aA
Trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitetas balsų dauguma davė atkirtį bandomam prastumti geologiniam CO2 saugojimui žemės ertmėse – visiškai naujai, eksperimentinei technologijai, kuri prieštaringai vertinama mokslininkų ir yra uždrausta ne vienoje Europos valstybėje.
Linas Balsys
© DELFI / Andrius Ufartas

Šios eksperimentinės technologijos atsirado ir pradėtos taikyti tose valstybėse, kurios masiškai degina anglį energijos poreikiui užtikrinti bei ieško sprendimų, kaip ir anglies jėgaines išsaugoti, ir su klimato kaitą sukeliančia šiltnamio dujų emisija „susitvarkyti“. Lietuva nėra viena tokių valstybių. CO2 saugyklų mūsų valstybėje įteisinimas reikštų vieną – planus Lietuvą paversti didele iškastinio kuro degintoja. Tik tokiu atveju galima būtų taikyti tokią abejotiną technologiją. Net tokie hipotetiniai pasvarstymai skamba tiesiog absurdiškai ir verčia įtarti korupciją.

Netrukus Žemės gelmių pataisos keliaus į Seimo plenarinio posėdžio salę, kurioje ir paaiškės, kuriems kolegoms svarbesni naftos pramonės lobistų, o kurie dirba, gindami visuomenės interesus turėti švarią, neužterštą aplinką.

Taip jau nutinka, kad pradėjus perkelti į teisinę bazę Europos Sąjungos direktyvas, lobistai skuba pasinaudoti proga ir po įstatymų pataisomis pakišti savo interesus. Taip nutiko ir su Žemės gelmių įstatymu.

Žemės gelmių įstatymas staiga „apaugo“ įvairiais interesais. Mane papiktino, kad valstybės finansuojamo Gamtos tyrimų centro atstovas, dalyvavęs įstatymo svarstyme, gynė geologinį CO2 saugojimą žemės ertmėse tarsi jo lūpomis būtų kalbėję naftos pramonės lobistai. Kaip ir papiktino energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno bandymai pateisinti Aplinkos ministerijos specialistų kritikuojamą technologiją ir, prisidengiant itin keistais motyvais ginti poreikį leisti saugoti žemės ertmėse anglies dvideginį. Keisčiausia, ką išgirdau iš ministro lūpų, – tai, kad CO2 saugojimas bus reikalingas Lietuvos elektros tinklų sinchronizacijai ir energijos generacijai iš dujų, nors iš tikrųjų jokio tiesioginio ryšio čia nėra, o tai, kaip spręsti sinchronizacijai reikalingos papildomos „lanksčios generacijos“ klausimą, yra visai atskira tema.

Štai ir pradeda aiškėti, kad už to aršaus geologinio CO2 saugojimo gynimo galimai slypi dideli projektai, gal jau net ir investuotojai mina ministerijos slenksčius, norėdami perrašyti pakankamai žalią Lietuvos nacionalinę energetikos strategiją, kurioje numatoma iki 2050 metų pasiekti, kad 100 proc. energijos gamintume iš atsinaujinančių energijos išteklių. Kaip nauji dujų deginimo projektai dera su šiais tikslais?

Norėčiau tikėti, kad tokie ministro pamąstymai ir liks tik jo mintyse, nes šiuo metu, kai turime ieškoti, kaip mažinti taršą, kuo greičiau pereidami prie švarios, atsinaujinančios energetikos, Energetikos ministerija galvoja apie praeities technologijas arba tas, kurios neišspręstų problemos, o tik sukurtų naujų.

Geologinis CO2 saugojimo žemės ertmėse, jei jis būtų įteisintas, galėtų būti vykdomas Vakarų Lietuvoje, kurioje plėtojama naftos pramonė. Vienas iš tikslų, kurio siekia šios pramonės lobistai, – kad į naftos gręžinius pumpuojamas CO2 galėtų būti panaudojamas papildomai naftos gavybai iš eksploatuojamo gręžinio, o paskui tame gręžinyje ir palaidotas.

Tuo tarpu mokslininkai ir ekspertai įspėja, kad CO2 saugojimas tokiomis sąlygomis gali sukelti giluminius trūkius ir lūžius, kurie turėtų neigiamą poveikį kaip tik tuose kraštuose didelį potencialą turinčios geoterminės energijos bei požeminio vandens ištekliams.

Austrija, Kroatija, Estija, Airija, Latvija, Slovėnija draudžia įrengti bet kokia CO2 geologines saugyklas. Kai kurios valstybės, kaip Čekija, Belgija, Suomija, Liuksemburgas, turi draudimus tam tikrose teritorijų dalyse. Olandijoje, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje neleidžiama įrengti saugyklų žemyninėje šalių teritorijos dalyje, o tik žemės gelmėse po jūra.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.3846

Top naujienos

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (22)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (30)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (541)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (111)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (119)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: „Pacers“ aktyviai ieško lietuviui naujo klubo

Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis...

Slėpkite paltus: šiluma nė neketina trauktis (1)

Šiandien per šalį keliaus mažai aktyvus atmosferos frontas. Lietaus jis atneš labai mažai,...

Lietuviškasis „Olympiakos“ nusileido Plazos „Zenit“, Giedraitis neišgelbėjo „Albos“ Barselonoje (10)

Antrąją nesėkmę Eurolygos pirmenybėse patyrė Pirėjo „Olympiakos“ (1-2) krepšininkai....

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (4)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (374)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...