aA
Sausio 13-tą, prieš trisdešimt metų, apgynėme laisvę. Tuo metu buvome pirmieji Sovietų Sąjungoje, kurie garsiai paskelbėme pasauliui apie savo norą būti laisvais ir ryžtingai siekėme savo tikslo. Per trisdešimt metų, nors ir patyrę įvairių išmėginimų bei sunkumų, niekada neatsisakėme demokratijos ir laisvės. Su kiekviena diena mūsų valstybė tapo vis stipresnė ir šiandien jau pagrįstai galime didžiuotis savo pasiekimais. Žinoma, yra kur pasitempti, bet esame užtikrinti, kad mūsų pasirinkta kryptis yra teisinga.
Paulė Kuzmickienė
Paulė Kuzmickienė
© DELFI / Domantas Pipas

Deja, bet ne visoms kaimynėms vienodai pasisekė. Daugelis į Rytus nutolusių valstybių ilgai flirtavo su autoritarizmu, o galiausiai nusprendusios eiti laisvės keliu patyrė tiek vidinius smurto protrūkius, tiek išorinę agresiją. Štai vienas didžiausių kaimynų, nuodijančių politinius oponentus pas save ir svetur, vis dar siekia išlaikyti nelaisvėje ne tik savo piliečius, bet ir kaimynus.

Tačiau nelaisvų šalių vis mažėja. Dar prieš porą metų buvo neįsivaizduojama tikėtis tokių įvykių Baltarusijoje, kokie vyksta jau pusę metų. Tuo metu atrodė, kad A. Lukašenkos režimas yra praktiškai nepajudinamas. Šiandien jis dar stovi, nors ir labai braškėdamas.

Baltarusiai kovoja kasdien, nesustodami. Pirmadieniais protestuoja senjorai, ketvirtadieniais – neįgalieji. Kiekvieną rytą į protestus išeina medikai, o vakarais buriasi sostinės ir kitų miestų miegamųjų rajonų gyventojai. Šeštadieniai tapo moterų protestų diena, o kiekvieną sekmadienį organizuojamos vis naujos milžiniškos eisenos – maršai, skirti Vienybei, Taikai ir Nepriklausomybei, Laisvei, Teisingumui.

Lietuvos ir Baltarusijos laisvės siekiai yra neatskiriamai susipynę. 1863 m. sukilime lietuviai, lenkai, ukrainiečiai ir baltarusiai, broliškai surėmę pečius, pasipriešino Rusijos imperijos tironijai. Sukilimas buvo numalšintas. Tačiau ne laisvės troškimas, kuris baltarusių širdyse niekada nebuvo užgniaužtas.

Mintyse giliai įstrigęs vaizdas iš Vilniuje vykusio sukilimo vadų Konstantino Kalinausko ir Zigmanto Sierakausko bei kitų dalyvių palaikų perlaidojimo iškilmių. Vos pasibaigus šventoms mišioms, iš Katedros buvo išnešami karstai. Lauke, prie Katedros, dideliame šaltyje laukė iš Baltarusijos atvykę, raudonai baltas laisvės vėliavas iškėlę baltarusiai. Vos pamatę procesiją, jie puolė ant kelių tiesiog aikštės viduryje. Tai buvo nepaprastai jaudinanti akimirka. Dar labiau jaudinanti, žinant, kad vėliau šie žmonės nesiklaups prieš šalį valdantį diktatorių Lukašenką.

Atgavę laisvę, tapome atsakingi ir už kitų žmonių laisvę. Ypač – artimiausių kaimynų. Nelikome nuošalyje nei anksčiau, nei dabar. Kartu buvome naujame Baltijos kelyje – gyvoje grandinėje nuo Vilniaus iki Minsko. Kartu su baltarusėmis, lietuvėmis moterimis skanduojant Zyvie Belarus ėjome nuo Seimo, pro Katedrą iki Rotušės. Priimame nuo režimo bėgančius brolius gudus savo šalyje, kovojame už juos politiniu lygmeniu Lietuvoje ir Europoje. Tiesiame palaikymo ranką broliams ir sesėms baltarusiams negalvodami apie nuostolius ir pasekmes.

Esame kartu su baltarusiais, nes puikiai žinome tikrąją laisvės kainą ir kaip svarbu sulaukti paramos iš tarptautinės bendruomenės. Ypač, kai atsiranda siūlančių patylėti, nepastebėti, užsimerkti dėl riebesnio sviesto. Bet Lietuva, prisimindama savo istoriją, kruvinuosius Sausio 13-osios apgintos Laisvės įvykius, puikiai supranta vieną dalyką – kompromiso su savo sąžine negali būti.

Būtent todėl šių metų Laisvės premija yra skirta Baltarusijos demokratinei opozicijai. Visiems baltarusiams, kovojantiems už demokratiją ir laisvę, stojantiems prieš agresiją. Kiekvienam, kuris mitinguose, protesto akcijose, eisenose, gyvosiose grandinėse gatvėse, įmonių streikuose aiškiai ir nedviprasmiškai išreiškė permainų troškimą. Ji skirta mamoms, moterims, kurių mylimieji kalėjimuose, o jos tęsdamos kovą savo širdį ir meilę dalina pusiau – vaikams ir Baltarusijai.

Šiandien vieną didžiausių kainų už laisvės troškimą moka mūsų kaimynai. Šiandien ten vyksta Sausio 13-oji, kai buvęs režimas bando jėgos ir smurto pagalba pakeisti tautos valią. Baltarusių tauta pabudo ir eina labai sunkų, bet prasmingą kelią Laisvės link. Todėl labai aiškiai turime ir toliau sakyti visiems baltarusiams – Jūs ne vieni. Šito mus moko Sausio 13-oji.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova

Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...

Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius

Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....

Karas Ukrainoje. Ukraina: Rusijos puolimas įžengė į aktyviausią fazę

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Gamyklos Klaipėdoje vadovė Vaicekauskienė: lietuviai visiškai nebenori dirbti

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusios gamyklos „ Baltijos Eukutecas “,...

Ne tik taupumas, bet ir smūgis Rusijai: ko norime labiau – karo pabaigos ar įjungto oro kondicionieriaus?

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą įžiebė diskusijas apie Europos energetinį saugumą. Vis...

Ernestas Naprys

Sukrėsta kriptovaliutų rinka neberanda krypties – žmonės prarado santaupų milijardus, net turtuoliai save vadina vargšais

Gegužės viduryje šoką patyrusi kriptovaliutų rinka iki šiol neatranda krypties ar naujos...

Rusų influencerė tikina buvusi išprašyta nuo Kanų raudonojo kilimo dėl „pernelyg provokuojančios išvaizdos“

Kanų kino festivalio metu Viktoriją Bonią paprašė nulipti nuo raudonojo kilimo dėl „pernelyg...

Išbandė aukščiausias supynes Europoje: ant jų atsisėsti išdrįs ne kiekvienas

Amsterdamas , visų pirma yra vienas mylimiausių miestų Europoje . Tai ne mano vieno nuomonė, o...

Ekspertai papasakojo, kaip susidoroti su sodą puolančiais kenkėjais: invazinius šliužus ir sraiges gali sustabdyti tik keli dalykai

Viena didžiausių sodininkų problemų yra šliužai ir sraigės. Šie kenkėjai kasmet puola...

Verslas PliusBloomberg News

Putino valstybinio naftos sektoriaus lyderė patiria didžiausią nuosmukį

Valstybės kontroliuojama naftos pramonės lyderė, vadovaujama artimo prezidento Vladimiro Putino...