aA
Kokia buvo, yra ir kokia ateityje turėtų būti Europa – jau ne kartą diskutuota ir aptarta. Todėl gegužės 9-osios, Europos dienos, proga noriu aiškiai įvardinti, kas nėra Europa. Tai svarbu, nes mūsų žemynui ir mums, europiečiams, šiandien mėginama lipdyti ne vieną etiketę, kuri neatitinka tikrovės.
© DELFI / Andrius Ufartas

Turėdami savanaudiškų sumetimų tą daro populistai, turėdami piktų ketinimų –propagandininkai. Aš manau, kad verta didžiuotis šiandienos Europa, nors ji ir susiduria su ne vienu rimtu išbandymu. Ir štai trumpai paaiškinsiu kodėl.

Pirma: Europa nėra „nurašyta“ ar išsibarsčiusi. Nepaisant Didžiosios Britanijos politikos populistų neatsakingai įnešto „Brexit“ chaoso, kurio pasekmes jaučiame visi, vienybė ir solidarumas kertiniais klausimais išlieka skiriamasis Europos Sąjungos (ES) bruožas. Tikiu, kad tai dar bus progų įrodyti „Brexit“ maratono finiše ir vėliau.

Antra: šių dienų Europa nėra skirta kariauti, ji niekam negrasina. Europos projektas, 1950-aisiais pradėtas šio projekto krikštatėvio Roberto Schumano, ir šiandieninė ES yra pagrindinis garantas taikai bei vienybei mūsų žemyne ir kiekvienam mūsų.

Trečia: Europa nekursto nesantaikos. Tie, kurie bando įrodyti priešingai, dažniausiai susiduria su dideliais keblumais, arba – turi piktų kėslų (kaip jau minėjau – tai daro nedraugiškų valstybių ar organizacijų propaganda). Europa šiandien aukščiau nei bet kada kelia tolerancijos ir pagarbos įvairovei kartelę, ir tikiu, žvaigždės mėlyname fone daugeliui kartu yra ir tolerancijos vėliava.

Ketvirta: Europos gerovė nėra mitas ar tik praeitis. Iššūkių netrūks visais laikais, bet svarbiausia, kad Europa turi lyderių ir stiprią pilietinę visuomenę, kuri gali juos įveikti. Kas dėl politikos lauko – esu tikras, kad ES nėra tik Angela Merkel ir Nicolas Sarcozy. Europa, tikiu, dar išgirs raiškų ir tvirtą Lietuvos balsą (ir todėl būtinai dalyvaukit prezidento rinkimuose šią savaitę). Solidari ir vieninga Europa yra, buvo ir bus mūsų visų gerovės garantas.

Penkta: Ne, Europa neatsitvers jokiomis sienomis. Europa griauna, o ne stato sienas. Kad ir kokį susipriešinimą mūsų žemyne ir aplink jį kurstytų priešiškos jėgos, joms niekada nepavyks. Nes Europa yra Laisvė, o Laisvė yra Europa. Čia galime ir galėsime laisvai galvoti, laisvai daryti tai, ką norime.

Ir pabaigai – vietoj išvados. Taip, Europa niekada nebuvo ir dabar nėra užbaigtas projektas, savaime užtikrinantis laisvę, gerovę ir taiką. Vardan sėkmingos ir saugios Europos, o tuo pat metu – ir vardan Lietuvos, kiekvienam reikės pasistengti: skirti savo jėgas ir idėjas, kai reikės – apginti tas vertybes, kuriomis tikime. Ne vien tik tokiomis išskirtinėmis progomis kaip prezidento ar parlamento rinkimai, ne tik priešokiais. Europos dienos proga to visiems linkiu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.8333

Top naujienos

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (309)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu (60)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Teisėjų korupcijos skandalas smogė kaip reikiant: dabar jau retas išdrįstų siūlyti kyšį (228)

Prieš tris mėnesius visą Lietuvą sudrebinęs dar neregėtas teisėjų korupcijos skandalas, kai...

Vasarą pradės nemokamai dalinti tūkstančius Šeimos kortelių: aiškėja, kas ir kada jas gaus (140)

Vasarą turėtų būti pradėta dalinti tūkstančiai Šeimos kortelių, kurios leis pasinaudoti tam...

Pranckietis įvardijo, koks rezultatas EP rinkimuose reikštų „valstiečių“ pralaimėjimą (49)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad džiaugiasi praėjusią savaitę Lietuvos...

„The Times“ po Zelenskio inauguracijos: paskutinis juoksis Putinas? (83)

Gegužės 20 dieną profesionalus komikas Volodymyras Zelenskis davė priesaiką ir oficialiai tapo...

Patarė, kaip sutaupyti laiko oro uoste, kad nepavėluotumėte į skrydį

Kelionės oro transportu yra neatsiejamos nuo privalomų oro uosto procedūrų: patikros, bagažo...

Kasdieniai rūbai, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų

George’as Bernardas Shaw kartą pasakė: „Mada yra ne daugiau nei sukelta epidemija“. Tačiau...

Gyvai / DELFI TV gyvai: Lietuvos šokėjų triumfas po 12 metų – kiek tai kainavo?

Prieš daugiau nei savaitę Lietuvos šokėjų pora Evaldas Sodeika ir Ieva Žukauskaitė pirmą...

Kritikos daužomi „Sostų karai“ pritraukė rekordinį žiūrovų skaičių: visi norėjo pamatyti kuo gi pagaliau viskas baigsis (82)

Paskutinė serialo „Sostų karai“ ( „Game of Thrones“ ) serija pritraukė 19,3 mln. JAV...