – viskas atsistojo į savo vietas.

Tai yra ir mūsų viltis – su sąjungininkų pagalba išsivaduoti iš to, iš ko mes patys jau nebesugebame ištrūkti. Jie nepadarys už mus tų nemaloniausių darbų, kuriuos atlikti – mūsų pačių pareiga, bet impulsą duoti gali. Ir tai jau, manau, prasidėjo.
Vytautas Matulevičius

Aš norėčiau paklausti visų, kurie vis dar nieko neįžvelgia: ką reiškia mano išvardinta įvykių seka? Būčiau labai dėkingas, jei viešai pateiktumėt kitą labiau įtikinamą paaiškinimą nei tas, kuris pirmiausia ateina į galvą.

Ir mes dar stebimės, kad mūsų šalimi susidomėjo Jungtinių Valstijų politikai, ginantys žmogaus teises – kad jie rengia klausymus, kviečia liudytojus iš Lietuvos, Kongrese registruoja N. Venckienę remiančius įstatymų projektus, ir pan. Stebėtis reikėtų ne tuo, o jų kantrybe ir taktu, su kuriuo jie taip ilgai laukė.

Kartu tai yra ir mūsų viltis – su sąjungininkų pagalba išsivaduoti iš to, iš ko mes patys jau nebesugebame ištrūkti. Jie nepadarys už mus tų nemaloniausių darbų, kuriuos atlikti – mūsų pačių pareiga, bet impulsą duoti gali. Ir tai jau, manau, prasidėjo.

Ir pabaigoje – keli sakiniai apie žiniasklaidą.

Po liudijimo Vašingtone mes su Karoliu Venckum sulaukėm aršaus puolimo. Tai manęs nenustebino. Nustebino tai, kad nė vienas iš mane puolusių žurnalistų taip ir nerado reikalo man paskambinti ir išklausyti ir mano nuomonę apie įvykį.

Per pusę mėnesio, praėjusio nuo klausymų Vašingtone, man apskritai nepaskambino joks Lietuvos žurnalistas.

Kadangi aš ir pats neblogai išmanau šį amatą ir skiriu įvykių svarbą, ši tyla – gąsdina. Ji byloja, kad padėtis mano valstybėje gal net blogesnė, nei buvo galima pamanyti.

P.S. Norintiems pamatyti klausymus.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
4.4262

Top naujienos

Naujai viruso bangai rudenį reikia ruoštis jau dabar: modernios priemonės patikrai pasieniuose jau egzistuoja (67)

Atsižvelgiant į jau turimas žinias apie koronavirusą ir sezoniškumą, yra nemaža rizika, kad...

Koronavirusas Baltarusijoje: rizikuoja jau ne tik Lietuva, bet ir visa ES (164)

Iš pradžių Baltarusija neigė koronavirusą ir netgi juokėsi iš galimos pandemijos. Šiuo metu...

Ambicingame 6,3 mlrd. plane Lietuvai pasigedo kelių esminių akcentų: planuojame nubėgti maratoną, bet vos paeiname (121)

Finansų ministerijos pristatyme ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane iš viso...

Vašingtono sprendimas – JAV antausis Maskvai ar dar vienas smūgis Europos kariniam saugumui (435)

Viena vertus, Vašingtonas aiškiai parodė Rusijai jos vietą. Kita vertus, tai rodo ir vis...

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti ir vasarą papildyta 15.15 (946)

Spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga sakė, kad karantiną bus siūloma pratęsti ir...

Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai: pokalbis su Algirdu Davidavičiumi: ką labiausiai pasaulyje norėtų pakeisti filosofas?

Jūsų dėmesiui jau antroji atsinaujinusios laidos „ Esminiai dalykai “ dalis. Šį kartą...

Vilčių nugalėti koronavirusą teikia jau seniai sukurta vakcina (5)

Didelis sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės . Tokiais liūdnais pasiekimais pasaulyje...

62-ejų Sharon Stone bėgantys metai – nė motais: filmų ikona gerbėjus lepina kadrais vien su bikiniu, nesivargina ir dėl grimo (4)

Amerikiečių aktorė, prodiuserė ir buvęs modelis Sharon Stone surado saulėtąją laikotarpio,...

Veždama neįgalų tėvą namo 15-metė dviračiu numynė 1200km

15-metė Jyoti Kumari išvyko iš savo kaimo ir numynė dviračiu 1200 km, veždama ir neįgalų...

Po Evitos Cololo laimėjimo – su apmaudu: toks gėdingas mūsų tautos bruožas (28)

Gegužės viduryje įvyko „Lietuvos balso“ finalas , kuriame, po žiūrovų balsavimo,...

|Maža didelių žinių kaina