aA
Įsigyti ir rūkyti galima visur, kaip privalumas pabrėžiama, kad nėra nemalonaus kvapo, elektroninė cigaretė nekelia žalos sveikatai, ją vartoti saugiau nei įprastą tabaką – tokie per šiuos mėnesius dažniausi girdėti mitai.
Vytautas Kernagis
Vytautas Kernagis
© DELFI / Domantas Pipas

Esu tikras, kad įprastų cigarečių ir elektroninių cigarečių ideologija ta pati – jos skatina priklausomybę. Viena, kai rūkyti apsisprendžia suaugę, visai kita – kai tai daro vaikai, nelegaliais būdais įsigydami bei užsipildydami neaiškiais užpildais, virindami ir maišydami įvairius koncentratus.

Elektroninės cigaretės pastaruoju metu kelia itin daug diskusijų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos apsaugos pareigūnai pateikė duomenis apie neįtikėtinai dažnus sunkius plaučių ligų susirgimo atvejus tarp žmonių, kurie naudojo elektronines cigaretes.

Nors šios alternatyvos, kaip ir įprasti tabako gaminiai, buvo ir yra skirti vartoti tik vyresniems nei 18 metų asmenims, deja, jų paplitimas tarp nepilnamečių tapo didele problema. Rūko vaikai jau nuo 10 metų ir didžiausią įtaką šiam neigiamam reiškiniui daro būtent šių gaminių prekyba internetu, nors, vadovaujantis dabartinėmis nuostatomis, tokia prekyba yra draudžiama. Didžioji dalis jaunuolių, rūkančių elektronines cigaretes, to net nelaiko rūkymu.

Vienas iš pirmųjų žingsnių, kurio ėmiausi – trūkstamas elektroninių cigarečių gamybos, mažmeninės ir didmeninės prekybos reglamentavimas. Iš esmės – problema nekontroliuojama. Todėl registravau tabako licencijavimo įstatymo pataisas, kurių tikslas mažinti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių prieinamumą, efektyvinti nuotolinės prekybos draudimo įgyvendinimą bei suteikti valstybės institucijoms galimybę kontroliuoti gamybą, didmeninę ir mažmeninę prekybą.

Esminiai dalykai, kurių siekiu šiuo registruotu licencijavimo įstatymo projektu:

1. Nuotolinės prekybos kontrolė. Nors šiuo metu prekiauti el. cigaretėmis internetu draudžia įstatymas – pardavėjai atsiperka tik menkomis piniginėmis baudomis. Licencijavus veiklą – po tokio pažeidimo bus tiesiog atimama licencija.

2. Gamybos kontrolė. Bus kontroliuojamas galutinis produktas, t. y. jo parametrai. Paprastai tariant: žmonės bent jau žinos, ką rūko.

3. Akcizų surinkimas. Šiuo metu elektroninės cigaretės yra akcizinė prekė, tačiau niekas nežino iš ko tuos akcizus susirinkti. Licencijavimas šia problemą išspręs ir į biudžetą bus surenkama daugiau akcizų.

4. Didesnės baudos. Bus padidintos baudos tiek už prekybą nepilnamečiams, tiek už nuotolinę prekybą internetu. O už pakartotinius pažeidimus – grės licencijos praradimas.

Taigi apibendrinant, elektroninių cigarečių pasiūlos mažinimui turėtų būti taikomos analogiškos priemonės, kaip ir tabako gaminių pasiūlos mažinimui. Nesant licencijavimo mechanizmo, nežinant vietų, kuriose leidžiama verstis veikla su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, procesą sunku sukontroliuoti ir rasti subjektus, užsiimančius šia veikla.

Valstybė, išduodama (arba ne) licencijas galės įsitikinti ir užtikrinti, kad šiuos ypatingus nikotino turinčius gaminius gamins, pardavinės tik patikimi asmenys, kadangi prieš išduodant licencijas bus tikrinama subjektų nepriekaištinga reputacija, t. y. subjekto atitiktis tam tikroms sąlygoms, tokioms kaip baustumas už įstatymo ar kitų teisės aktų nusižengimus, mokestinių prievolių vykdymas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja elektronines cigaretes atskirai reglamentuoti kaip tabako gaminius ir medicininės paskirties gaminius. Todėl tokia kryptimi ir einame, išklausę tiek susirūpinusius tėvus, tiek mokyklų bendruomenes, tiek ir medikus bei mokslininkus, skambinančius pavojaus varpais, kad veipinimas tampa šių dienų paauglių rykšte ir priklausomi jau gali būti netgi dešimtmečiai.

Iš viešai išsakytų nuomonių suprantu, kad skaidrus ir atsakingas verslas irgi laikosi panašios pozicijos – saugoti vaikus nuo nelegaliai prieinamų tabako gaminių, todėl licencijavimą mato kaip teigiamą poslinkį skaidrinant prekybos elektroninėmis cigaretėmis rinką.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Šimonytė: visuomenininkai turėtų būti tik valstybės pagalbininkai, o ne jos skylių užkamšytojai (554)

Labai gerai, kad krizės atveju žmonės mobilizuojasi ir padeda valstybinėms institucijoms, – bet...

Skvernelis kreipėsi į senjorus: ragina niekur neiti iš namų, prabilo apie pensijas (507)

Ketvirtadienio vakarą premjeras Saulius Skvernelis kreipėsi į Lietuvos senjorus prašydamas,...

Kasiulevičius palygino JAV ir Lietuvos prognozes: nors ir sunkiai, bet galime išvairuoti (184)

Ketvirtadienio vakarą profesorius Vytautas Kasiulevičius pateikė JAV Misisipės valstijos,...

Moterys demonstruoja absurdiškus manikiūro rezultatus – kas nutinka, kai užsidaro grožio salonai (159)

Žvelgiant į karštligiškas kai kurių moterų pastangas gelbėti nagų grožį, kai tenka laikytis...

Londone peiliu sužalotas lietuvis netrukus mirė gatvėje (195)

Ketvirtadienį Londono policija paviešino peiliu mirtinai subadyto žmogaus tapatybę: tai –...

Netrukus sulauksime tikro pavasario (6)

Šiandien Lietuvos orus lems gilus ir aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį praslinkęs šaltasis...

Latvijoje nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė (170)

Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12...

Užsikrėtusių koronavirusu skaičius pasaulyje perkopė milijoną (72)

Ketvirtadienio vakarą visame pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius perkopė...

Uždaroma „Rimi“ Kauno autobusų stotyje: koronavirusas patvirtintas antram darbuotojui (75)

Nuo penktadienio uždaromas Kauno autobusų stotyje veikiantis prekybos centras „Rimi“ . Tokį...

Netikėtas sprendimas atvėrė neužgijusias žaizdas: dėl išžaginimo nuteistas politiko sūnus – jau laisvėje (445)

Aštuoniolikmetę merginą per prievartą į lovą įsitempęs ir ją išžaginęs politiko sūnus...

|Maža didelių žinių kaina