aA
Debatuose apie Lietuvos žemės pardavimą užsieniečiams teko stebėti epizodą, kuriame pereita į kur kas gilesnį ir platesnį klausimą, nei pirminė tema. Tautininkui Juliui Pankai užsiminus apie vertybes Laisvosios rinkos instituto atstovė Rūta Vainienė jam atrėžė, jog pagrindinė vertybė yra laisvė, o visos kitos vertybės – išvestinės iš jos.
Marius Kundrotas
© DELFI / Audrius Solominas

Tai – efektingai skambanti frazė, tačiau apie jos atitikimą tiesai galima ginčytis ilgai. Galima teigti ir kitaip. Laisvė – apskritai jokia savaiminė vertybė, o tiktai prielaida vertybėms kurti, puoselėti ir, deja, griauti. Galima klausti ir dar griežčiau: ar laisvė apskritai egzistuoja?

Internete sklando iškalbingas krikščioniškas memas. Du apsirūkę jaunuoliai – tarsi metalistai, tarsi gotai – su alkoholinio gėrimo buteliais rankose žvalgosi į tvirtą, raumeningą, plikai nusiskutusį vyrą su Biblija rankose, ir sako vienas kitam: pažvelk į tą apgailėtiną vergą!

Šiandien religija ir moralė vis labiau kritikuojamos kaip varžančios žmogaus laisvę. Bet kyla klausimas, ar žmogus, priklausomas nuo lytinių instinktų, turto kaupimo ar pramogų, yra laisvas? Gal vienintelė iš tiesų įmanoma laisvė yra pasirinkti priklausomybę? Vyrą su Biblija gal ir galima vadinti religijos vergu, bet ar nuo to jo kritikai iš aptarto plakato tampa laisvesni?

Kas tinka žmogaus asmeniui, šiuo atveju tinka ir tautoms, ir valstybėms. Lietuvai reikėjo rinktis priklausomybę NATO ir su tam tikromis išlygomis – Europos Sąjungai, idant būtų apginta laisvė nuo Rusijos. Be NATO Lietuva būtų sutvarkyta greičiau nei Gruzija, ir daug lengviau, nei bandyta sutvarkyti Ukrainą. Šiandien turime vykdyti tam tikrus įsipareigojimus, kad apgintume savo laisvę.

Netgi tuo atveju, jei konkrečiai tautai pavyktų visiškai išsilaisvinti nuo užsienio ir tarptautinių įtakų bei galios centrų, liktų priklausomybė nuo savo pačios elito. Nuo įstatymų, kurie dažnai būna kvaili ir labai tolimi nuo teisingumo, o juo labiau – nuo galimybės suderinti skirtingų pusių interesus. Kapitalizmo atveju – ir nuo kapitalo. Socializmo atveju – nuo globėjiškos, bet kartu – ir autoritarinės, represyvios valstybės aparato.

Sovietų okupacijos laikais sklandė taiklus anekdotinis aforizmas: kapitalizme žmogus išnaudoja žmogų, o komunizme – atvirkščiai. Taigi, ir šiuo atveju vienintelė įmanoma laisvė – tai pasirinkimas tarp skirtingų priklausomybių. Viena ar kita santvarka, viena ar kita sąjunga, vienoks ar kitoks gyvenimo būdas – tai vis priklausomybės.

Sovietų okupacijos laikais sklandė taiklus anekdotinis aforizmas: kapitalizme žmogus išnaudoja žmogų, o komunizme – atvirkščiai. Taigi, ir šiuo atveju vienintelė įmanoma laisvė – tai pasirinkimas tarp skirtingų priklausomybių. Viena ar kita santvarka, viena ar kita sąjunga, vienoks ar kitoks gyvenimo būdas – tai vis priklausomybės.
Marius Kundrotas


Liberalus hedonistas atsakytų – svarbiausia, kad pasirinkimas iš skirtingų priklausomybių labiausiai atitiktų konkretaus asmens įnorius, poreikius ir interesus. Problema ta, kad skirtingų žmonių interesai – taip pat skirtingi. Kas, jei daliai žmonių, o Lietuvos atveju – ir daugumai norėtųsi laisvės nuo LGBT manifestacijų gatvėse, žiniasklaidoje ir ugdymo įstaigose? Arba laisvės gyventi savo šalyje be daugybės imigrantų? Ar tokia laisvė – jau žemesnės prabos?

Liberalas ir čia rastų atsaką: Jūsų laisvė mosuoti kumščiais baigiasi ties mano nosies riba. Tikrai? O jeigu mosuojama genitalijomis, kaip LGBT paraduose? Arba jei tautos herojų paminklai „puošiami“ LGBT vėliavomis? Pažymėtina, kad patriotai, ant paminklų užkabinę lenteles, pašiepiančias liberalųjį sostinės merą ir jo sprendimus, sulaukė policinių tyrimų, o LGBT atstovams leista su paminklais elgtis, kaip jie nori. Yra laisvi, yra laisvesni?

Apibendrinant tenka konstatuoti, kad visiška laisvė tėra iliuzija. Pirmiausiai siekdami laisvės nuo kažko mes lemtingai tampame arba jau iš anksto esame priklausomi nuo kažko kito. Antra vertus net ir tokia sąlyginė laisvė tėra prielaida ką nors daryti ar ko nors vengti, tad laisvė yra pasyvi, o vertybė, kuria įprasminame šią laisvę – aktyvi. Trečia – vienų laisvė visada riboja kitų laisvę, tad visuomenėje ir valstybėje tenka rinktis vertybiškai, kam tos laisvės palikti daugiau, o kam – mažiau. Vertybinis neutralumas – taip pat iliuzija.

Tad vargu, ar galime teigti, jog laisvė – savaiminė ar net pirminė vertybė, kai išvis sunku apibrėžti, kas ji yra. Dauguma atvejų laisvė – tiktai skambus žodis, naudojamas, siekiant pavergti. Užtenka prisiminti, kad laisvės sąvoką ypač mėgo jakobinai ir komunistai, sukūrę bene represyviausius režimus moderniųjų laikų istorijoje. Vargu, ar šiuolaikiniai liberalai daug nuo jų skiriasi. Laisvė visiems ir nuo visko egzistuoja tik jų teorijose, o praktikoje tai reiškia tik laisvę ištvirkėliams ir gobšuoliams visų kitų visuomenės narių sąskaita.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.8125

Top naujienos

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai (152)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (368)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (106)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą (5)

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „valstiečiams“ nepavyko nukopijuoti Lenkijos valdančiųjų sėkmės? (42)

Jei kitą savaitę Seimo nariai nuspręstų išsilaisvinti nuo tarnystės Lietuvai ir paskelbtų...

Dirba veikiančiame ugnikalnyje, iš kurio sklinda odą ėdantys nuodai: visa tai – dėl „velnio aukso“ (2)

Tiršti dūmai uždengia dangų virš Ijeno kalno, o ore tvyro sudegusių degtukų kvapas. Iš...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (156)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Kaip savame sklype užsiauginti miško grybų

Auginti grybus savame sklype – vienas malonumas. Galima auginti pievagrybius, voveraites,...

Sprendžiant dėl Britanijos ateities Londone minios „Brexit“ priešininkų renkasi į protestą (18)

Tūkstančiai „Brexit“ priešininkų šeštadienį renkasi Londono centre raginti Jungtinės...